100 let katolické církve na Sahaře

Publikováno: 11. 5. 2001 0:00

Alžír/KAP: Před sto lety byla institucionalizována přítomnost katolické církve na Sahaře. Toto výročí si připomněl řád "Bílých otců", nazývaný též "Misionáři Afriky". Papež Lev XIII. zřídil v roce 1901 prefekturu Sahara. V roce 1870 bylo tehdejšímu arcibiskupovi v Alžíru kardinálu Charlesi A. Lavigeriemu, zakladateli "Bílých otců", svěřeno obrovské území Súdánu a Sahary patřící tehdy Francii - jako oblast působnosti pro jeho africké misionáře. Kardinál Lavigerie požadoval od svých misionářů bezpodmínečný respekt k víře muslimů v severní Africe a podporu afrického světa.

Dnešní diecéze Laghouat zahrnuje největší část alžírské Sahary. Mezi 3,5 miliony obyvatel žije jen zhruba 900 křesťanů různých národností, kteří jsou zaměstnáni převážně při těžbě ropy. Současný diecézní biskup Michel Gagnon (Kanaďan) má ve své diecézi 18 kněží, z větší části "Bílé otce", 8 laických bratří a 33 řádových sester.

Historické bádání ukázalo, že křesťanství proniklo v pozdní antice na Sahaře podstatně dál než se dříve myslelo. Později však bylo vyhlazeno islámskými dobyvateli. Teprve s postupným pronikáním Francouzů na Saharu - koncem 19. století - se křesťanství do této oblasti vrátilo.

Související články

Další aktuality

Farnosti mohou uspořádat veřejné projekce historického filmu Fatima

Společnost Foxx Media Group, s. r. o. nabízí zájemcům možnost zorganizovat veřejnou projekci historického dramatu Fatima. „U příležitosti výročí zjevení Panny Marie ve Fatimě vám nabízíme možnost vrátit se v čase do roku 1917 a připomenout si příběh o síle víry, jehož poselství stále trvá," avizuje Alexandra Lederleitnerová ze společnosti.
14.05.2021

Noc kostelů na YouTube

Krátký videospot na kanále YouTube je pozvánkou na 13. ročník Noci kostelů, která se bude konat v pátek 28. května 2021.
14.05.2021

Nový vyslanec EU pro náboženskou svobodu

Nového zvláštního vyslance EU pro náboženskou svobodu ve světě jmenovala Evropská komise. Je jím někdejší kyperský eurokomisař Christos Stylianidis (63).
13.05.2021

V pražské katedrále sv. Víta byl instalován relikviář sv. Jana Pavla II.

Nový relikviář obsahující krev sv. Jana Pavla II. byl ve středu 12. května, v předvečer 40. výročí atentátu na tohoto polského papeže, instalován v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze.
13.05.2021

Oltář z brněnské katedrály byl instalován v kapli Papežské koleje Nepomucenum

Oltář z brněnské katedrály sv. Petra a Pavla na Petrově má již za sebou poslední etapu svého putování. V těchto dnech ho sochař Petr Váňa nainstaloval do kolejní kaple Nepomucena v Římě. Ještě před měsícem sloužil svému účelu v kněžišti katedrály sv. Petra a Pavla na Petrově. Přinášíme vám také fotogalerii z jeho instalace.
13.05.2021