Festival duchovní hudby v Ústí nad Orlicí

Ústeckoorlický festival duchovní hudby se koná ve dnech 6.-13.10. V jeho závěru bude celebrovat mši biskup Josef Kajnek.
Publikováno: 8. 10. 2001 20:00

Ústí n/Orl.: První část VI. ročníku Festivalu duchovní hudby sv. Cecílie se uskutečnila v sobotu 6.10. v Ústí nad Orlicí. Představilo se při ní šest vybraných chrámových varhaníků z různých míst naší republiky. Druhá část festivalu proběhne o týden později - v sobotu 13. října - a vystoupí při ní sedm chrámových sborů. Začátek je vždy ve 13.30 hodin v děkanském kostele Nanebevzetí Panny Marie.
Tečku za letošním ročníkem festivalu učiní společně zpívaná mše, kterou bude od 16.30 hodin celebrovat královéhradecký světící biskup Josef Kajnek.

Festival duchovní hudby sv. Cecilie byl založen v roce 1996 s úmyslem vzájemného poznávání a zdokonalování chrámových varhaníků, ředitelů kůrů a zpěváků, kteří mají zájem zavádět ve svých kostelích zpívanou liturgii v duchu 2. vatikánského koncilu. Festival je výběrový a je určen výhradně pro chrámové varhaníky a chrámové sbory. Jednotlivé sbory jsou vybírány na základě zvukových nahrávek, varhaníci se vybírají podle nabídnutého programu. Tento způsob zaručuje udržení patřičné úrovně festivalu. I přes náročné podmínky se hlásí dostatek sborů s převážně mladými lidmi.

Cecilská hudební jednota byla založena 22.11.1803 jako "Jednota sv. Cecílie k pěstování hudby kostelní". Od té doby působí nepřetržitě v děkanském kostele Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Orlicí. Je to nejstarší dosud existující sbor nejen u nás, ale i v Evropě. Od svého založení měla Cecilská hudební jednota složku vokální i instrumentální. Provozovala velké "figurální" mše o velkých svátcích a na den sv. Cecílie (22.11.). Od r. 1983 se zapojuje do zpěvu liturgických textů každou neděli, o slavnosti či v jinak význačný den. Na repertoáru má přes 200 skladeb, od renesančních až po soudobé. V posledních letech pořádá kromě zpěvů při bohoslužbách také koncerty duchovní hudby.
Cecilskou hudební jednotou prošli mnozí význační hudebníci - např. Leopold Jansa, Alois Hnilička, František Špindler, Jaroslav Kocian a další. V současnosti Cecilskou jednotu vedou umělecky manželé Oldřich a Marie Heylovi, organizačně 1. starší Pavel Chasák a 2. starší František Hordějčuk. Věkový průměr scholy cantorum se pohybuje okolo 20 let. Začátek Cecilské hymny se stal i znělkou města Ústí nad Orlicí.

Související články

Další aktuality

Půl milionu korun ze sbírky ČBK odešlo na opravu katedrály Notre-Dame

Ze sbírky vyhlášené ČBK na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém požáru byla dnes odeslána první platba ve výši 499 586 Kč (19 000 EUR). Finanční prostředky jsou určené na podporu aktivit katedrály po dobu její opravy a na opravy po požáru. Sbírka nadále pokračuje, dary můžete zasílat na číslo účtu 1387680243/2700.
17.07.2019

Sant' Egidio: 1000 mladých Evropanů v Osvětimi

Po 80 letech od vypuknutí druhé světové války se tisíc mladých lidí z 16 evropských zemí sejde v Krakově, od 19. do 21. července, aby se zúčastnili setkání "A Global Friendship to live Together in Peace".
17.07.2019

Katolický týdeník: Křesťanská inspirace

Zatímco křesťanů v Evropě ubývá, v jiných koutech světa se děje opak – zejména právě v Jižní Koreji, kde ještě před 150 lety byla křesťanů jen hrstka a nyní tvoří třetinu populace.
17.07.2019

Papež František navštíví diecézi Albano

Biskup suburbikální diecéze Albano Laziale, mons. Marcello Semeraro, při nedělních bohoslužbách ohlásil papežovu návštěvu, která připadne na sobotu 21. září. Jedná se o datum s dvojím významem – jednak osobní papežovu připomínku dne, kdy se v roce 1953 zrodilo jeho duchovní povolání, jednak diecézní slavnost dedikace nového katedrálního oltáře, který před jedenácti lety požehnal Benedikt XVI.
17.07.2019

Otevřený dopis signatářům dopisu proti Mariánskému sloupu

V reakci na dopis adresovaný primátoru Hřibovi a dalším zastupitelům hl. města Prahy napsal kardinál Dominik Duka otevřený dopis, ve kterém se podivuje, že se takto fundovaní odborníci podepsali pod takovýto text.
16.07.2019