100 tisíc korun z Tříkrálové sbírky míří do Polska

Do Krakova vyrazí 2.8. expedice, která zmapuje situaci v lokalitě postižené povodní.
Publikováno: 1. 8. 2001 20:00

Ostrava: Sto tisíc korun z peněz vykoledovaných během Tříkrálové sbírky zaslala Česká katolická charita na konto arcidiecézní charity v Krakově. Tyto prostředky jsou první finanční pomocí na krytí povodňových ztrát v sousedním Polsku.

Pracovníci Arcidiecézní charity Krakov se v uplynulých dnech obrátili na Diecézní charitu ostravsko-opavskou s prosbou o sousedskou pomoc. Koordinace se ujala Charita sv. Alexandra se sídlem v Ostravě-Kunčičkách, jejíž součástí je i humanitární sklad. Na výzvu v médiích reagovalo již několik firem i jednotlivců, kteří nabízejí materiál i peníze.
"Ozval se sponzor z Opavy, který nám daruje deky v hodnotě 10 tisíc korun a firma Model Opava zase posílá paletu kartonových obalů na balení krabic," uvedl ředitel Charity sv. Alexandra Petr Putnioř, který dodal, že se ozývá také řada lidí, kteří by rádi poslali peníze na konto pro pomoc Polsku. Žádost o zřízení konta však prochází procedurou schvalování na Ministerstvu zahraničí ČR, takže konto bude otevřeno během několika dnů.

Do Krakova vyrazí již ve čtvrtek 2. srpna expedice, která zmapuje potřeby postiženého kraje přímo v terénu. Nejpozději příští týden odjede další vozidlo naložené desítkami vysoušečů, které budou odstraňovat vlhkost přímo ze zdí domů. "Máme k dispozici 48 vysoušečů a dalších 65 nám nabídla Diecézní charita Hradec Králové," dodal Putnioř.

Související články

Další aktuality

Papež František poslal církvi v Libanonu finanční dar 250 tisíc eur

Svatý otec poslal prostřednictvím Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji počáteční pomoc libanonské církvi ve výši 250 tisíc eur. Dar je určen pro potřeby místní církve a je výrazem pozornosti a otcovské blízkosti Svatého otce vůči postiženému lidu, který se nachází ve vážných obtížích.
07.08.2020

Obnovujeme živobytí na severu Iráku

Charita Česká republika spustila v březnu 2020 nový projekt, jehož cílem je podpora živobytí zranitelných rodin jak v městských, tak venkovských částech provincie Ninive na severu Iráku. Soustředíme se na komunity kolem měst Karakoš, Karemlaš a Bartella 30 minut jihovýchodně od Mosulu a 50 minut severozápadně od Erbílu.
07.08.2020

Papež: Užití atomovové energie k válečným cílům je nemorální

Papež František v poselství, adresovaném prefektovi hirošimské prefektury Hidehikovi Juzakimu, pozdravil účastníky včerejšího vzpomínkového aktu, který se uskutečnil u příležitosti pětasedmdesátého výročí svržení atomové bomby na toto japonské město. Římský biskup se v listě srdečně obrací zejména k obětem, které bombardování přežily a jimž se v japonštině říká „hibakuša“.
07.08.2020

Křest udělovaný pozměněnými svátostnými formulemi je neplatný

Kongregace pro nauku víry dnes zveřejnila věroučnou nótu o slovech, kterými se udílí svátost křtu, a záporně odpověděla na dotaz, zda je platný křest udělený slovy: „My tě křtíme ve jménu Otce i Syna i Ducha Svatého“; zároveň prohlásila, že v případě této změněné formulace je třeba křest vykonat správně znovu. Svatý otec František přijal toto rozhodnutí letos 8. června a nařídil jej zveřejnit.
06.08.2020

Maronitský patriarcha prosí o pomoc

Libanonský kardinál Béchara Boutros Raï požádal mezinárodní společenství o pomoc raněnému Libanonu. V textu nazvaném „Výzva ke státům světa“ volá po vytvoření zvláštního fondu pro Libanon pod záštitou OSN. Maronitský patriarcha zdůrazňuje, že hlavní město Libanonu je zničeno a v důsledku dvou obrovských explozí vypadá, jako by se jím přehnala válka. Stovky rodin naráz přišly o dům.
06.08.2020