Charita se zaměřuje na pomoc afghánským uprchlíkům

Sdružení Česká katolická charita se podílí na cílené pomoci Caritas Internationalis afghánským uprchlíkům. Uvádíme také číslo charitního konta pro tuto pomoc.
Publikováno: 10. 10. 2001 23:00

Praha: Mezinárodní společenství Charit - Caritas Internationalis (CI) - soustředí humanitární pomoc na stávající a nově budované uprchlické tábory v Pákistánu. Další část pomoci bude směřovat k tzv. vnitřním uprchlíkům v táborech v okolí afghánského města Kandaháru, jak uvedl generální sekretář sdružení Česká katolická charita (ČKCH) Jaroslav Kopřiva. Podle jeho informací vybuduje UNHCR v Pákistánu během několika dnů 32 nových táborů pro 320 tisíc afghánských uprchlíků.
"Je to na území 'nikoho' vzdáleném několik kilometrů od afghánských hranic, s minimální možností zásobování vodou. Podle našich posledních informací zatím Pákistán hranice neotevřel. Propouštějí jen ohrožené skupiny obyvatel - matky s dětmi, nemocné. U afghánských hranic se hromadí desetitisíce lidí. Přestože je území, na němž mají vyrůst tábory, nehostinné, jeho poloha je pro hladovějící uprchlíky důležitá," vysvětlil Kopřiva.

CI plánuje dopravit do nových táborů UNHCR stany pro 10 tisíc rodin (přibližně pro 60 tisíc lidí) a deky, matrace, základní oblečení, nádobí, plastikové nádoby a konve na vodu pro 50 tisíc rodin (cca 300 tisíc osob). "V šesti táborech se Charita postará o zavedení vody a vybudování hygienického zázemí. Ve dvou táborech bude zajišťovat základní zdravotnickou péči a potravinovou humanitární pomoc," popsala plánovanou pomoc vedoucí humanitárního střediska sdružení ČKCH Květa Princová.

Charitní pomoc bude směřovat také k lidem, kteří opustili Afghánistán před hrozbami Talibanu před několika měsíci a přežívají v horách nebo provizorních táborech v Pákistánu. "V těchto táborech, kde žijí statisíce lidí, se nedostává potravin, vody, léků. Chybí jakákoliv zdravotnická péče. Už tak zoufalou situaci zhoršuje počasí a blížící se zima. Denní teplotní rozdíly jsou obrovské a mnoho lidí přežívá jen pod igelity nebo dekami," říká K. Princová. Charita zakoupí materiál pro stavbu hliněných domků pro 1.700 neúplných rodin (např. vdovy a sirotky) a zajistí zdravotnické služby v táborech. Podvyživeným dětem v 7 existujících táborech bude zajišťovat základní dětskou výživu a provizorní výuku.

Pomoc vnitřním uprchlíkům v Afghánistánu, kterých nyní UNHCR eviduje kolem 1,2 milionu, bude Charita poskytovat prostřednictvím IbnSina - místní humanitární organizace, s níž již dlouho spolupracuje. "V Afghánistánu se CI zaměří na zásobování vodou a sanitaci v táborech pro 100 tisíc lidí v okolí Kandaháru, dodávky zdravotnického materiálu, mobilní zdravotnické ambulance a potraviny pro děti trpící podvýživou," řekla Princová.

Jak dále uvedla, celkový rozpočet CI na pomoc afghánským uprchlíkům činí předběžně 14,5 milionu dolarů. "Na tuto částku se složí jednotlivé národní Charity. To platí i pro nás. Zatím se budeme na mezinárodní pomoci podílet finančně. Zvažujeme také možnost - podle aktuální potřeby - vyslat naše humanitární pracovníky do táborů, kde by koordinovali mezinárodní charitní pomoc," dodala Princová.

Konto sdružení ČKCH na pomoc afghánským uprchlíkům: 1011017777/5500, variabilní symbol 132 - Pákistán, u Raiffeisenbank Praha 1, Vodičkova 38.
Kontakt: Květa Princová, vedoucí humanitárního střediska sdružení ČKCH, mobil: 0602/54 42 60; Marta Fišerová, tiskové odd. ČKCH, mobil: 0723/33 50 60.

Související články

Další aktuality

Papež Thajcům: Jste lid úsměvu

Dnešním dnem začal oficiální program papežovy návštěvy v Bangkoku. Dopoledne se Svatý otec setkal s předsedou thajské vlády a veřejnými činiteli. Poté následovala návštěva u nejvyššího patriarchy buddhistů a nemocnice St. Louis. Posledním bodem programu byla mše svatá, která se konala na národním stadiónu.
21.11.2019

Papež František dorazil do Thajska

Dnes v brzkých ranních hodinách středoevropského času dorazil papež František do Thajska, kde zahájil svoji 32. zahraniční cestu. Na letišti v Bangkoku ho kromě oficiální delegace přivítala i jeho sestřenice řeholnice Ana Rosa Sivoriová, která uvedla, že v zemi panuje tzv. „papežská horečka“, neboť všichni chtějí vidět papeže.
20.11.2019

Vyjádření kardinála Dominika Duky k rozhodnutí Krajského soudu v Brně

Přinášíme vyjádření kardinála Dominika Duky k dnešnímu rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který zamítl žalobu ohledně omluvy Brněnských divadel za uvedení hry O. Frljiče.
20.11.2019

Ignác Stuchlý pokročil směrem k blahořečení

Dne 5. listopadu 2019 se sešel poradní sbor teologů-konzultorů při vatikánské Kongregaci pro blahořečení a jednomyslně schválili dokument o hrdinských ctnostech Božího služebníka Ignáce Stuchlého (1869–1953), od jehož narození v polovině prosince uplyne 150 let. Je to druhý krůček k oficiálnímu prohlášení zakladatele českého salesiánského díla za „ctihodného“. Třetím krokem bude schválení kauzy od kardinálů téže kongregace.
20.11.2019

Tomáš Kraus: Zájem veřejnosti o Červenou středu nás velmi potěšil

Příští středu 27. listopadu se v Praze a v dalších městech a obcích ČR uskuteční iniciativa Červená středa (#RedWednesday), která chce veřejně připomenout všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské přesvědčení. Při této příležitosti jsme udělali rozhovor s Tomášem Krausem, tajemníkem Federace židovských obcí, která se na této akci podílí společně s ČBK a ERC.
20.11.2019