Dokument o transplantaci zvířecích orgánů

Papežská akademie pro život vydala nový dokument.
Publikováno: 28. 9. 2001 14:00

Vatikán/VIS: Papežská akademie pro život představila 26.9. dokument s názvem "Perspektiva Xenotransplantace (Transplantace zvířecích orgánů na lidi). Vědecké aspekty a etické úvahy".

"Dokument by se měl stát odpovědí a příspěvkem k budoucím rozhodnutím v oblasti xenotransplantace, který bude mít každopádně celosvětovou hodnotu," řekl biskup Elio Sgreccia, místopředseda Papežské akademie pro život.
Profesor Maurizio P. Faggioni O.F.M., člen přípravného týmu připomněl, že člověk má sice skutečnou vládu nad stvořením, ale nemůže ostatní tvory ponížit do zhoubného stavu otroctví.

Použití zvířecích orgánů v lékařství zahrnuje dodržování některých podmínek jako například vyvarování se zbytečného utrpení zvířat a opatrnost při zavádění nekontrolovatelných genetických úprav, které mohou způsobit stres nebo bolest, či znatelně změnit rozmanitost a rovnováhu biologických druhů živočišného světa.

Další aktuality

Charita pomáhá obětem bojů z Náhorního Karabachu

Až 20 tisíc obyvatel Náhorního Karabachu muselo opustit své domovy kvůli probíhajícímu ozbrojenému konfliktu, který se rozhořel mezi Arménií a Ázerbájdžánem o nadvládu nad tímto územím. Charita Česká republika proto posílá na pomoc běžencům, kteří se uchýlili do Arménie, 5 tisíc eur (přes 130 tisíc Kč) ze svého krizového fondu. Peníze budou předány naší sesterské Charitě Arménie, která v oblasti poskytuje pomoc lidem v nouzi.
30.10.2020

Slovo brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho ke slavnosti Všech svatých

U příležitosti nedělní slavnosti Všech svatých vám přinášíme video a pastýřský list brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho „Všichni jsme na cestě ke svatosti“.
30.10.2020

Dialog katolické církve s judaismem se rozvíjí již pětapadesát let

Před pětapadesáti lety byla zveřejněna koncilní deklarace o poměru církve k nekřesťanským náboženstvím Nostra Aetate, která zahájila oficiální dialog katolické církve s judaismem. Kardinál Kurt Koch, zodpovědný za ekumenický a meziboženský dialog, který předsedá Komisi pro náboženské vztahy s judaismem, v této souvislosti zaslal list Mezinárodnímu židovskému výboru pro mezináboženské konzultace (IJCIC), tedy partneru, který ze strany judaismu vede dialog se Svatým stolcem a který odpověděl vlastním poselstvím.
30.10.2020

K brutálnímu útoku v Nice: Papež nablízku truchlícím

„Papež byl informován o situaci a je nablízku truchlícímu katolickému společenství,“ čteme ve vatikánském tiskovém prohlášení k teroristickému útoku, při němž ve čtvrtek ráno v katedrále Notre-Dame v Nice třiadvacetiletý islamista zabil tři lidi a několik dalších zranil..
30.10.2020

Františkův sen o Evropě

Papež František v dopise vatikánskému státnímu sekretáři, kardinálu Pietru Parolinovi, připomíná historii a hodnoty evropského kontinentu a vyslovuje své přání o bratrství a solidaritě mezi národy v době, která je poznamenaná individualistickými tendencemi. Dopis byl napsán k příležitosti 40. výročí vzniku Komise episkopátů Evropských společenství (COMECE), 50. výročí ustanovení diplomatických vztahů mezi Svatým stolcem a Evropskou unií a 50. výročí přítomnosti Svatého stolce jako stálého pozorovatele při Radě Evropy.
30.10.2020