V mnoha zemích světa je porušována náboženská svoboda

Publikováno: 11. 5. 2001 0:00

Washington (USA)/KNA: Národní komise USA pro náboženskou svobodu (USCIRF) požádala vládu USA a prezidenta Bushe o důraznější postup vůči porušování náboženské svobody v mnoha zemích světa. Zejména v Indii, Vietnamu, Rusku a Súdánu jsou lidé diskriminováni, zneužíváni nebo dokonce zabíjeni kvůli své víře, zdůraznila komise ve zprávě uveřejněné ve Washingtonu. Mj. je nezbytné, aby vláda USA formulovala boj proti omezování náboženské svobody jako zřetelný cíl své zahraniční politiky.

V Indii jsou podle údajů komise ohrožováni hinduistickými fanatiky jak muslimové, tak i křesťané. Rovněž v Pákistánu nejsou náboženské menšiny dostatečně chráněny. Ohledně Ruska by se měl Washington zajímat o to, jak úřady zacházejí s neregistrovanými náboženskými společenstvími.

Komise byla založena Kongresem USA v roce 1988 jako poradní orgán vlády v oblasti dodržování náboženské svobody.

Související články

Další aktuality

Farnosti mohou uspořádat veřejné projekce historického filmu Fatima

Společnost Foxx Media Group, s. r. o. nabízí zájemcům možnost zorganizovat veřejnou projekci historického dramatu Fatima. „U příležitosti výročí zjevení Panny Marie ve Fatimě vám nabízíme možnost vrátit se v čase do roku 1917 a připomenout si příběh o síle víry, jehož poselství stále trvá," avizuje Alexandra Lederleitnerová ze společnosti.
14.05.2021

Noc kostelů na YouTube

Krátký videospot na kanále YouTube je pozvánkou na 13. ročník Noci kostelů, která se bude konat v pátek 28. května 2021.
14.05.2021

Nový vyslanec EU pro náboženskou svobodu

Nového zvláštního vyslance EU pro náboženskou svobodu ve světě jmenovala Evropská komise. Je jím někdejší kyperský eurokomisař Christos Stylianidis (63).
13.05.2021

V pražské katedrále sv. Víta byl instalován relikviář sv. Jana Pavla II.

Nový relikviář obsahující krev sv. Jana Pavla II. byl ve středu 12. května, v předvečer 40. výročí atentátu na tohoto polského papeže, instalován v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze.
13.05.2021

Oltář z brněnské katedrály byl instalován v kapli Papežské koleje Nepomucenum

Oltář z brněnské katedrály sv. Petra a Pavla na Petrově má již za sebou poslední etapu svého putování. V těchto dnech ho sochař Petr Váňa nainstaloval do kolejní kaple Nepomucena v Římě. Ještě před měsícem sloužil svému účelu v kněžišti katedrály sv. Petra a Pavla na Petrově. Přinášíme vám také fotogalerii z jeho instalace.
13.05.2021