Dětská centra v Grozném se budou rozšiřovat

Publikováno: 4. 5. 2001 3:00

Praha/Groznyj (Čečensko): K dětskému centru v Grozném, kam denně dochází 50 dětí, aby se zde najedly, hrály si a učily se, přibudou snad již během letošních prázdnin nová centra ve zbývajících třech rajónech čečenské metropole. Uvedl to generální sekretář sdružení Česká katolická charita (ČKCH) Jaroslav Kopřiva, který se koncem dubna vrátil cesty na severní Kavkaz a do Moskvy. Cílem Kopřivovy cesty bylo zhodnocení a další rozšíření charitních projektů v Čečensku a Ingušsku.

"Projekt Dětského centra v Grozném běží bez problémů," řekl Kopřiva. Partnerem ČKCH a současně provozovatelem centra je místní organizace Berkat (= milosrdenství), jejímž pražským zaměstnancem je např. bývalá válečná reportérka Petra Procházková.

Podobná centra by měla být v budoucnu dostupná v každém ze čtyř správních okrsků města. Centrum je koncipováno jako dětská školka, pobytové středisko i škola. Z poloviny by tento projekt měla hradit mezinárodní organizace UNICEF, s jejímiž představiteli Kopřiva jednal v Nazrani a v Moskvě. Druhou polovinu nákladů by mělo financovat světové společenství Charit. Před podpisem je smlouva s Caritas Rusia. "Do poloviny května by měly být odstraněny všechny administrativní překážky; když všechno půjde hladce, mohli bychom nová dětská centra v Grozném otevírat v průběhu prázdnin," uvedl Kopřiva.

Rovněž se rozběhl projekt distribuce potravin pro zapomenuté čečenské uprchlíky v Ingušsku, živořící v opuštěných slepičárnách či prasečích farmách. Tento projekt připravili charitní pracovníci Štěpán Kavan a Kateřina Langrová, kteří pobývají v ingušské Nazrani na několikaměsíční misi.

Kontakt: Jan Oulík, tiskové odd. sdružení ČKCH; mobil: 0603/89 59 84.

Související články

Další aktuality

Školení online komunikace

Jednodenní školení je zaměřeno na praktické využití sociálních sítí v marketingu neziskových organizací. Po stručném úvodu do světa sociálních sítí se naučíte jak vytvořit kvalitní a efektivní příspěvek na Facebook, Instagram nebo Twitter, jak a kdy ho publikovat a jak ho dostat k co nejvíce uživatelům.
30.09.2020

Apoštolský list k 1600. výročí úmrtí svatého Jeronýma

Za „velkého učitele a otce církve, který položil bibli do středu svého života“ označil papež František v apoštolském listě svatého Jeronýma, jehož výročí smrti si dnes připomínáme.
30.09.2020

Papež: Laskavost je signálem Ježíšovy přítomnosti

Nádvoří sv. Damase hostilo dnes dopoledne generální audienci Petrova nástupce. Několik stovek lidí si vyslechlo závěrečnou část cyklu papežových katechezí Uzdravit svět. Papež také v závěru audience oznámil, že dnes vydal zvláštní apoštolský list o vztahu k Písmu svatému - Sacrae Scripturae affectus - u příležitosti 1600. výročí smrti svatého Jeronýma.
30.09.2020

Katolický týdeník: O „nebezpečné“ literatuře

Ve středu 7. října uplyne 60 let ode dne, kdy v sanitním voze u Vlčatína zemřel při převozu do třebíčské nemocnice básník Jan Zahradníček. Toto výročí je příležitostí připomenout si jeho tragický osud, ale i další literáty pronásledované nejen v 50. letech.
30.09.2020

Závěrečné poselství z plenárního zasedání CCEE

Na závěr plenárního zasedání Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), které se konalo 26.-27. září, vydali evropští biskupové krátké poselství určené nejen pro katolíky, ale pro všechny obyvatele Evropy:
29.09.2020