Cena Liberálního institutu Michaelu Nowakovi

Michael Nowak dnes obdržel cenu Liberálního institutu.
Publikováno: 14. 9. 2001 21:00

Praha: Michael Nowak, významný americký křesťanský filozof a ekonom, obdržel dnes v Kongresovém centru České národní banky v Praze Výroční cenu Liberálního institutu. Při této příležitosti přednesl výroční přednášku Liberálního institutu 2001 na téma "Trh v římskokatolické ekonomice" (vývoj názorů římskokatolické církve na trh).

Americký filozof se v přednášce zamyslel nad velikostí a významem daru svobody, který sám Stvořitel zakódoval do lidského srdce. Vyzdvihl pozitiva svobodné společnosti, která stojí na třech základních stavebních kamenech: svobodě politické, ekonomické a morálně kulturní. Fungování demokratického kapitalismu předpokládá morálně kulturní základ.
V souvislosti s teroristickými útoky poděkoval M. Nowak rovněž za solidaritu Čechů se současným utrpením občanů USA.

Michael Nowak obdržel v roce 1994 Templetonovu cenu za rozvoj v oblasti náboženství. Kromě dalších vysokých mezinárodních ocenění je Nowak také nositelem státní ceny T.G. Masaryka, kterou mu v roce 2000 udělil prezident České republiky Václav Havel.

Související články

Další aktuality

Charita pomáhá obětem bojů z Náhorního Karabachu

Až 20 tisíc obyvatel Náhorního Karabachu muselo opustit své domovy kvůli probíhajícímu ozbrojenému konfliktu, který se rozhořel mezi Arménií a Ázerbájdžánem o nadvládu nad tímto územím. Charita Česká republika proto posílá na pomoc běžencům, kteří se uchýlili do Arménie, 5 tisíc eur (přes 130 tisíc Kč) ze svého krizového fondu. Peníze budou předány naší sesterské Charitě Arménie, která v oblasti poskytuje pomoc lidem v nouzi.
30.10.2020

Slovo brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho ke slavnosti Všech svatých

U příležitosti nedělní slavnosti Všech svatých vám přinášíme video a pastýřský list brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho „Všichni jsme na cestě ke svatosti“.
30.10.2020

Dialog katolické církve s judaismem se rozvíjí již pětapadesát let

Před pětapadesáti lety byla zveřejněna koncilní deklarace o poměru církve k nekřesťanským náboženstvím Nostra Aetate, která zahájila oficiální dialog katolické církve s judaismem. Kardinál Kurt Koch, zodpovědný za ekumenický a meziboženský dialog, který předsedá Komisi pro náboženské vztahy s judaismem, v této souvislosti zaslal list Mezinárodnímu židovskému výboru pro mezináboženské konzultace (IJCIC), tedy partneru, který ze strany judaismu vede dialog se Svatým stolcem a který odpověděl vlastním poselstvím.
30.10.2020

K brutálnímu útoku v Nice: Papež nablízku truchlícím

„Papež byl informován o situaci a je nablízku truchlícímu katolickému společenství,“ čteme ve vatikánském tiskovém prohlášení k teroristickému útoku, při němž ve čtvrtek ráno v katedrále Notre-Dame v Nice třiadvacetiletý islamista zabil tři lidi a několik dalších zranil..
30.10.2020

Františkův sen o Evropě

Papež František v dopise vatikánskému státnímu sekretáři, kardinálu Pietru Parolinovi, připomíná historii a hodnoty evropského kontinentu a vyslovuje své přání o bratrství a solidaritě mezi národy v době, která je poznamenaná individualistickými tendencemi. Dopis byl napsán k příležitosti 40. výročí vzniku Komise episkopátů Evropských společenství (COMECE), 50. výročí ustanovení diplomatických vztahů mezi Svatým stolcem a Evropskou unií a 50. výročí přítomnosti Svatého stolce jako stálého pozorovatele při Radě Evropy.
30.10.2020