Arcibiskup generálním guvernérem Austrálie

Publikováno: 30. 4. 2001 22:00

Canberra (Austrálie)/KNA: Generálním guvernérem Austrálie byl jmenován Peter Hollingworth (67), anglikánský arcibiskup v Brisbane. Jde o první jmenování představitele církve do této funkce. Hollingwortha, známého svým úsilím o sociální spravedlnost a práva původních obyvatel, jmenoval ministerský předseda John Howard jako nástupce sira Williama Deana. Generální guvernér Austrálie je zástupcem královny Alžběty II., která je hlavou státu.

Howard prohlásil, že od nového generálního guvernéra očekává i nadále "otevřená slova". Arcibiskup se ovšem nesmí vměšovat do politických rozepří. Hollingwort prohlásil: "Řekl jsem vlastně všechno, co jsem kdy říci chtěl a mé názory jsou veřejně známé." Do nového úřadu má arcibiskup nastoupit koncem června. Zatímco jmenování Hollingwortha bylo přijato převážně pozitivně, kritizovala Demokratická strana příliš úzké sepjetí státu a církve. Howard k tomu řekl, že nevidí žádný důvod k tomu, aby nejvyšší státní úřad byl odepřen vynikající osobnosti jen proto, že jde o kněze.

Související články

Další aktuality

Školení online komunikace

Jednodenní školení je zaměřeno na praktické využití sociálních sítí v marketingu neziskových organizací. Po stručném úvodu do světa sociálních sítí se naučíte jak vytvořit kvalitní a efektivní příspěvek na Facebook, Instagram nebo Twitter, jak a kdy ho publikovat a jak ho dostat k co nejvíce uživatelům.
30.09.2020

Apoštolský list k 1600. výročí úmrtí svatého Jeronýma

Za „velkého učitele a otce církve, který položil bibli do středu svého života“ označil papež František v apoštolském listě svatého Jeronýma, jehož výročí smrti si dnes připomínáme.
30.09.2020

Papež: Laskavost je signálem Ježíšovy přítomnosti

Nádvoří sv. Damase hostilo dnes dopoledne generální audienci Petrova nástupce. Několik stovek lidí si vyslechlo závěrečnou část cyklu papežových katechezí Uzdravit svět. Papež také v závěru audience oznámil, že dnes vydal zvláštní apoštolský list o vztahu k Písmu svatému - Sacrae Scripturae affectus - u příležitosti 1600. výročí smrti svatého Jeronýma.
30.09.2020

Katolický týdeník: O „nebezpečné“ literatuře

Ve středu 7. října uplyne 60 let ode dne, kdy v sanitním voze u Vlčatína zemřel při převozu do třebíčské nemocnice básník Jan Zahradníček. Toto výročí je příležitostí připomenout si jeho tragický osud, ale i další literáty pronásledované nejen v 50. letech.
30.09.2020

Závěrečné poselství z plenárního zasedání CCEE

Na závěr plenárního zasedání Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), které se konalo 26.-27. září, vydali evropští biskupové krátké poselství určené nejen pro katolíky, ale pro všechny obyvatele Evropy:
29.09.2020