Kardinál Vlk v Římě

Kardinál Miloslav Vlk odcestoval do Říma, kde se zúčastní synody biskupů.
Publikováno: 30. 9. 2001 14:00

Vatikán: Pražský arcibiskup kardinál Miloslav Vlk odcestoval v sobotu 29.9. do Říma, kde se zúčastní zasedání synody biskupů, zaměřené na službu biskupa v dnešní církvi. Jedná se o jednu z celosvětových řádných synod biskupů, které se konají jednou za pět let na závažné téma, které chce papež s biskupy projednat.

Na synodě jsou zastoupeni reprezentanti biskupských konferencí (BK) celého světa v počtu úměrném velikosti jednotlivých BK, které volí své zástupce. Česká biskupská konference vysílá jednoho zástupce, kterým byl zvolen kardinál Miloslav Vlk. Celkově se očekává účast asi 350 biskupů.

Řádné biskupské synody jsou jakýmsi malým "koncilem", který se v minulých letech začal zabývat jednotlivými kategoriemi v církvi: kněží, řeholní osoby, laici a v letošním roce biskupové.
Z každé synody vzniká dokument, který na návrh synodálních otců papež vydá. Toto pokoncilní synodální zřízení je projevem "demokratizace" v církvi, vytvářením a prohlubováním bratrského společenství v kolegialitě mezi biskupy navzájem a mezi biskupy a papežem.

Zasedání se konají v Synodální aule nad Aulou Pavla VI. ve Vatikánu. Příspěvky jsou simultánně tlumočeny do několika světových jazyků. Zasedání v plénu se zúčastňuje rovněž Svatý otec.
První fáze (plenární zasedání) trvá prvních 14 dnů. Poté jsou příspěvky shrnuty a v druhé fázi pokračuje práce ve skupinách, které jsou složeny podle jazykových kritérií. Kroužků bývá kolem deseti. Kardinál Vlk se většinou podílí na práci německé jazykové skupiny. Diskusí se zúčastňují i kuriální kardinálové, kteří ve Vatikánu pracují.

Ve fázi příprav na Velké jubileum roku 2000 se konala řada mimořádných biskupských synod, které se zabývaly konkrétní situací na jednotlivých kontinetech naší planety.

Další aktuality

Charita pomáhá obětem bojů z Náhorního Karabachu

Až 20 tisíc obyvatel Náhorního Karabachu muselo opustit své domovy kvůli probíhajícímu ozbrojenému konfliktu, který se rozhořel mezi Arménií a Ázerbájdžánem o nadvládu nad tímto územím. Charita Česká republika proto posílá na pomoc běžencům, kteří se uchýlili do Arménie, 5 tisíc eur (přes 130 tisíc Kč) ze svého krizového fondu. Peníze budou předány naší sesterské Charitě Arménie, která v oblasti poskytuje pomoc lidem v nouzi.
30.10.2020

Slovo brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho ke slavnosti Všech svatých

U příležitosti nedělní slavnosti Všech svatých vám přinášíme video a pastýřský list brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho „Všichni jsme na cestě ke svatosti“.
30.10.2020

Dialog katolické církve s judaismem se rozvíjí již pětapadesát let

Před pětapadesáti lety byla zveřejněna koncilní deklarace o poměru církve k nekřesťanským náboženstvím Nostra Aetate, která zahájila oficiální dialog katolické církve s judaismem. Kardinál Kurt Koch, zodpovědný za ekumenický a meziboženský dialog, který předsedá Komisi pro náboženské vztahy s judaismem, v této souvislosti zaslal list Mezinárodnímu židovskému výboru pro mezináboženské konzultace (IJCIC), tedy partneru, který ze strany judaismu vede dialog se Svatým stolcem a který odpověděl vlastním poselstvím.
30.10.2020

K brutálnímu útoku v Nice: Papež nablízku truchlícím

„Papež byl informován o situaci a je nablízku truchlícímu katolickému společenství,“ čteme ve vatikánském tiskovém prohlášení k teroristickému útoku, při němž ve čtvrtek ráno v katedrále Notre-Dame v Nice třiadvacetiletý islamista zabil tři lidi a několik dalších zranil..
30.10.2020

Františkův sen o Evropě

Papež František v dopise vatikánskému státnímu sekretáři, kardinálu Pietru Parolinovi, připomíná historii a hodnoty evropského kontinentu a vyslovuje své přání o bratrství a solidaritě mezi národy v době, která je poznamenaná individualistickými tendencemi. Dopis byl napsán k příležitosti 40. výročí vzniku Komise episkopátů Evropských společenství (COMECE), 50. výročí ustanovení diplomatických vztahů mezi Svatým stolcem a Evropskou unií a 50. výročí přítomnosti Svatého stolce jako stálého pozorovatele při Radě Evropy.
30.10.2020