Děti uprchlíků potřebují mléko, ne mražené hovězí

28. 08. 2001 Rubrika: Domácí
Polovinu uprchlíků v okolí Gnjilane tvoří děti do 10 let. Proto rodiny zoufale potřebují sušené mléko.

Praha/Gnjilane (Kosovo): Distribuci potravinové pomoci v Kosovu zkomplikovalo také České katolické charitě (ČKCH) červencové rozhodnutí ministra zemědělství Jana Fencla, který chce částečně řešit nízkou poptávku po hovězím tím, že se bude vyvážet jako humanitární pomoc na Balkán.

ČKCH společně s místní Charitou v kosovském městě Gnjilane zásobuje od konce července téměř 3 tisíce uprchlíků z Makedonie, kteří přebývají v hostitelských rodinách v 11 vesnicích v okolí města. Zásilku sušeného mléko ze státních hmotných rezerv měla Charita přislíbenu od Ministerstva zemědělství ČR na začátku léta. Ministerstvo však změnilo názor a místo mléka pro uprchlické děti nabídlo Charitě 30kilogramové bloky mraženého hovězího.

"Polovinu uprchlíků v okolí Gnjilane tvoří děti do deseti let. Proto rodiny zoufale potřebovaly sušené mléko," vysvětluje vedoucí humanitárního střediska sdružení ČKCH Květa Princová. Charita tedy použila vlastní finanční rezervu, původně určenou na nové projekty sociálního centra v Gnjilane. "Je to absurdní a neuvážený krok," komentuje ministerské rozhodnutí Princová a dodává: "Nemůžeme přece vyvážet potraviny, které sami nechceme a bojíme se je jíst."

Kontakt: Marta Fišerová, tiskové odd. sdružení ČKCH; mobil: 0723/335 060.