50. výročí náboženského vysílání Radia Svobodná Evropa

Publikováno: 4. 5. 2001 21:00

Praha: 1. května 2001 uplynulo 50 let od počátku vysílání rozhlasové stanice Svobodná Evropa pro tehdejší Československo. Jubileum oslaví v květnu i náboženské vysílání této stanice, včetně přenosů bohoslužeb: katolických mší z kostela sv. Štěpána v Mnichově, evangelických bohoslužeb ze sborů v New Yorku a později v Curychu. O velkých křesťanských svátcích vysílala Svobodná Evropa také řeckokatolické bohoslužby pro věřící v bývalé Podkarpatské Rusi.

O náboženské pořady Svobodné Evropy se starali katoličtí duchovní: Dr. Alexandr Heidler alias Otec Křišťan, Mons. Karel Fořt alias Otec Karel, P. Friedrich Osuský a Dr. Felix Mikula. Dále evangelíci: Štěpán Banovič z New Yorku, humanista Přemysl Pitter a Štěpán Pavlinec alias Petr Orlický.

Z tohoto vysílání později vznikla také duchovní služba krajanům v Mnichově. Vzpomínka 50. výročí české duchovní služby proběhne v neděli 13. května v rámci mše v kostele sv. Štěpána od 10.15 hodin a následovat bude program v mnichovském sále Velehradu (Kreuzstr. 16).

Kardinál Miloslav Vlk, který Mnichov navštívil krátce po svém jmenování pražským arcibiskupem, aby požehnal pamětní desku, která v chrámu sv. Štěpána připomíná 40 let přenosů katolických mší, řekl ve svém kázání 12.5.1991: "Rozhlasové vlny hravě překračovaly 'železnou oponu' a částečně ji i bořily? Náboženské vysílání Svobodné Evropy bylo v atmosféře strachu, který u nás panoval, často důležitou možností setkávat se s církví, s jejím životem, s Božím slovem? Svobodná Evropa suplovala chybějící komunikaci mezi námi."

Od svého přestěhování do Prahy v roce 1994 vysílá Radio Svobodná Evropa (RSE) na okruhu Českého rozhlasu 6, na středních vlnách 1233, 1287 a 1071 metrů katolické mše z kostela sv. Jiljí v Praze a bohoslužby ostatních křesťanských církví studiově nebo z různých sborů v České republice. Ekumenicky zaměřený pořad "Víra a svět", který rediguje Olga Valeská-Kopecká, obsahuje zprávy z náboženského světa, rozhovory, reportáže a pravidelné promluvy kardinála Miloslava Vlka "Slovo z katedrály".

Související články

Další aktuality

Volná pracovní pozice v COMECE: Politický poradce pro sociální a ekonomické záležitosti

COMECE do svého bruselského týmu hledá vhodného kandidáta na post politického poradce pro ekonomické a sociální záležitosti. Jedná se o práci na plný úvazek a na dobu neurčitou
02.04.2020

Přímé přenosy velikonočních bohoslužeb biskupů

Přinášíme vám seznam velikonočních bohoslužeb celebrovaných biskupy z jednotlivých diecézí, které budou přenášeny online nebo v televizi.
02.04.2020

Benefiční koncert Pomozme Itálii

Mimořádný benefiční koncert na pomoc nemocnicím Milosrdných bratří v Itálii v boji s pandemií COVID-19 připravili Milosrdní bratři v Brně ve spolupráci s Triem Bohémo a Televizí Noe. Koncert se uskuteční v neděli 5. dubna večer v brněnské vile Stiassni, v přímém přenosu ho bude vysílat Televize Noe a Radio Proglas.
02.04.2020

Připomínáme si 15. výročí smrti papeže Jana Pavla II.

Před 15 lety dne 2. dubna 2005 ve 21.37 hodin zemřel papež Jan Pavel II. Během liturgické slavnosti Božího milosrdenství se tak uzavřel třetí nejdelší pontifikát v dějinách křesťanství.
02.04.2020

Papež František: Nemějme strach, otevřme brány svého srdce Duchu svatému, aby nás očistil a vedl cestou vstříc plné radosti.

Při pravidelné středeční katechezi se papež František v knihovně Apoštolského paláce věnoval šestému blahoslavenství "Blahoslavení čistého srdce" jehož příslibem je vidění Boha, a podmínkou čistota srdce.
01.04.2020