Děti uprchlíků potřebují mléko, ne mražené hovězí

Polovinu uprchlíků v okolí Gnjilane tvoří děti do 10 let. Proto rodiny zoufale potřebují sušené mléko.
Publikováno: 28. 8. 2001 21:00

Praha/Gnjilane (Kosovo): Distribuci potravinové pomoci v Kosovu zkomplikovalo také České katolické charitě (ČKCH) červencové rozhodnutí ministra zemědělství Jana Fencla, který chce částečně řešit nízkou poptávku po hovězím tím, že se bude vyvážet jako humanitární pomoc na Balkán.

ČKCH společně s místní Charitou v kosovském městě Gnjilane zásobuje od konce července téměř 3 tisíce uprchlíků z Makedonie, kteří přebývají v hostitelských rodinách v 11 vesnicích v okolí města. Zásilku sušeného mléko ze státních hmotných rezerv měla Charita přislíbenu od Ministerstva zemědělství ČR na začátku léta. Ministerstvo však změnilo názor a místo mléka pro uprchlické děti nabídlo Charitě 30kilogramové bloky mraženého hovězího.

"Polovinu uprchlíků v okolí Gnjilane tvoří děti do deseti let. Proto rodiny zoufale potřebovaly sušené mléko," vysvětluje vedoucí humanitárního střediska sdružení ČKCH Květa Princová. Charita tedy použila vlastní finanční rezervu, původně určenou na nové projekty sociálního centra v Gnjilane. "Je to absurdní a neuvážený krok," komentuje ministerské rozhodnutí Princová a dodává: "Nemůžeme přece vyvážet potraviny, které sami nechceme a bojíme se je jíst."

Kontakt: Marta Fišerová, tiskové odd. sdružení ČKCH; mobil: 0723/335 060.

Související články

Další aktuality

Vatikánská varování k německé synodální cestě

Církev v Německu nastoupila vlastní synodální cestu. Její počínání vzbuzuje otazníky v jiných místních církvích a rovněž ve Vatikánu, jak dosvědčuje papežův list Němcům a naposled list kardinála Marca Ouelleta německému episkopátu. Situaci přibližuje berlínský korespondent Vatikánského rozhlasu Tomasz Kycia.
20.09.2019

Katecheze a výuka náboženství důležitou součásti výchovy k základním lidským a křesťanským postojům

Úkol hlásání evangelia je jeden ze základních úkolů poslání církve, a má být její prioritou. Sv. Pavel zdůrazňuje, že evangelium je moc ke spasení pro každého, kdo věří (Řím 1, 16). Zcela jistě nemá na mysli jen liturgii v chrámech, ale jde spíše o životní styl každého křesťana.
20.09.2019

Programové tipy Radia Proglas na 39. týden 2019

V týdnu od 23. září se můžete těšit například na tematický svatováclavský program v sobotu 28. září nebo novinku – Barvínkovský jukebox.
20.09.2019

Náboženská výchova ve školách v Evropě

Ve většině zemí EU (s katolickou tradicí) je vyučování náboženství ve státních školách  ovlivňováno jednotlivými církvemi. O tom, jaká je situace ve výuce náboženství v jednotlivých zemích Evropy informuje P. Mariusz Kuźniar, ředitel Katechetické sekce České biskupské konference.
20.09.2019

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019