Děti uprchlíků potřebují mléko, ne mražené hovězí

Polovinu uprchlíků v okolí Gnjilane tvoří děti do 10 let. Proto rodiny zoufale potřebují sušené mléko.
Publikováno: 28. 8. 2001 21:00

Praha/Gnjilane (Kosovo): Distribuci potravinové pomoci v Kosovu zkomplikovalo také České katolické charitě (ČKCH) červencové rozhodnutí ministra zemědělství Jana Fencla, který chce částečně řešit nízkou poptávku po hovězím tím, že se bude vyvážet jako humanitární pomoc na Balkán.

ČKCH společně s místní Charitou v kosovském městě Gnjilane zásobuje od konce července téměř 3 tisíce uprchlíků z Makedonie, kteří přebývají v hostitelských rodinách v 11 vesnicích v okolí města. Zásilku sušeného mléko ze státních hmotných rezerv měla Charita přislíbenu od Ministerstva zemědělství ČR na začátku léta. Ministerstvo však změnilo názor a místo mléka pro uprchlické děti nabídlo Charitě 30kilogramové bloky mraženého hovězího.

"Polovinu uprchlíků v okolí Gnjilane tvoří děti do deseti let. Proto rodiny zoufale potřebovaly sušené mléko," vysvětluje vedoucí humanitárního střediska sdružení ČKCH Květa Princová. Charita tedy použila vlastní finanční rezervu, původně určenou na nové projekty sociálního centra v Gnjilane. "Je to absurdní a neuvážený krok," komentuje ministerské rozhodnutí Princová a dodává: "Nemůžeme přece vyvážet potraviny, které sami nechceme a bojíme se je jíst."

Kontakt: Marta Fišerová, tiskové odd. sdružení ČKCH; mobil: 0723/335 060.

Související články

Další aktuality

Pokračuje celková rekonstrukce opavské konkatedrály za 78 milionů

Až do prosince letošního roku bude probíhat oprava opavské konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie. Celková rekonstrukce za téměř 78 milionů korun zde začala v březnu loňského roku. Podařilo se nám podívat dovnitř kostela, který kompletně vyplnilo lešení.
04.08.2020

Pouť k Panně Marii Klokotské se bude letos konat od 13. do 16. srpna 2020

Letošní pouť k Panně Marii Klokotské bude nabitá bohatým duchovním programem. Konat se bude od čtvrtka 13. srpna do neděle 16. srpna.
04.08.2020

Vatikán: Zdravotní stav emeritního papeže Benedikta XVI. není znepokojující

Vatikánské tiskové středisko reagovalo na zprávy, které se objevily včera (3.8. 2020) v médiích ohledně zdravotního stavu emeritního papeže Benedikta XVI. Podle mluvčího Vatikánu není stav emeritního papeže znepokojující, i když Benedikt XVI. trpí bolestivou chorobou.
04.08.2020

Kéž vás uchvátí a vede Mariin příklad, napsal papež mladým do Medžugorje

Papež František zaslal list účastníkům festivalu mládeže (Mladifest) v Medžugorje. Toto setkání se koná každoročně ve dnech 1. – 6. srpna za účasti několika desítek tisíc lidí z více než stovky zemí. Letošní 31. ročník však probíhá za sanitárních restrikcí, tedy s podstatně menší účastí a hlavně po internetu. Nicméně, vůbec poprvé mu věnoval pozornost Petrův nástupce, který zaslal učastníkům zvláštní list prostřednictvím apoštolského nuncia v Bosně a Hercegovině, mons. Luigi Pezzuta, který jej přečetl během zahajovací ceremonie v sobotu v podvečer (1.8.).
03.08.2020

Biskup Bergoglio a eucharistický zázrak v Buenos Aires

Papež František ještě jako buenosaireský biskup schválil vědecké přešetření domnělého eucharistického zázraku, k němuž došlo v letech 1992-1996 a který bývá označován za „eucharistický zázrak z Buenos Aires“. Již jako kardinál pak vícekrát navštívil kostel Nejsvětější Panny Marie v centru argentinského hlavního města, který uchovává znamení tohoto divu, a vedl tam eucharistickou adoraci.
03.08.2020