Výroční pouť k Panně Marii Montserratské u Cizkrajova

Poutní mši v chrámu Matky Boží Montserratské u Cizkrajova bude celebrovat brněnský biskup Vojtěch Cikrle 11.8. od 9.00 hodin.
Publikováno: 10. 8. 2001 22:00

Cizkrajov: Poutní mši u příležitosti 350. výročí založení chrámu Matky Boží Montserratské u Cizkrajova (okr. Jindřichův Hradec) bude celebrovat brněnský biskup Vojtěch Cikrle v sobotu 11. srpna od 9.00 hodin. Poutní místo se nachází mezi obcemi Cizkrajov, Mutná a Mutišov - poblíž hraničního přechodu Slavonice.

Vznik zdejšího poutního chrámu sahá do doby Třicetileté války, které se účastnil také rytíř Bartoloměj z Tannazoll-Zillu. V jedné z bitev byl vážně raněn a slíbil, že pokud se uzdraví, vydá se na pouť do španělského Montserratu. To se stalo, a on po svém návratu z pouti nechal postavit (1651) na svém panství kostelík k poctě Panny Marie Montserratské, kam také umístil její sochu. Okolo dal po španělském vzoru postavit 6 kaplí a 4 poustevny. Vzhledem ke vzrůstajícímu počtu poutníků byl kostelík v následujících desetiletích přestaven ve veliký poutní chrám. Během prací vytryskl přímo uvnitř kostela pramen vody. Stavitelé na tom místě vykopali studnu, která se dochovala až dodnes. Stavební úpravy byly dokončeny v roce 1761.
Avšak již v roce 1785 dal císař Josef II. zdejší poutní místo zavřít a nařídil jeho likvidaci. Zachráněna byla jen socha Montserratské Madony, která byla přenesena do kostela v Cizkrajově. V roce 1830 bylo použito několik velkých kamenů ze zříceniny Montserratu na stavbu mostu přes strouhu v Mutné. Ještě téhož roku byl most zničen přívalem vody. Lidé v tom viděli varování a začali se znovu zajímat o poutní chrám, že něhož zbyly jen obvodové zdi. Obnova poutního místa byla zahájena v roce 1857. Nový chrám vysvětil brněnský biskup Antonín Arnošt Schaffgotsche v roce 1865.
Montserrat přečkal i poválečný násilný odsun původních obyvatel pohraničí, kteří k němu neztratili hluboký vztah a od roku 1989 se pravidelně účastní zdejších poutí.

Bližší informace: P. Jiří Plhoň; tel: 0332/49 31 24.

Související články

Další aktuality

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019

Katolický týdeník: Světec, který spojuje národy

Novým blahoslaveným, který má blízko k naší zemi, je od neděle 15. září P. Richard Henkes. Beatifikace se konala v německém Limburku a přijeli na ni i poutníci z Česka či Polska.
18.09.2019

Začíná soudní řízení v kauze sexuálního zneužívání ve vatikánském malém semináři

Promotor spravedlnosti vatikánského tribunálu usnesením ze dne 16. a 17. září nařídil, aby byla postoupena soudu obžaloba ze sexuálního zneužívání, jehož se měl před rokem 2012 ve vatikánském malém semináři sv. Pia X. dopustit o. Gabriele Martinelli, a obžalobu z napomáhání trestnému činu, která se týká rektora téhož ministrantského semináře, o. Enrica Radice, sdělilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2019

Naživo s Indy o tom, jak čeští dárci mění životy chudých indických dětí

Tento týden přijede do východních Čech indický koordinátor charitního projektu Adopce na dálku® P. Patrick Edward Pinto z oblasti Bangalore. O životě dětí z nejchudších indických rodin, kterým čeští dárci pomáhají získat vzdělání, bude vyprávět studentům na školách v Hradci Králové (20. 9.) a na Pardubicku (18., 19. a 23. 9.). Živé besedy pro veřejnost se uskuteční v Poličce (18. 9.), v Novém Městě nad Metují (20. 9.), v Kutné Hoře (21. 9.), v Dobrušce a v Rychnově (22. 9.) i v dalších městech. Ve čtvrtek 19. září se P. Pinto ještě setká s radním Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavlem Šotolou a s řediteli Charit.
17.09.2019

Mše svatá zahájí proces blahořečení Adolfa Kajpra

Dnes uplynulo přesně 60 let od smrti P. Adolfa Kajpra SJ (1902–1959). Při příležitosti tohoto výročí a zahájení diecézní fáze procesu jeho blahořečení se bude slavit mše svatá v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí. Začne v neděli 22. září v 9 hodin a hlavním celebrantem bude pražský arcibiskup Dominik Duka OP. V závěru bohoslužby budou ostatky Božího služebníka Adolfa Kajpra uloženy v kostele.
17.09.2019