Výroční pouť k Panně Marii Montserratské u Cizkrajova

10. 08. 2001 Rubrika: Domácí
Poutní mši v chrámu Matky Boží Montserratské u Cizkrajova bude celebrovat brněnský biskup Vojtěch Cikrle 11.8. od 9.00 hodin.

Cizkrajov: Poutní mši u příležitosti 350. výročí založení chrámu Matky Boží Montserratské u Cizkrajova (okr. Jindřichův Hradec) bude celebrovat brněnský biskup Vojtěch Cikrle v sobotu 11. srpna od 9.00 hodin. Poutní místo se nachází mezi obcemi Cizkrajov, Mutná a Mutišov - poblíž hraničního přechodu Slavonice.

Vznik zdejšího poutního chrámu sahá do doby Třicetileté války, které se účastnil také rytíř Bartoloměj z Tannazoll-Zillu. V jedné z bitev byl vážně raněn a slíbil, že pokud se uzdraví, vydá se na pouť do španělského Montserratu. To se stalo, a on po svém návratu z pouti nechal postavit (1651) na svém panství kostelík k poctě Panny Marie Montserratské, kam také umístil její sochu. Okolo dal po španělském vzoru postavit 6 kaplí a 4 poustevny. Vzhledem ke vzrůstajícímu počtu poutníků byl kostelík v následujících desetiletích přestaven ve veliký poutní chrám. Během prací vytryskl přímo uvnitř kostela pramen vody. Stavitelé na tom místě vykopali studnu, která se dochovala až dodnes. Stavební úpravy byly dokončeny v roce 1761.
Avšak již v roce 1785 dal císař Josef II. zdejší poutní místo zavřít a nařídil jeho likvidaci. Zachráněna byla jen socha Montserratské Madony, která byla přenesena do kostela v Cizkrajově. V roce 1830 bylo použito několik velkých kamenů ze zříceniny Montserratu na stavbu mostu přes strouhu v Mutné. Ještě téhož roku byl most zničen přívalem vody. Lidé v tom viděli varování a začali se znovu zajímat o poutní chrám, že něhož zbyly jen obvodové zdi. Obnova poutního místa byla zahájena v roce 1857. Nový chrám vysvětil brněnský biskup Antonín Arnošt Schaffgotsche v roce 1865.
Montserrat přečkal i poválečný násilný odsun původních obyvatel pohraničí, kteří k němu neztratili hluboký vztah a od roku 1989 se pravidelně účastní zdejších poutí.

Bližší informace: P. Jiří Plhoň; tel: 0332/49 31 24.