Quo vadis v polských kinech

19. 09. 2001 Rubrika: Zahraniční
Od 14.9. promítají polská kina velkofilm "Quo vadis" na motivy románu Henryka Sienkiewicze.

Těšín(Pl): Billboardy po celém Polsku již více než měsíc lákají do kin na nový film zpracovaný na motivy románu Henryka Sienkiewicze "Quo vadis". Více než tři hodiny dlouhý filmový snímek natočil 78 letý režisér Jerzy Kawalerowicz a tvůrce přišel na 18 milionů dolarů.

Milostné drama římského aristokrata Marca Vicinia a mladé křesťanské dívky tak bylo zfilmováno již po páté. První ještě němou filmovou podobu románu vtiskl v roce Enrik Gassoni. Filmový štáb natáčel v Polsku, Tunisku, Francii a Itálii 110 dnů. Režisér do hlavních rolí obsadil polské filmové hvězdy jako například Franciszka Pieczka, který zahrál roli svatého Petra. Kromě herců vystupuje v ději také padesát nejrůznějších zvířat. Mezi nimi samozřejmě i lvi, kteří v aréně trhají těla křesťanských mučedníků. Velkofilm, který patří mezi nejdražší snímky polské kinematografie, shlédl také papež Jan Pavel II. během světové premiéry ve Vatikánu. Film tehdy vidělo 5000 diváků.

Dříve než se snímek "Quo vadis" dostane do českých kin jej mohou vidět obyvatelé česko-polského pohraničí. V Polsku se film promítá od pátku 14.9. a čeští diváci jej mohou navštívit v příhraničních městech v originálním polském znění. V polské části města Těšín (Cieszyn) jej až do konce září promítají v kině Piast. Představení začínají ve všední den většinou 15.30 a 19.00 hodin. Ve čtvrtek a pátek začínají večerní představení později. O víkendech se promítá ve 12.00, 15.30, 19.00 a 22.30 hodin. Informace o promítání kina Piast lze najít na internetové adrese www.um.cieszyn.pl