Biskup Lobkowicz požehnal v Branticích znak a prapor

Publikováno: 14. 5. 2001 21:00

Brantice: Nové obecní symboly v Branticích na Krnovsku požehnal (13.5.) při slavnostní bohoslužbě v kostele Nanebevzetí Panny Marie ostravsko-opavský biskup František Lobkowicz. Erb obce tvoří radlice, hlava draka a kolo od vozu. Do modrého štítu je zasadil ostravský heraldik Jan Tejkal, který pomáhal radním obecní znak a prapor vytvořit. Znak i prapor po celou dobu ceremoniálu drželi dobrovolní hasiči, kteří se vepsali do povědomí spoluobčanů především při povodních v posledních letech.

"Znamení radlice vychází ze starého pečetidla dříve německé obce Bransdorf, draka měli ve znaku páni Trachtové, kteří zde žili v 17. a 18. století a symbol kola znázorňuje Radim. Vychází z německého slova Rad (= kolo)," popsala znak starostka Brantic Marie Střížová. Přestože nový obecní znak schválila heraldická komise Parlamentu České republiky pro obec Brantice, bude znamením i pro nedalekou Radim a Radimek, které k obci statutárně patří. Starostka Střížová připomněla, že symbol draka je ve Slezsku v erbu obce raritou.

Pro obec byla návštěva biskupa svátkem. Přestože do kostela, který po povodních prošel rozsáhlou rekonstrukcí, chodí pravidelně zhruba 20 věřících, v neděli byly lavice zaplněné. Kromě brantické starostky nechyběli zástupci z nedaleké Čákové a Krnova. Krnovský děkan P. Ludvík Kus připomněl, že podle farní kroniky zažila brantická farnost podobnou slavnost naposled v roce 1923. "Tehdy přijel posvětit nový kamenný most přes řeku Opavu olomoucký světící biskup Josef Schinzel. Dodnes tomu mostu říkají němečtí rodáci Bischofsbrücke," řekl děkan a dodal, že most přečkal bez větší úhony i ničivou povodeň v roce 1997.

Biskup Lobkowicz ve své promluvě vzpomněl Svátek matek a sjednocující roli matky v každé rodině. Jednotícím prvkem jsou podle biskupa i obecní symboly. "Znak obce je něco, co dává její obyvatele dohromady. Přejme si, aby tyto obecní symboly sjednocovaly," uvedl biskup a vyslovil přání, aby se požehnané symboly do kostela vracely při různých slavnostních příležitostech, např. při dožínkách.

Související články

Další aktuality

Futsalisté se modlili v pražské katedrále

Portugal, Belarus, Kosova, Austria: už nápisy na bundách věřících prozrazují, že tentokrát zasedli do katedrálních lavic sportovci. Jsou z celé Evropy a jsou to futsalisté. A také kněží. Na závěr 14. ročníku evropského šampionátu, který pořádají v Říčanech, se přišli pomodlit do nejvýznamnějšího chrámu v zemi.
20.02.2020

Tři kardinálové vyzývají biskupské konference přijmout uprchlíky z Řecka

Tři kardinálové ve společném dopise apelují za přemístění uprchlíků ze záchytných táborů na řeckém ostrově Lesbos prostřednictvím humanitárních koridorů do jednotlivých zemí Evropy. Kardinálové Hollerich, Czerny a Krajewski zaslali biskupským konferencím zemí Evropské unie spolu s listem i směrnice k proceduře přemístění uprchlíků a žadatelů o azyl. Pomáhat jim v tom bude Komunita sv. Egidia.
20.02.2020

Josef Toufar - akce v příštích dnech

Připomenutí 70. výročí úmrtí číhošťského faráře Josefa Toufara.
20.02.2020

Papež: Tichost spojuje, hněv rozděluje

Vatikánská aula Pavla VI. se dnes dopoledne zcela zaplnila lidmi, kteří přišli na generální audienci se Svatým otcem. Byla zahájena čtením Žalmu (Žl 37,3-8-11), který nabádá: »Doufej v Hospodina a čiň dobro, pak budeš přebývat v zemi a těšit se klidu«, a konstatuje, že »pokorní budou vlastnit zemi«.
19.02.2020

Katolický týdeník: Chraň své srdce

Slýcháváme řadu dobrých rad, jak předcházet infarktu a dalším srdečním onemocněním úpravou jídelníčku či sportem, ale jak často bereme ohled na svá srdce ve významu duchovním? Je to přitom výzva právě pro blížící se postní dobu.
18.02.2020