Festival duchovní hudby v Ústí nad Orlicí

Ústeckoorlický festival duchovní hudby se koná ve dnech 6.-13.10. V jeho závěru bude celebrovat mši biskup Josef Kajnek.
Publikováno: 8. 10. 2001 20:00

Ústí n/Orl.: První část VI. ročníku Festivalu duchovní hudby sv. Cecílie se uskutečnila v sobotu 6.10. v Ústí nad Orlicí. Představilo se při ní šest vybraných chrámových varhaníků z různých míst naší republiky. Druhá část festivalu proběhne o týden později - v sobotu 13. října - a vystoupí při ní sedm chrámových sborů. Začátek je vždy ve 13.30 hodin v děkanském kostele Nanebevzetí Panny Marie.
Tečku za letošním ročníkem festivalu učiní společně zpívaná mše, kterou bude od 16.30 hodin celebrovat královéhradecký světící biskup Josef Kajnek.

Festival duchovní hudby sv. Cecilie byl založen v roce 1996 s úmyslem vzájemného poznávání a zdokonalování chrámových varhaníků, ředitelů kůrů a zpěváků, kteří mají zájem zavádět ve svých kostelích zpívanou liturgii v duchu 2. vatikánského koncilu. Festival je výběrový a je určen výhradně pro chrámové varhaníky a chrámové sbory. Jednotlivé sbory jsou vybírány na základě zvukových nahrávek, varhaníci se vybírají podle nabídnutého programu. Tento způsob zaručuje udržení patřičné úrovně festivalu. I přes náročné podmínky se hlásí dostatek sborů s převážně mladými lidmi.

Cecilská hudební jednota byla založena 22.11.1803 jako "Jednota sv. Cecílie k pěstování hudby kostelní". Od té doby působí nepřetržitě v děkanském kostele Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Orlicí. Je to nejstarší dosud existující sbor nejen u nás, ale i v Evropě. Od svého založení měla Cecilská hudební jednota složku vokální i instrumentální. Provozovala velké "figurální" mše o velkých svátcích a na den sv. Cecílie (22.11.). Od r. 1983 se zapojuje do zpěvu liturgických textů každou neděli, o slavnosti či v jinak význačný den. Na repertoáru má přes 200 skladeb, od renesančních až po soudobé. V posledních letech pořádá kromě zpěvů při bohoslužbách také koncerty duchovní hudby.
Cecilskou hudební jednotou prošli mnozí význační hudebníci - např. Leopold Jansa, Alois Hnilička, František Špindler, Jaroslav Kocian a další. V současnosti Cecilskou jednotu vedou umělecky manželé Oldřich a Marie Heylovi, organizačně 1. starší Pavel Chasák a 2. starší František Hordějčuk. Věkový průměr scholy cantorum se pohybuje okolo 20 let. Začátek Cecilské hymny se stal i znělkou města Ústí nad Orlicí.

Související články

Další aktuality

Vatikánská varování k německé synodální cestě

Církev v Německu nastoupila vlastní synodální cestu. Její počínání vzbuzuje otazníky v jiných místních církvích a rovněž ve Vatikánu, jak dosvědčuje papežův list Němcům a naposled list kardinála Marca Ouelleta německému episkopátu. Situaci přibližuje berlínský korespondent Vatikánského rozhlasu Tomasz Kycia.
20.09.2019

Katecheze a výuka náboženství důležitou součásti výchovy k základním lidským a křesťanským postojům

Úkol hlásání evangelia je jeden ze základních úkolů poslání církve, a má být její prioritou. Sv. Pavel zdůrazňuje, že evangelium je moc ke spasení pro každého, kdo věří (Řím 1, 16). Zcela jistě nemá na mysli jen liturgii v chrámech, ale jde spíše o životní styl každého křesťana.
20.09.2019

Programové tipy Radia Proglas na 39. týden 2019

V týdnu od 23. září se můžete těšit například na tematický svatováclavský program v sobotu 28. září nebo novinku – Barvínkovský jukebox.
20.09.2019

Náboženská výchova ve školách v Evropě

Ve většině zemí EU (s katolickou tradicí) je vyučování náboženství ve státních školách  ovlivňováno jednotlivými církvemi. O tom, jaká je situace ve výuce náboženství v jednotlivých zemích Evropy informuje P. Mariusz Kuźniar, ředitel Katechetické sekce České biskupské konference.
20.09.2019

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019