Tubusy ukrývaly písemnosti, noviny, fotografie a peníze

Schránky, které byly 30 let ukryty v báni ostravského kostela sv. Václava, vydaly řadu dokumentů.
Publikováno: 24. 7. 2001 20:00

Ostrava: Dva měděné tubusy z kostela sv. Václava byly otevřeny 24.7. za přítomnosti novinářů, pracovníků ostravského muzea, archivu a ředitele Památkového ústavu Ostrava Ing.arch. Jiřího Gwuzda. Třicet let skrývaly své tajemství v kopuli věže kostela, kde je během oprav v uplynulém týdnu objevili stavební dělníci. Víčka obou schránek odřezal Ing. Robert Winkler, majitel stavební firmy, která nejstarší historickou památku v Ostravě opravuje. Asistoval mu vedoucí stavebního oddělení ostravsko-opavského biskupství Ing. Václav Kotásek.

Otevřených tubusů se ujal generální vikář ostravsko-opavské diecéze P. František Kufa, který z nich postupně vyňal stočené dokumenty popisující historii kostela, opravu před třiceti lety, řadu fotografií a vzorky tehdejšího denního tisku. Ve dvou obálkách byla ukryta také tehdejší platidla: kovové mince a bankovky v hodnotě 100, 50, 25, 10, 5 a 3 Kčs. Mezi novinami byl výtisk Rudého práva, Nové svobody a Lidové demokracie ze 31.3.1971. Kromě "světského" tisku zde byly také české a slovenské Katolické noviny. Kvalitní černobílé fotografie zachycovaly pracovníky, kteří před třiceti lety kostel opravovali, interiér kostela a podobu chrámu po jeho opravě. Rekonstrukce před 30 lety stála 3 miliony korun a trvala rok.
Tajemné schránky v sobě dále ukrývaly řadu tištěných a ručně psaných listin z roku 1971, které popisují historii katolických kostelů na území Ostravy, samotného chrámu sv. Václava a informace o životě farnosti. Tehdejším správcem byl arciděkan P. Eduard Hurník, který uvedl, že v Ostravě bylo v roce 1970 pokřtěno 333 dětí, oddáno 168 novomanželů a pohřbeno 260 zesnulých. Nezapomněl připsat také údaje o tehdejší společenské situaci. V roce 1971 byl prezidentem Československa armádní generál Ludvík Svoboda, vedoucí silou byla komunistická strana s generálním tajemníkem Dr. Gustávem Husákem a primátorem města Ostravy Ing. Zdeněk Kupka. Nejvyšším církevním představitelem v olomoucké arcidiecézi, kam Ostrava spadala až do roku 1996, byl apoštolský administrátor biskup Josef Vrana.

Dokumenty budou během následujících dnů prozkoumány památkáři a pracovníky biskupství. Nejzajímavější informace, které se z nich podaří vyčíst, budou zveřejněny při tiskové konferenci, která je naplánována na úterý 31. července od 11.00 hodin v budově Archivu města Ostravy.

Související články

Další aktuality

Nedělní kázání (nejen) pro děti - 25. neděle v mezidobí

Nedělní kázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti ke 25. neděli v mezidobí.
19.09.2020

Papež František: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

“Je nezbytné, aby ve stále sekularizovanějším mediálním prostoru zazníval hlas církve a křesťanských intelektuálů, kteří jej obohacují o konstruktivní reflexi, vyznačují se kladným pohledem na lidi i události a odmítají předsudky”, oslovil dnes papež František redaktory belgického křesťanského týdeníku Tertio.
18.09.2020

Univerzitní titul z obýváku? Ano, už je to možné i v češtině!

Teologii čistě v online formě budete moci od letošního podzimu studovat na Univerzitě Palackého. A přitom nemusíte jezdit do Olomouce, kde univerzita sídlí. Bakalářem se totiž můžete stát, aniž byste do školy „chodili“. Dva roky příprav vyvrcholily během jarní karantény, která přípravu online programu urychlila. Teď virtuální náruč online univerzity čeká na své první studenty. Zájemci o nový program se mohou hlásit až do 18. října 2020. Výuka začne na konci října.
18.09.2020

Encyklika “Fratelli tutti” bude zveřejněna 4. října

V některých zemích probíhá diskuse o názvu nového papežského dokumentu – encyklice „Fratelli tutti“ – a jeho překladu do různých jazyků. Každá encyklika však v sobě nese univerzální poselství a přeje si promlouvat k srdci každého člověka, domnívá se ediční ředitel vatikánského Úřadu pro komunikaci, Andrea Tornielli. Text nové encykliky bude zveřejněn v neděli 4. října, na liturgickou památku sv. Františka z Assisi, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2020

Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.
18.09.2020