Dětská centra v Grozném se budou rozšiřovat

Publikováno: 4. 5. 2001 3:00

Praha/Groznyj (Čečensko): K dětskému centru v Grozném, kam denně dochází 50 dětí, aby se zde najedly, hrály si a učily se, přibudou snad již během letošních prázdnin nová centra ve zbývajících třech rajónech čečenské metropole. Uvedl to generální sekretář sdružení Česká katolická charita (ČKCH) Jaroslav Kopřiva, který se koncem dubna vrátil cesty na severní Kavkaz a do Moskvy. Cílem Kopřivovy cesty bylo zhodnocení a další rozšíření charitních projektů v Čečensku a Ingušsku.

"Projekt Dětského centra v Grozném běží bez problémů," řekl Kopřiva. Partnerem ČKCH a současně provozovatelem centra je místní organizace Berkat (= milosrdenství), jejímž pražským zaměstnancem je např. bývalá válečná reportérka Petra Procházková.

Podobná centra by měla být v budoucnu dostupná v každém ze čtyř správních okrsků města. Centrum je koncipováno jako dětská školka, pobytové středisko i škola. Z poloviny by tento projekt měla hradit mezinárodní organizace UNICEF, s jejímiž představiteli Kopřiva jednal v Nazrani a v Moskvě. Druhou polovinu nákladů by mělo financovat světové společenství Charit. Před podpisem je smlouva s Caritas Rusia. "Do poloviny května by měly být odstraněny všechny administrativní překážky; když všechno půjde hladce, mohli bychom nová dětská centra v Grozném otevírat v průběhu prázdnin," uvedl Kopřiva.

Rovněž se rozběhl projekt distribuce potravin pro zapomenuté čečenské uprchlíky v Ingušsku, živořící v opuštěných slepičárnách či prasečích farmách. Tento projekt připravili charitní pracovníci Štěpán Kavan a Kateřina Langrová, kteří pobývají v ingušské Nazrani na několikaměsíční misi.

Kontakt: Jan Oulík, tiskové odd. sdružení ČKCH; mobil: 0603/89 59 84.

Související články

Další aktuality

Futsalisté se modlili v pražské katedrále

Portugal, Belarus, Kosova, Austria: už nápisy na bundách věřících prozrazují, že tentokrát zasedli do katedrálních lavic sportovci. Jsou z celé Evropy a jsou to futsalisté. A také kněží. Na závěr 14. ročníku evropského šampionátu, který pořádají v Říčanech, se přišli pomodlit do nejvýznamnějšího chrámu v zemi.
20.02.2020

Tři kardinálové vyzývají biskupské konference přijmout uprchlíky z Řecka

Tři kardinálové ve společném dopise apelují za přemístění uprchlíků ze záchytných táborů na řeckém ostrově Lesbos prostřednictvím humanitárních koridorů do jednotlivých zemí Evropy. Kardinálové Hollerich, Czerny a Krajewski zaslali biskupským konferencím zemí Evropské unie spolu s listem i směrnice k proceduře přemístění uprchlíků a žadatelů o azyl. Pomáhat jim v tom bude Komunita sv. Egidia.
20.02.2020

Josef Toufar - akce v příštích dnech

Připomenutí 70. výročí úmrtí číhošťského faráře Josefa Toufara.
20.02.2020

Papež: Tichost spojuje, hněv rozděluje

Vatikánská aula Pavla VI. se dnes dopoledne zcela zaplnila lidmi, kteří přišli na generální audienci se Svatým otcem. Byla zahájena čtením Žalmu (Žl 37,3-8-11), který nabádá: »Doufej v Hospodina a čiň dobro, pak budeš přebývat v zemi a těšit se klidu«, a konstatuje, že »pokorní budou vlastnit zemi«.
19.02.2020

Katolický týdeník: Chraň své srdce

Slýcháváme řadu dobrých rad, jak předcházet infarktu a dalším srdečním onemocněním úpravou jídelníčku či sportem, ale jak často bereme ohled na svá srdce ve významu duchovním? Je to přitom výzva právě pro blížící se postní dobu.
18.02.2020