Svatováclavské oslavy v Praze

Letošní svatováclavské oslavy v Praze vyvrcholily předáním pamětních medailí sv. Václava a národní poutí.
Publikováno: 30. 9. 2001 14:00

Praha: Letošní svatováclavské oslavy v Praze vyvrcholily slavnostním předáním pamětních medailí sv. Václava ve Vladislavském sále Pražského hradu a národní poutí ve Svatovítské katedrále.

Pod záštitou českého primase a pražského arcibiskupa kardinála Miloslava Vlka se ve čtvrtek 27.9. konal ve Vladislavském sále Pražského hradu již 3. Svatováclavský večer. V jeho rámci udělila Pražská umělecká společnost pamětní medaile sv. Václava paní Zdeně Mašínové (sestra bratří Mašínů a dcera hrdiny protinacistického odboje kpt. Mašína), panu Janu Horalovi (letecký veterán čs. letců v Anglii) a kolektivu českého vysílání Rádia Svobodná Evropa.
S projevy vystoupili synodní senior Českobratrské církve evangelické Pavel Smetana a kardinál Miloslav Vlk. Součástí večera byl koncert Hudby Hradní stráže a Policie České republiky, prokládaný četbou z Bible a z díla J.A. Komenského. V Široké chodbě Pražského hradu byla rovněž zahájena výstava o hlavních vlnách české emigrace od 17. do 20. století.

Hlavním bodem vlastní slavnosti sv. Václava pak byla národní svatováclavská pouť do katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě 28.9. Slavnostní poutní mši celebroval kardinál Miloslav Vlk spolu s apoštolským nunciem, s biskupy českých a moravských diecézí a četnými kněžími.
Nový apoštolský nuncius v ČR arcibiskup Erwin Josef Ender se při této příležitosti poprvé představil veřejnosti a na závěr bohoslužby krátce pozdravil přítomné. Ve svém pozdravu vyjádřil přání, aby Bůh žehnal naší zemi, církvi i všem občanům.
Kardinál Vlk v promluvě shrnul tisíc let svatováclavské tradice v našem národě. Připomněl, že kníže Václav nešířil křesťanskou víru mečem a silou, ale přesvědčivostí osobního svědectví, což je inspirující výzvou i pro české křesťany počátku 21. století.

Bohoslužby se zúčastnil rovněž indický biskup Aloysius Paul D´Souza z Mangalore, který pobývá v těchto dnech na návštěvě v naší republice.

Související články

Další aktuality

Brněnské biskupství zve k zapojení do projektu Náš společný domov

Svatý František z Assisi řekl: „Příroda je krásná kniha, v níž k nám promlouvá Bůh a sděluje nám něco ze své krásy a dobroty.“ Aby i další generace „měly co číst“, zve Biskupství brněnské prostřednictvím svého Diecézního katechetického centra k zapojení do projektu Náš společný domov. Začíná 24. října 2020 a končí s rokem Laudato si´ 24. května. 2021.
20.10.2020

Otec Maccalli: My misionáři jsme nebezpeční…

"Misionáři přerušují spirálu násilí skrze odpuštění. Také já jsem nabídl odpuštění těm, kdo mne věznili,“ říká otec Maccalli, misionář unesený v Nigeru v 17. září roku 2018 a před deseti dny propuštěný v Mali na svobodu.
20.10.2020

Nový film o Likvidaci lepry

Lepra je nemoc, která zdaleka nepatří minulosti. Ještě dnes sužuje život mnoha lidem v chudých zemích. Nový dokumentární film o organizaci Likvidace lepry, která se bojem s touto obávanou nemocí zabývá, mohou zájemci zhlédnout na platformě Youtube.
20.10.2020

Bylo zveřejněno logo Světových dnů mládeže 2023 v Lisabonu

V pátek 16. října, který je také dnem výročí zvolení sv. Jana Pavla II. papežem, se konala virtuální prezentace nového loga nejbližších Světových dní mládeže v Lisabonu. Původně se SDM měly konat v roce 2022, ale v důsledku pandemie byly přesunuty na srpen 2023.
19.10.2020

Přímé přenosy bohoslužeb od 19. do 25. října 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
19.10.2020