Projekt kláštera trapistů v Novém Dvoře

Výstava věnovaná projektu právě vznikajícího kláštera trapistů začíná 17.10. v Plzni.
Publikováno: 15. 10. 2001 22:00

Plzeň: Vernisáž výstavy s názvem "Nový Dvůr: Projekt kláštera řádu trapistů" se uskuteční ve středu 17. října od 16.00 hodin v prostorách plzeňské Francouzské aliance na náměstí Republiky. Účast na otevření výstavy přislíbili: plzeňský biskup František Radkovský, francouzský velvyslanec v České republice Philippe Coste a primátor města Plzně Jiří Šneberger.

Expozice představuje zchátralou barokní usedlost v Novém Dvoře nedaleko Teplé, kterou v současné době trapisté přestavují na svůj klášter. Až do 18. listopadu budou k vidění plány, fotografie i trojrozměrné modely budoucího kláštera.

Od roku 1991, kdy se první Češi stali mnichy ve francouzském opatství Sept-Fons, do roku 1998 vstoupilo do tohoto kláštera tolik bratří, že bylo možné rozhodnout o založení nového kláštera v České republice. Místem, kde se tak stane, je právě bývalá zemědělská usedlost tepelského kláštera v Novém Dvoře, kam trapisty pozval biskup František Radkovský.
Řeholníci požádali londýnského architekta Johna Pawsona, aby zdevastovanou ruinu proměnil v klášter. Stavební práce byly zahájeny 1.6.2000. O stavbu pečuje ateliér architekta Jana Soukupa, který také připravil zmíněnou výstavu.

Související články

Další aktuality

Nestyďme se křičet jako Petr: Pane zachraň mě!

Před polednem přišlo na Svatopetrské náměstí několik set lidí, aby si vyslechli pravidelnou promluvu papeže před mariánskou modlitbou Anděl Páně. Petrův nástupce komentoval (Mt 14,22-33) evangelium této, 19. neděle liturgického mezidobí o Ježíši kráčejícím po vodě genezaretského jezera k loďce s učedníky zmítané v bouři.
09.08.2020

Náš život je milostí Ducha svatého povolán stát se modlitbou

Papež František zaslal list řeholní kongregaci Nejmenších františkánek od Nejsvětějšího Srdce (M.S.C.), u příležitosti jejich dnes zahájeného jubilejního roku, pojícího se k nadcházejícímu 100. výročí narození pro nebe jejich zakladatelky bl. Marie Markéty Caiani (1863-1921).
08.08.2020

Videokázání otce Romana Vlka (nejen) pro děti - 19. neděle v mezidobí

Videokázání otce Romana Vlka (nejen) pro děti na 19. neděli v mezidobí má název Zachraň mě.
08.08.2020

Papež František poslal církvi v Libanonu finanční dar 250 tisíc eur

Svatý otec poslal prostřednictvím Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji počáteční pomoc libanonské církvi ve výši 250 tisíc eur. Dar je určen pro potřeby místní církve a je výrazem pozornosti a otcovské blízkosti Svatého otce vůči postiženému lidu, který se nachází ve vážných obtížích.
07.08.2020

Obnovujeme živobytí na severu Iráku

Charita Česká republika spustila v březnu 2020 nový projekt, jehož cílem je podpora živobytí zranitelných rodin jak v městských, tak venkovských částech provincie Ninive na severu Iráku. Soustředíme se na komunity kolem měst Karakoš, Karemlaš a Bartella 30 minut jihovýchodně od Mosulu a 50 minut severozápadně od Erbílu.
07.08.2020