100 tisíc korun z Tříkrálové sbírky míří do Polska

01. 08. 2001 Rubrika: Domácí
Do Krakova vyrazí 2.8. expedice, která zmapuje situaci v lokalitě postižené povodní.

Ostrava: Sto tisíc korun z peněz vykoledovaných během Tříkrálové sbírky zaslala Česká katolická charita na konto arcidiecézní charity v Krakově. Tyto prostředky jsou první finanční pomocí na krytí povodňových ztrát v sousedním Polsku.

Pracovníci Arcidiecézní charity Krakov se v uplynulých dnech obrátili na Diecézní charitu ostravsko-opavskou s prosbou o sousedskou pomoc. Koordinace se ujala Charita sv. Alexandra se sídlem v Ostravě-Kunčičkách, jejíž součástí je i humanitární sklad. Na výzvu v médiích reagovalo již několik firem i jednotlivců, kteří nabízejí materiál i peníze.
"Ozval se sponzor z Opavy, který nám daruje deky v hodnotě 10 tisíc korun a firma Model Opava zase posílá paletu kartonových obalů na balení krabic," uvedl ředitel Charity sv. Alexandra Petr Putnioř, který dodal, že se ozývá také řada lidí, kteří by rádi poslali peníze na konto pro pomoc Polsku. Žádost o zřízení konta však prochází procedurou schvalování na Ministerstvu zahraničí ČR, takže konto bude otevřeno během několika dnů.

Do Krakova vyrazí již ve čtvrtek 2. srpna expedice, která zmapuje potřeby postiženého kraje přímo v terénu. Nejpozději příští týden odjede další vozidlo naložené desítkami vysoušečů, které budou odstraňovat vlhkost přímo ze zdí domů. "Máme k dispozici 48 vysoušečů a dalších 65 nám nabídla Diecézní charita Hradec Králové," dodal Putnioř.