Projekt kláštera trapistů v Novém Dvoře

Výstava věnovaná projektu právě vznikajícího kláštera trapistů začíná 17.10. v Plzni.
Publikováno: 15. 10. 2001 22:00

Plzeň: Vernisáž výstavy s názvem "Nový Dvůr: Projekt kláštera řádu trapistů" se uskuteční ve středu 17. října od 16.00 hodin v prostorách plzeňské Francouzské aliance na náměstí Republiky. Účast na otevření výstavy přislíbili: plzeňský biskup František Radkovský, francouzský velvyslanec v České republice Philippe Coste a primátor města Plzně Jiří Šneberger.

Expozice představuje zchátralou barokní usedlost v Novém Dvoře nedaleko Teplé, kterou v současné době trapisté přestavují na svůj klášter. Až do 18. listopadu budou k vidění plány, fotografie i trojrozměrné modely budoucího kláštera.

Od roku 1991, kdy se první Češi stali mnichy ve francouzském opatství Sept-Fons, do roku 1998 vstoupilo do tohoto kláštera tolik bratří, že bylo možné rozhodnout o založení nového kláštera v České republice. Místem, kde se tak stane, je právě bývalá zemědělská usedlost tepelského kláštera v Novém Dvoře, kam trapisty pozval biskup František Radkovský.
Řeholníci požádali londýnského architekta Johna Pawsona, aby zdevastovanou ruinu proměnil v klášter. Stavební práce byly zahájeny 1.6.2000. O stavbu pečuje ateliér architekta Jana Soukupa, který také připravil zmíněnou výstavu.

Související články

Další aktuality

Vatikánská varování k německé synodální cestě

Církev v Německu nastoupila vlastní synodální cestu. Její počínání vzbuzuje otazníky v jiných místních církvích a rovněž ve Vatikánu, jak dosvědčuje papežův list Němcům a naposled list kardinála Marca Ouelleta německému episkopátu. Situaci přibližuje berlínský korespondent Vatikánského rozhlasu Tomasz Kycia.
20.09.2019

Katecheze a výuka náboženství důležitou součásti výchovy k základním lidským a křesťanským postojům

Úkol hlásání evangelia je jeden ze základních úkolů poslání církve, a má být její prioritou. Sv. Pavel zdůrazňuje, že evangelium je moc ke spasení pro každého, kdo věří (Řím 1, 16). Zcela jistě nemá na mysli jen liturgii v chrámech, ale jde spíše o životní styl každého křesťana.
20.09.2019

Programové tipy Radia Proglas na 39. týden 2019

V týdnu od 23. září se můžete těšit například na tematický svatováclavský program v sobotu 28. září nebo novinku – Barvínkovský jukebox.
20.09.2019

Náboženská výchova ve školách v Evropě

Ve většině zemí EU (s katolickou tradicí) je vyučování náboženství ve státních školách  ovlivňováno jednotlivými církvemi. O tom, jaká je situace ve výuce náboženství v jednotlivých zemích Evropy informuje P. Mariusz Kuźniar, ředitel Katechetické sekce České biskupské konference.
20.09.2019

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019