Pouť ostravsko-opavské diecéze ke hrobu sv. Hedviky

V rámci oslav 5. výročí diecéze putují věřící k hrobu patronky do polské Trzebnice.
Publikováno: 23. 8. 2001 21:00

Ostrava: Přímo do města, kde je pohřbena patronka ostravsko-opavské diecéze sv. Hedvika, zamíří v sobotu 25.8. více než tisíc poutníků. Pouť do polské Trzebnice je součástí oslav pěti let od založení biskupství. Poutníci se na významné poutní místo, které leží nedaleko Wroclavi, vypraví autobusy. Během dopolední slavnostní mše budou k vidění ostatky sv. Hedviky, které jsou v chrámu uchovávány. Po bohoslužbě, při níž bude přítomen kromě zástupců ostravsko-opavské diecéze také kardinál z Wroclavi Henryk Roman Gulbinowicz, bude na programu prohlídka baziliky.

Hedvika (Slezská) se narodila kolem roku 1174 na hradě Andechsu v Bavorsku jako dcera hraběte Bertholda IV. Když jí bylo pět let, svěřili rodiče její výchovu sestrám benediktinkám v Kitzingen. Provdala se roku 1186 za slezského vévodu Jindřicha I. Měla s ním čtyři syny a tři dcery. Vynikala láskou a dobročinností k chudým a nemocným. Vštěpovala základy víry sv. Anežce České a byla tetou sv. Alžběty Uherské. Po smrti svého manžela vstoupila do řádu cisterciaček v Trzebnici, který v roce 1202 sama založila a její nejmladší dcera Gertruda tam byla představenou. Všechny ostatní děti zemřely ještě za jejího života. Sv. Hedvika zemřela 15.10.1243 v Trzebnici.
V roce 1267 byla prohlášena za svatou a její tělo bylo uloženo v trzebnickém klášterním kostele. V roce 1996 ji papež Jan Pavel II. jmenoval patronkou nové ostravsko-opavské diecéze.

Související články

Další aktuality

Pokračuje celková rekonstrukce opavské konkatedrály za 78 milionů

Až do prosince letošního roku bude probíhat oprava opavské konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie. Celková rekonstrukce za téměř 78 milionů korun zde začala v březnu loňského roku. Podařilo se nám podívat dovnitř kostela, který kompletně vyplnilo lešení.
04.08.2020

Pouť k Panně Marii Klokotské se bude letos konat od 13. do 16. srpna 2020

Letošní pouť k Panně Marii Klokotské bude nabitá bohatým duchovním programem. Konat se bude od čtvrtka 13. srpna do neděle 16. srpna.
04.08.2020

Vatikán: Zdravotní stav emeritního papeže Benedikta XVI. není znepokojující

Vatikánské tiskové středisko reagovalo na zprávy, které se objevily včera (3.8. 2020) v médiích ohledně zdravotního stavu emeritního papeže Benedikta XVI. Podle mluvčího Vatikánu není stav emeritního papeže znepokojující, i když Benedikt XVI. trpí bolestivou chorobou.
04.08.2020

Kéž vás uchvátí a vede Mariin příklad, napsal papež mladým do Medžugorje

Papež František zaslal list účastníkům festivalu mládeže (Mladifest) v Medžugorje. Toto setkání se koná každoročně ve dnech 1. – 6. srpna za účasti několika desítek tisíc lidí z více než stovky zemí. Letošní 31. ročník však probíhá za sanitárních restrikcí, tedy s podstatně menší účastí a hlavně po internetu. Nicméně, vůbec poprvé mu věnoval pozornost Petrův nástupce, který zaslal učastníkům zvláštní list prostřednictvím apoštolského nuncia v Bosně a Hercegovině, mons. Luigi Pezzuta, který jej přečetl během zahajovací ceremonie v sobotu v podvečer (1.8.).
03.08.2020

Biskup Bergoglio a eucharistický zázrak v Buenos Aires

Papež František ještě jako buenosaireský biskup schválil vědecké přešetření domnělého eucharistického zázraku, k němuž došlo v letech 1992-1996 a který bývá označován za „eucharistický zázrak z Buenos Aires“. Již jako kardinál pak vícekrát navštívil kostel Nejsvětější Panny Marie v centru argentinského hlavního města, který uchovává znamení tohoto divu, a vedl tam eucharistickou adoraci.
03.08.2020