Výstava o kardinálu Josefu Beranovi v Českých Budějovicích

Putovní výstava k zahájení procesu blahořečení kardinála Josefa Berana bude k vidění ve dnech 16.-28.10. v českobudějovickém klášterním kostele Panny Marie.
Publikováno: 12. 10. 2001 19:00

České Budějovice: Putovní výstava o kardinálu Josefu Beranovi, kterou připravilo Pastorační středisko Arcibiskupství pražského, navštívila již několik míst v Praze, dále Rakovník, Budyni, Mukařov, Pardubice, Tábor, Mladou Vožici, Plzeň, Kladno, Stochov, Ledeč nad Sázavou, Svatou Horu, Místek a Brno.
Nyní bude k vidění také v Českých Budějovicích, a to ve dnech 16.-28. října v klášterním kostele Panny Marie (Piaristické náměstí). Výstava bude přístupná denně v 10.00-12.00 a 14.00-19.00 hodin.

Josef Beran se narodil v Plzni 29.12.1888, kněžské svěcení přijal v Římě 10.6.1911. Po nacistických vězněních na Pankráci, v Terezíně a Dachau se v roce 1946 stal pražským arcibiskupem.
Prošel komunistickou internací a pronásledováním. V roce 1965 bylo zveřejněno jeho jmenování kardinálem. V témže roce mu bylo tehdejší vládou oznámeno propuštění k vycestování do Říma - s návratem nežádoucím. Tam také zemřel o 4 roky později, ve věku 81 let.

Související články

Další aktuality

Papež přijal křesťany, kteří uprchli z Afghánistánu

Vatikán. Před středeční generální audiencí se papež František setkal s asi patnácti lidmi, včetně sedmi dětí, kteří mu vyprávěli o svém útěku z Afgánistánu do Itálie: „Čtyři dny a noci jsme byli zavření ve sklepě ze strachu, že nás zatknou.“ Zprávu o setkání přináší dnešní vydání deníku Svatého stolce, L´Osservatore Romano.
23.09.2021

Pavel Svoboda: Svoboda vyznání se týká každého člověka, i nevěřícího

Pavel Svoboda je bývalým europoslancem za KDU-ČSL, expertem na evropské právo a „otcem“ Červené středy v České republice. Mezinárodní akce Červená středa se letos v České republice uskuteční již počtvrté, a to 24. listopadu, kdy se po celé zemi, ale také ve světě, rozsvítí načerveno stovky budov, modliteben a kostelů. Proč si pronásledované pro víru připomínáme a odkud se tato připomínka vzala?
23.09.2021

Celostátní akce Den Charity začala. Předvedeme vám, co umíme

Oslavme to spolu! V těchto dnech probíhá série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce. Dny otevřených dveří, kulturní akce, či bohoslužby se konají od začátku září a pokračují i během října. „Máme čím se pochlubit, ale bez zájemců, příznivců a dárců, kteří nás podporují, bychom svoji práci dělat nemohli,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo a předem děkuje návštěvníkům akcí za dodržení všech platných bezpečnostních pravidel.
23.09.2021

Arcibiskup Gänswein: Emeritní papež se stále aktivně podílí na životě církve

Emeritní papež Benedikt XVI. se i nadále aktivně podílí na životě církve, uvedl pro německou redakci Vatikánského rozhlasu jeho osobní sekretář. Arcibiskup Georg Gänswein byl jedním z přednášejících na letošním setkání kruhu nových studentů Josepha Ratzingera, které se zabývalo vykoupením a Božím příslibem spásy.
23.09.2021

Konference církevních škol a školských zařízení 2021

Dovolujeme si vás všechny pozvat na další KONFERENCI CÍRKEVNÍCH ŠKOL A ŠKOLSKÝCH ZAŘÍZENÍ, která letos proběhne ve dnech 10. - 12. listopadu 2021 v Parkhotelu Plzeň. On-line přihlašování se uzavírá dne 27. 9. 2021. Přihlásit se můžete zde: http://sk.cirkev.cz/ Pokud máte o účast na konferenci zájem, přihlaste se, pokud možno, obratem. Věnujte, prosím, přihlašování náležitou pozornost. Veškeré bližší informace a program naleznete v přílohách.
23.09.2021