Děti uprchlíků potřebují mléko, ne mražené hovězí

Polovinu uprchlíků v okolí Gnjilane tvoří děti do 10 let. Proto rodiny zoufale potřebují sušené mléko.
Publikováno: 28. 8. 2001 21:00

Praha/Gnjilane (Kosovo): Distribuci potravinové pomoci v Kosovu zkomplikovalo také České katolické charitě (ČKCH) červencové rozhodnutí ministra zemědělství Jana Fencla, který chce částečně řešit nízkou poptávku po hovězím tím, že se bude vyvážet jako humanitární pomoc na Balkán.

ČKCH společně s místní Charitou v kosovském městě Gnjilane zásobuje od konce července téměř 3 tisíce uprchlíků z Makedonie, kteří přebývají v hostitelských rodinách v 11 vesnicích v okolí města. Zásilku sušeného mléko ze státních hmotných rezerv měla Charita přislíbenu od Ministerstva zemědělství ČR na začátku léta. Ministerstvo však změnilo názor a místo mléka pro uprchlické děti nabídlo Charitě 30kilogramové bloky mraženého hovězího.

"Polovinu uprchlíků v okolí Gnjilane tvoří děti do deseti let. Proto rodiny zoufale potřebovaly sušené mléko," vysvětluje vedoucí humanitárního střediska sdružení ČKCH Květa Princová. Charita tedy použila vlastní finanční rezervu, původně určenou na nové projekty sociálního centra v Gnjilane. "Je to absurdní a neuvážený krok," komentuje ministerské rozhodnutí Princová a dodává: "Nemůžeme přece vyvážet potraviny, které sami nechceme a bojíme se je jíst."

Kontakt: Marta Fišerová, tiskové odd. sdružení ČKCH; mobil: 0723/335 060.

Související články

Další aktuality

Papež Thajcům: Jste lid úsměvu

Dnešním dnem začal oficiální program papežovy návštěvy v Bangkoku. Dopoledne se Svatý otec setkal s předsedou thajské vlády a veřejnými činiteli. Poté následovala návštěva u nejvyššího patriarchy buddhistů a nemocnice St. Louis. Posledním bodem programu byla mše svatá, která se konala na národním stadiónu.
21.11.2019

Papež František dorazil do Thajska

Dnes v brzkých ranních hodinách středoevropského času dorazil papež František do Thajska, kde zahájil svoji 32. zahraniční cestu. Na letišti v Bangkoku ho kromě oficiální delegace přivítala i jeho sestřenice řeholnice Ana Rosa Sivoriová, která uvedla, že v zemi panuje tzv. „papežská horečka“, neboť všichni chtějí vidět papeže.
20.11.2019

Vyjádření kardinála Dominika Duky k rozhodnutí Krajského soudu v Brně

Přinášíme vyjádření kardinála Dominika Duky k dnešnímu rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který zamítl žalobu ohledně omluvy Brněnských divadel za uvedení hry O. Frljiče.
20.11.2019

Ignác Stuchlý pokročil směrem k blahořečení

Dne 5. listopadu 2019 se sešel poradní sbor teologů-konzultorů při vatikánské Kongregaci pro blahořečení a jednomyslně schválili dokument o hrdinských ctnostech Božího služebníka Ignáce Stuchlého (1869–1953), od jehož narození v polovině prosince uplyne 150 let. Je to druhý krůček k oficiálnímu prohlášení zakladatele českého salesiánského díla za „ctihodného“. Třetím krokem bude schválení kauzy od kardinálů téže kongregace.
20.11.2019

Tomáš Kraus: Zájem veřejnosti o Červenou středu nás velmi potěšil

Příští středu 27. listopadu se v Praze a v dalších městech a obcích ČR uskuteční iniciativa Červená středa (#RedWednesday), která chce veřejně připomenout všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské přesvědčení. Při této příležitosti jsme udělali rozhovor s Tomášem Krausem, tajemníkem Federace židovských obcí, která se na této akci podílí společně s ČBK a ERC.
20.11.2019