Quo vadis v polských kinech

Od 14.9. promítají polská kina velkofilm "Quo vadis" na motivy románu Henryka Sienkiewicze.
Publikováno: 19. 9. 2001 19:00

Těšín(Pl): Billboardy po celém Polsku již více než měsíc lákají do kin na nový film zpracovaný na motivy románu Henryka Sienkiewicze "Quo vadis". Více než tři hodiny dlouhý filmový snímek natočil 78 letý režisér Jerzy Kawalerowicz a tvůrce přišel na 18 milionů dolarů.

Milostné drama římského aristokrata Marca Vicinia a mladé křesťanské dívky tak bylo zfilmováno již po páté. První ještě němou filmovou podobu románu vtiskl v roce Enrik Gassoni. Filmový štáb natáčel v Polsku, Tunisku, Francii a Itálii 110 dnů. Režisér do hlavních rolí obsadil polské filmové hvězdy jako například Franciszka Pieczka, který zahrál roli svatého Petra. Kromě herců vystupuje v ději také padesát nejrůznějších zvířat. Mezi nimi samozřejmě i lvi, kteří v aréně trhají těla křesťanských mučedníků. Velkofilm, který patří mezi nejdražší snímky polské kinematografie, shlédl také papež Jan Pavel II. během světové premiéry ve Vatikánu. Film tehdy vidělo 5000 diváků.

Dříve než se snímek "Quo vadis" dostane do českých kin jej mohou vidět obyvatelé česko-polského pohraničí. V Polsku se film promítá od pátku 14.9. a čeští diváci jej mohou navštívit v příhraničních městech v originálním polském znění. V polské části města Těšín (Cieszyn) jej až do konce září promítají v kině Piast. Představení začínají ve všední den většinou 15.30 a 19.00 hodin. Ve čtvrtek a pátek začínají večerní představení později. O víkendech se promítá ve 12.00, 15.30, 19.00 a 22.30 hodin. Informace o promítání kina Piast lze najít na internetové adrese www.um.cieszyn.pl

Související články

Další aktuality

Vatikánská varování k německé synodální cestě

Církev v Německu nastoupila vlastní synodální cestu. Její počínání vzbuzuje otazníky v jiných místních církvích a rovněž ve Vatikánu, jak dosvědčuje papežův list Němcům a naposled list kardinála Marca Ouelleta německému episkopátu. Situaci přibližuje berlínský korespondent Vatikánského rozhlasu Tomasz Kycia.
20.09.2019

Katecheze a výuka náboženství důležitou součásti výchovy k základním lidským a křesťanským postojům

Úkol hlásání evangelia je jeden ze základních úkolů poslání církve, a má být její prioritou. Sv. Pavel zdůrazňuje, že evangelium je moc ke spasení pro každého, kdo věří (Řím 1, 16). Zcela jistě nemá na mysli jen liturgii v chrámech, ale jde spíše o životní styl každého křesťana.
20.09.2019

Programové tipy Radia Proglas na 39. týden 2019

V týdnu od 23. září se můžete těšit například na tematický svatováclavský program v sobotu 28. září nebo novinku – Barvínkovský jukebox.
20.09.2019

Náboženská výchova ve školách v Evropě

Ve většině zemí EU (s katolickou tradicí) je vyučování náboženství ve státních školách  ovlivňováno jednotlivými církvemi. O tom, jaká je situace ve výuce náboženství v jednotlivých zemích Evropy informuje P. Mariusz Kuźniar, ředitel Katechetické sekce České biskupské konference.
20.09.2019

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019