Arcibiskup generálním guvernérem Austrálie

Publikováno: 30. 4. 2001 20:00

Canberra (Austrálie)/KNA: Generálním guvernérem Austrálie byl jmenován Peter Hollingworth (67), anglikánský arcibiskup v Brisbane. Jde o první jmenování představitele církve do této funkce. Hollingwortha, známého svým úsilím o sociální spravedlnost a práva původních obyvatel, jmenoval ministerský předseda John Howard jako nástupce sira Williama Deana. Generální guvernér Austrálie je zástupcem královny Alžběty II., která je hlavou státu.

Howard prohlásil, že od nového generálního guvernéra očekává i nadále "otevřená slova". Arcibiskup se ovšem nesmí vměšovat do politických rozepří. Hollingwort prohlásil: "Řekl jsem vlastně všechno, co jsem kdy říci chtěl a mé názory jsou veřejně známé." Do nového úřadu má arcibiskup nastoupit koncem června. Zatímco jmenování Hollingwortha bylo přijato převážně pozitivně, kritizovala Demokratická strana příliš úzké sepjetí státu a církve. Howard k tomu řekl, že nevidí žádný důvod k tomu, aby nejvyšší státní úřad byl odepřen vynikající osobnosti jen proto, že jde o kněze.

Související články

Další aktuality

Farnosti mohou uspořádat veřejné projekce historického filmu Fatima

Společnost Foxx Media Group, s. r. o. nabízí zájemcům možnost zorganizovat veřejnou projekci historického dramatu Fatima. „U příležitosti výročí zjevení Panny Marie ve Fatimě vám nabízíme možnost vrátit se v čase do roku 1917 a připomenout si příběh o síle víry, jehož poselství stále trvá," avizuje Alexandra Lederleitnerová ze společnosti.
14.05.2021

Noc kostelů na YouTube

Krátký videospot na kanále YouTube je pozvánkou na 13. ročník Noci kostelů, která se bude konat v pátek 28. května 2021.
14.05.2021

Nový vyslanec EU pro náboženskou svobodu

Nového zvláštního vyslance EU pro náboženskou svobodu ve světě jmenovala Evropská komise. Je jím někdejší kyperský eurokomisař Christos Stylianidis (63).
13.05.2021

V pražské katedrále sv. Víta byl instalován relikviář sv. Jana Pavla II.

Nový relikviář obsahující krev sv. Jana Pavla II. byl ve středu 12. května, v předvečer 40. výročí atentátu na tohoto polského papeže, instalován v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze.
13.05.2021

Oltář z brněnské katedrály byl instalován v kapli Papežské koleje Nepomucenum

Oltář z brněnské katedrály sv. Petra a Pavla na Petrově má již za sebou poslední etapu svého putování. V těchto dnech ho sochař Petr Váňa nainstaloval do kolejní kaple Nepomucena v Římě. Ještě před měsícem sloužil svému účelu v kněžišti katedrály sv. Petra a Pavla na Petrově. Přinášíme vám také fotogalerii z jeho instalace.
13.05.2021