Arcibiskup generálním guvernérem Austrálie

Publikováno: 30. 4. 2001 22:00

Canberra (Austrálie)/KNA: Generálním guvernérem Austrálie byl jmenován Peter Hollingworth (67), anglikánský arcibiskup v Brisbane. Jde o první jmenování představitele církve do této funkce. Hollingwortha, známého svým úsilím o sociální spravedlnost a práva původních obyvatel, jmenoval ministerský předseda John Howard jako nástupce sira Williama Deana. Generální guvernér Austrálie je zástupcem královny Alžběty II., která je hlavou státu.

Howard prohlásil, že od nového generálního guvernéra očekává i nadále "otevřená slova". Arcibiskup se ovšem nesmí vměšovat do politických rozepří. Hollingwort prohlásil: "Řekl jsem vlastně všechno, co jsem kdy říci chtěl a mé názory jsou veřejně známé." Do nového úřadu má arcibiskup nastoupit koncem června. Zatímco jmenování Hollingwortha bylo přijato převážně pozitivně, kritizovala Demokratická strana příliš úzké sepjetí státu a církve. Howard k tomu řekl, že nevidí žádný důvod k tomu, aby nejvyšší státní úřad byl odepřen vynikající osobnosti jen proto, že jde o kněze.

Související články

Další aktuality

Futsalisté se modlili v pražské katedrále

Portugal, Belarus, Kosova, Austria: už nápisy na bundách věřících prozrazují, že tentokrát zasedli do katedrálních lavic sportovci. Jsou z celé Evropy a jsou to futsalisté. A také kněží. Na závěr 14. ročníku evropského šampionátu, který pořádají v Říčanech, se přišli pomodlit do nejvýznamnějšího chrámu v zemi.
20.02.2020

Tři kardinálové vyzývají biskupské konference přijmout uprchlíky z Řecka

Tři kardinálové ve společném dopise apelují za přemístění uprchlíků ze záchytných táborů na řeckém ostrově Lesbos prostřednictvím humanitárních koridorů do jednotlivých zemí Evropy. Kardinálové Hollerich, Czerny a Krajewski zaslali biskupským konferencím zemí Evropské unie spolu s listem i směrnice k proceduře přemístění uprchlíků a žadatelů o azyl. Pomáhat jim v tom bude Komunita sv. Egidia.
20.02.2020

Josef Toufar - akce v příštích dnech

Připomenutí 70. výročí úmrtí číhošťského faráře Josefa Toufara.
20.02.2020

Papež: Tichost spojuje, hněv rozděluje

Vatikánská aula Pavla VI. se dnes dopoledne zcela zaplnila lidmi, kteří přišli na generální audienci se Svatým otcem. Byla zahájena čtením Žalmu (Žl 37,3-8-11), který nabádá: »Doufej v Hospodina a čiň dobro, pak budeš přebývat v zemi a těšit se klidu«, a konstatuje, že »pokorní budou vlastnit zemi«.
19.02.2020

Katolický týdeník: Chraň své srdce

Slýcháváme řadu dobrých rad, jak předcházet infarktu a dalším srdečním onemocněním úpravou jídelníčku či sportem, ale jak často bereme ohled na svá srdce ve významu duchovním? Je to přitom výzva právě pro blížící se postní dobu.
18.02.2020