Stav okolí Krakova po povodni

Pracovníci ostravské Charity sv. Alexandra navštívili 2.8. Krakov a domluvili s vedením tamní charity konkrétní pomoc.
Publikováno: 6. 8. 2001 23:00

Krakov: Přímo do centra Malopolského vojvodství - královského města Krakova - vyrazili 2.8. dva pracovníci ostravské Charity sv. Alexandra v doprovodu dvou novinářů, aby zjistili, jak vypadá situace po povodni v sousední zemi. Pracovníci Arcidiecézní charity v Krakově poděkovali svým kolegům z Ostravy za vstřícnost i za povzbudivý dopis ostravsko-opavského biskupa Františka Lobkowicze a zasvětili je do situace v regionu.
"Jednou z nejpostiženějších obcí jsou Lechowicze, vzdálené 50 km od Krakova. V této vesnici bylo zcela zničeno 10 domů. Jejich obyvatelé bydlí na polních lůžkách ve škole, kde dostávají jíst a pít a prožívají drama ze skutečnosti, že se nemají kam vrátit," líčí situaci zástupce ředitele Arcidiecézní charity Krakov P. Wojciech Olszowski.

Po odklizení trosek domů a škod způsobených povodňovou vlnou, budou pracovníci charity po dohodě s vedením obce hledat místo, kde ve vsi postaví pro oběti povodně nové domy. Přímo do charitního střediska v Krakově míří od firem i soukromníků materiální pomoc, kterou dobrovolníci z řad místních studentů balí a nakládají do dodávek. "Lidé se pomalu probouzejí z šoku, který zažili. Začínají všechno umývat a uklízet. Proto potřebují čistící prostředky, pracovní oděvy, gumové boty, lopaty a krumpáče," říká vedoucí humanitárního skladu sestra Ermina z řádu Služebnic Naší Paní Dembickie. Řeholnice dodala, že se na charitu obracejí i lidé s žádostmi o postel, kterou jim voda i s domem odnesla. S věcmi, které se podaří získat, pak charitní pracovníci míří do postižených lokalit. Z Krakova odjíždějí auta naložená balenou vodou, potravinami, čistícími prostředky, šatstvem, lopatami a dalším nářadím.

Mezi obcemi, které utrpěly škody, je také historické městečko Zator, které leží nedaleko rodiště papeže Jana Pavla II. - Wadowicz. V Zatoru a přilehlých obcích je podle informací místního faráře 12 domů narušených natolik, že je bude nutno strhnout. Desítky dalších pak budou potřebovat vysoušeče, aby z mokrých zdí vytáhly vodu. Nedaleko Zatora je částečně poškozena i železniční trať na trase Krakov - Osvětim a na silnici ve stejném směru dokonce chybí most.
"Po celém Polsku je zavřeno 150 silnic, kde voda strhla mosty," řekli dva dělníci, kteří budovali provizorní dřevěnou lávku přes řeku v místě zvaném Przecisów-Łowiczki. Asfaltová komunikace zde bude neprůjezdná několik měsíců.

Arcidiecézní charita v polském Krakově začala pomáhat lidem v nejpostiženějších oblastech již 25.7. Dříve než začaly na konto přicházet finanční dary, nakoupili pracovníci charity potraviny a vodu z finančních rezerv a vydali se zásobovat krajany v nouzi. Na charitní konto od té doby přišlo téměř půl milionu polských zlotých a další hmotná pomoc v hodnotě 60.000 zlotých naplnila humanitární sklad. Do pomoci se po celém Polsku kromě charity zapojuje také Polský červený kříž a další humanitární organizace. K odstraňováním následků povodně přijíždějí na brigádu studenti a mladí lidé z míst, které voda nezasáhla.

Pracovníci Diecézní charity ostravsko-opavské jsou po Němcích a Rakušanech třetí zahraniční charitní organizací, která Polákům nabídla pomocnou ruku. "Díky cestě do Polska víme co konkrétně naši sousedé potřebují a hned, jak potřebné věci od dárců nasbíráme, vyšleme do Krakova zásilku. Povezeme tam také naše vysoušeče," řekl ředitel Charity sv. Alexandra Petr Putnioř, který již v minulých dnech vybídl tuzemské firmy k solidaritě se sousední zemí.

Dary do Polska se shromažďují v humanitárním skladu v Ostravě-Kunčičkách na adrese: Holvekova 140; tel: 069/62 37 831-2; e-mail: humsklad@volny.cz.

Související články

Další aktuality

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019

Katolický týdeník: Světec, který spojuje národy

Novým blahoslaveným, který má blízko k naší zemi, je od neděle 15. září P. Richard Henkes. Beatifikace se konala v německém Limburku a přijeli na ni i poutníci z Česka či Polska.
18.09.2019

Začíná soudní řízení v kauze sexuálního zneužívání ve vatikánském malém semináři

Promotor spravedlnosti vatikánského tribunálu usnesením ze dne 16. a 17. září nařídil, aby byla postoupena soudu obžaloba ze sexuálního zneužívání, jehož se měl před rokem 2012 ve vatikánském malém semináři sv. Pia X. dopustit o. Gabriele Martinelli, a obžalobu z napomáhání trestnému činu, která se týká rektora téhož ministrantského semináře, o. Enrica Radice, sdělilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2019

Naživo s Indy o tom, jak čeští dárci mění životy chudých indických dětí

Tento týden přijede do východních Čech indický koordinátor charitního projektu Adopce na dálku® P. Patrick Edward Pinto z oblasti Bangalore. O životě dětí z nejchudších indických rodin, kterým čeští dárci pomáhají získat vzdělání, bude vyprávět studentům na školách v Hradci Králové (20. 9.) a na Pardubicku (18., 19. a 23. 9.). Živé besedy pro veřejnost se uskuteční v Poličce (18. 9.), v Novém Městě nad Metují (20. 9.), v Kutné Hoře (21. 9.), v Dobrušce a v Rychnově (22. 9.) i v dalších městech. Ve čtvrtek 19. září se P. Pinto ještě setká s radním Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavlem Šotolou a s řediteli Charit.
17.09.2019

Mše svatá zahájí proces blahořečení Adolfa Kajpra

Dnes uplynulo přesně 60 let od smrti P. Adolfa Kajpra SJ (1902–1959). Při příležitosti tohoto výročí a zahájení diecézní fáze procesu jeho blahořečení se bude slavit mše svatá v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí. Začne v neděli 22. září v 9 hodin a hlavním celebrantem bude pražský arcibiskup Dominik Duka OP. V závěru bohoslužby budou ostatky Božího služebníka Adolfa Kajpra uloženy v kostele.
17.09.2019