Projekt kláštera trapistů v Novém Dvoře

Výstava věnovaná projektu právě vznikajícího kláštera trapistů začíná 17.10. v Plzni.
Publikováno: 15. 10. 2001 22:00

Plzeň: Vernisáž výstavy s názvem "Nový Dvůr: Projekt kláštera řádu trapistů" se uskuteční ve středu 17. října od 16.00 hodin v prostorách plzeňské Francouzské aliance na náměstí Republiky. Účast na otevření výstavy přislíbili: plzeňský biskup František Radkovský, francouzský velvyslanec v České republice Philippe Coste a primátor města Plzně Jiří Šneberger.

Expozice představuje zchátralou barokní usedlost v Novém Dvoře nedaleko Teplé, kterou v současné době trapisté přestavují na svůj klášter. Až do 18. listopadu budou k vidění plány, fotografie i trojrozměrné modely budoucího kláštera.

Od roku 1991, kdy se první Češi stali mnichy ve francouzském opatství Sept-Fons, do roku 1998 vstoupilo do tohoto kláštera tolik bratří, že bylo možné rozhodnout o založení nového kláštera v České republice. Místem, kde se tak stane, je právě bývalá zemědělská usedlost tepelského kláštera v Novém Dvoře, kam trapisty pozval biskup František Radkovský.
Řeholníci požádali londýnského architekta Johna Pawsona, aby zdevastovanou ruinu proměnil v klášter. Stavební práce byly zahájeny 1.6.2000. O stavbu pečuje ateliér architekta Jana Soukupa, který také připravil zmíněnou výstavu.

Související články

Další aktuality

Papež Thajcům: Jste lid úsměvu

Dnešním dnem začal oficiální program papežovy návštěvy v Bangkoku. Dopoledne se Svatý otec setkal s předsedou thajské vlády a veřejnými činiteli. Poté následovala návštěva u nejvyššího patriarchy buddhistů a nemocnice St. Louis. Posledním bodem programu byla mše svatá, která se konala na národním stadiónu.
21.11.2019

Papež František dorazil do Thajska

Dnes v brzkých ranních hodinách středoevropského času dorazil papež František do Thajska, kde zahájil svoji 32. zahraniční cestu. Na letišti v Bangkoku ho kromě oficiální delegace přivítala i jeho sestřenice řeholnice Ana Rosa Sivoriová, která uvedla, že v zemi panuje tzv. „papežská horečka“, neboť všichni chtějí vidět papeže.
20.11.2019

Vyjádření kardinála Dominika Duky k rozhodnutí Krajského soudu v Brně

Přinášíme vyjádření kardinála Dominika Duky k dnešnímu rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který zamítl žalobu ohledně omluvy Brněnských divadel za uvedení hry O. Frljiče.
20.11.2019

Ignác Stuchlý pokročil směrem k blahořečení

Dne 5. listopadu 2019 se sešel poradní sbor teologů-konzultorů při vatikánské Kongregaci pro blahořečení a jednomyslně schválili dokument o hrdinských ctnostech Božího služebníka Ignáce Stuchlého (1869–1953), od jehož narození v polovině prosince uplyne 150 let. Je to druhý krůček k oficiálnímu prohlášení zakladatele českého salesiánského díla za „ctihodného“. Třetím krokem bude schválení kauzy od kardinálů téže kongregace.
20.11.2019

Tomáš Kraus: Zájem veřejnosti o Červenou středu nás velmi potěšil

Příští středu 27. listopadu se v Praze a v dalších městech a obcích ČR uskuteční iniciativa Červená středa (#RedWednesday), která chce veřejně připomenout všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské přesvědčení. Při této příležitosti jsme udělali rozhovor s Tomášem Krausem, tajemníkem Federace židovských obcí, která se na této akci podílí společně s ČBK a ERC.
20.11.2019