Festival duchovní hudby v Ústí nad Orlicí

Ústeckoorlický festival duchovní hudby se koná ve dnech 6.-13.10. V jeho závěru bude celebrovat mši biskup Josef Kajnek.
Publikováno: 8. 10. 2001 18:00

Ústí n/Orl.: První část VI. ročníku Festivalu duchovní hudby sv. Cecílie se uskutečnila v sobotu 6.10. v Ústí nad Orlicí. Představilo se při ní šest vybraných chrámových varhaníků z různých míst naší republiky. Druhá část festivalu proběhne o týden později - v sobotu 13. října - a vystoupí při ní sedm chrámových sborů. Začátek je vždy ve 13.30 hodin v děkanském kostele Nanebevzetí Panny Marie.
Tečku za letošním ročníkem festivalu učiní společně zpívaná mše, kterou bude od 16.30 hodin celebrovat královéhradecký světící biskup Josef Kajnek.

Festival duchovní hudby sv. Cecilie byl založen v roce 1996 s úmyslem vzájemného poznávání a zdokonalování chrámových varhaníků, ředitelů kůrů a zpěváků, kteří mají zájem zavádět ve svých kostelích zpívanou liturgii v duchu 2. vatikánského koncilu. Festival je výběrový a je určen výhradně pro chrámové varhaníky a chrámové sbory. Jednotlivé sbory jsou vybírány na základě zvukových nahrávek, varhaníci se vybírají podle nabídnutého programu. Tento způsob zaručuje udržení patřičné úrovně festivalu. I přes náročné podmínky se hlásí dostatek sborů s převážně mladými lidmi.

Cecilská hudební jednota byla založena 22.11.1803 jako "Jednota sv. Cecílie k pěstování hudby kostelní". Od té doby působí nepřetržitě v děkanském kostele Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Orlicí. Je to nejstarší dosud existující sbor nejen u nás, ale i v Evropě. Od svého založení měla Cecilská hudební jednota složku vokální i instrumentální. Provozovala velké "figurální" mše o velkých svátcích a na den sv. Cecílie (22.11.). Od r. 1983 se zapojuje do zpěvu liturgických textů každou neděli, o slavnosti či v jinak význačný den. Na repertoáru má přes 200 skladeb, od renesančních až po soudobé. V posledních letech pořádá kromě zpěvů při bohoslužbách také koncerty duchovní hudby.
Cecilskou hudební jednotou prošli mnozí význační hudebníci - např. Leopold Jansa, Alois Hnilička, František Špindler, Jaroslav Kocian a další. V současnosti Cecilskou jednotu vedou umělecky manželé Oldřich a Marie Heylovi, organizačně 1. starší Pavel Chasák a 2. starší František Hordějčuk. Věkový průměr scholy cantorum se pohybuje okolo 20 let. Začátek Cecilské hymny se stal i znělkou města Ústí nad Orlicí.

Související články