Výročí úmrtí Edity Steinové

Publikováno: 8. 8. 2001 12:00

Svátek sv. Terezie Benedikty, křesťanské mučednice židovského původu, která je všeobecně známa pod svým civilním jménem Edita Steinová, připadá na 9. srpna - den její smrti.

Edita Steinová se narodila 12.10.1891 jako dcera židovských rodičů v Breslau (Vratislav v dnešním Polsku). Měla celkem 10 sourozenců. Studovala filozofii ve Vratislavi a Göttingenu. Po dosažení doktorátu několik let spolupracovala s fenomenologem Edmundem Husserlem (rodákem z Prostějova) ve Freiburgu. V 31 letech konvertovala ke katolicismu a v roce 1922 byla pokřtěna. Poté pracovala nejprve jako učitelka němčiny, později jako docentka Německého institutu vědecké pedagogiky. V roce 1933 se v Kolíně nad Rýnem stala řeholnicí karmelitánského řádu a ke svému křestnímu jménu Terezie přijala jméno Benedikta od Kříže; slavné sliby složila 15.4.1938.
Protože v Německu zesílilo pronásledování Židů a Edita nechtěla vystavovat nebezpečí kolínský klášter a spolusestry, přijaly ji na Nový rok 1939 do svého konventu karmelitky v holandském Echtu. O rok později tam za ní přišla také její rodná sestra Růžena, která rovněž vstoupila ke karmelitkám. Právě když dopisovala své vrcholné dílo "Věda kříže", byla 2.8.1942 spolu se svou sestrou zatčena gestapem a 7.8. byly obě odvezeny do koncentračního tábora v Osvětimi-Březince, kde zemřely 9.8.1942 v plynové komoře.
Edita nevyužila možnosti uprchnout na Karmel ve Švýcarsku, protože tam nemohla vzít svou sestru. Při zatčení jí řekla: "Pojď, jdeme za náš národ."

Papež Jan Pavel II. blahořečil Editu Steinovou 1.5.1987 a za svatou ji prohlásil 11.10.1998.
1.10.1999 vyhlásil papež Jan Pavel II. Editu Steinovou spolu se sv. Brigitou Švédskou a Kateřinou Sienskou za spolupatronky Evropy.

(Zpracováno podle knihy "Rok se svatými", kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství Kostelní Vydří 1994.)

Související články

Další aktuality

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019

Katolický týdeník: Světec, který spojuje národy

Novým blahoslaveným, který má blízko k naší zemi, je od neděle 15. září P. Richard Henkes. Beatifikace se konala v německém Limburku a přijeli na ni i poutníci z Česka či Polska.
18.09.2019

Začíná soudní řízení v kauze sexuálního zneužívání ve vatikánském malém semináři

Promotor spravedlnosti vatikánského tribunálu usnesením ze dne 16. a 17. září nařídil, aby byla postoupena soudu obžaloba ze sexuálního zneužívání, jehož se měl před rokem 2012 ve vatikánském malém semináři sv. Pia X. dopustit o. Gabriele Martinelli, a obžalobu z napomáhání trestnému činu, která se týká rektora téhož ministrantského semináře, o. Enrica Radice, sdělilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2019

Naživo s Indy o tom, jak čeští dárci mění životy chudých indických dětí

Tento týden přijede do východních Čech indický koordinátor charitního projektu Adopce na dálku® P. Patrick Edward Pinto z oblasti Bangalore. O životě dětí z nejchudších indických rodin, kterým čeští dárci pomáhají získat vzdělání, bude vyprávět studentům na školách v Hradci Králové (20. 9.) a na Pardubicku (18., 19. a 23. 9.). Živé besedy pro veřejnost se uskuteční v Poličce (18. 9.), v Novém Městě nad Metují (20. 9.), v Kutné Hoře (21. 9.), v Dobrušce a v Rychnově (22. 9.) i v dalších městech. Ve čtvrtek 19. září se P. Pinto ještě setká s radním Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavlem Šotolou a s řediteli Charit.
17.09.2019

Mše svatá zahájí proces blahořečení Adolfa Kajpra

Dnes uplynulo přesně 60 let od smrti P. Adolfa Kajpra SJ (1902–1959). Při příležitosti tohoto výročí a zahájení diecézní fáze procesu jeho blahořečení se bude slavit mše svatá v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí. Začne v neděli 22. září v 9 hodin a hlavním celebrantem bude pražský arcibiskup Dominik Duka OP. V závěru bohoslužby budou ostatky Božího služebníka Adolfa Kajpra uloženy v kostele.
17.09.2019