Biskup Lobkowicz požehnal v Branticích znak a prapor

Publikováno: 14. 5. 2001 21:00

Brantice: Nové obecní symboly v Branticích na Krnovsku požehnal (13.5.) při slavnostní bohoslužbě v kostele Nanebevzetí Panny Marie ostravsko-opavský biskup František Lobkowicz. Erb obce tvoří radlice, hlava draka a kolo od vozu. Do modrého štítu je zasadil ostravský heraldik Jan Tejkal, který pomáhal radním obecní znak a prapor vytvořit. Znak i prapor po celou dobu ceremoniálu drželi dobrovolní hasiči, kteří se vepsali do povědomí spoluobčanů především při povodních v posledních letech.

"Znamení radlice vychází ze starého pečetidla dříve německé obce Bransdorf, draka měli ve znaku páni Trachtové, kteří zde žili v 17. a 18. století a symbol kola znázorňuje Radim. Vychází z německého slova Rad (= kolo)," popsala znak starostka Brantic Marie Střížová. Přestože nový obecní znak schválila heraldická komise Parlamentu České republiky pro obec Brantice, bude znamením i pro nedalekou Radim a Radimek, které k obci statutárně patří. Starostka Střížová připomněla, že symbol draka je ve Slezsku v erbu obce raritou.

Pro obec byla návštěva biskupa svátkem. Přestože do kostela, který po povodních prošel rozsáhlou rekonstrukcí, chodí pravidelně zhruba 20 věřících, v neděli byly lavice zaplněné. Kromě brantické starostky nechyběli zástupci z nedaleké Čákové a Krnova. Krnovský děkan P. Ludvík Kus připomněl, že podle farní kroniky zažila brantická farnost podobnou slavnost naposled v roce 1923. "Tehdy přijel posvětit nový kamenný most přes řeku Opavu olomoucký světící biskup Josef Schinzel. Dodnes tomu mostu říkají němečtí rodáci Bischofsbrücke," řekl děkan a dodal, že most přečkal bez větší úhony i ničivou povodeň v roce 1997.

Biskup Lobkowicz ve své promluvě vzpomněl Svátek matek a sjednocující roli matky v každé rodině. Jednotícím prvkem jsou podle biskupa i obecní symboly. "Znak obce je něco, co dává její obyvatele dohromady. Přejme si, aby tyto obecní symboly sjednocovaly," uvedl biskup a vyslovil přání, aby se požehnané symboly do kostela vracely při různých slavnostních příležitostech, např. při dožínkách.

Související články

Další aktuality

Školení online komunikace

Jednodenní školení je zaměřeno na praktické využití sociálních sítí v marketingu neziskových organizací. Po stručném úvodu do světa sociálních sítí se naučíte jak vytvořit kvalitní a efektivní příspěvek na Facebook, Instagram nebo Twitter, jak a kdy ho publikovat a jak ho dostat k co nejvíce uživatelům.
30.09.2020

Apoštolský list k 1600. výročí úmrtí svatého Jeronýma

Za „velkého učitele a otce církve, který položil bibli do středu svého života“ označil papež František v apoštolském listě svatého Jeronýma, jehož výročí smrti si dnes připomínáme.
30.09.2020

Papež: Laskavost je signálem Ježíšovy přítomnosti

Nádvoří sv. Damase hostilo dnes dopoledne generální audienci Petrova nástupce. Několik stovek lidí si vyslechlo závěrečnou část cyklu papežových katechezí Uzdravit svět. Papež také v závěru audience oznámil, že dnes vydal zvláštní apoštolský list o vztahu k Písmu svatému - Sacrae Scripturae affectus - u příležitosti 1600. výročí smrti svatého Jeronýma.
30.09.2020

Katolický týdeník: O „nebezpečné“ literatuře

Ve středu 7. října uplyne 60 let ode dne, kdy v sanitním voze u Vlčatína zemřel při převozu do třebíčské nemocnice básník Jan Zahradníček. Toto výročí je příležitostí připomenout si jeho tragický osud, ale i další literáty pronásledované nejen v 50. letech.
30.09.2020

Závěrečné poselství z plenárního zasedání CCEE

Na závěr plenárního zasedání Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), které se konalo 26.-27. září, vydali evropští biskupové krátké poselství určené nejen pro katolíky, ale pro všechny obyvatele Evropy:
29.09.2020