TGM a jeho diskuse s teology v Hradci Králové

Panelová diskuse k 95. výročí rozpravy T.G. Masaryka s teology o náboženství se uskuteční 20.10. ve 14.00 hodin v Novém Adalbertinu.
Publikováno: 18. 10. 2001 19:00

Hradec Králové: Panelová diskuse k 95. výročí diskuse Tomáše G. Masaryka o náboženství, která se uskutečnila 23.10.1906 v Hradci Králové s místními teology, proběhne v sobotu 20. října od 14.00 hodin v Novém Adalbertinu.
Diskuse, pořádané královéhradeckým Diecézním teologickým institutem, se zúčastní historik PhDr. Jiří Kotyk, který představí svou studii věnovanou danému tématu, dále pak filozof a teolog doc.PhDr.ThDr. Karel Vrána a prof.PhDr. Petr Piťha. Úvodní pozdrav přednese arcibiskup Karel Otčenášek, nositel řádu TGM. Diskuse proběhne v rámci cyklu Teologie pro III. věk; je však otevřena širokému publiku.

Rozpravy, jejíž hlavní téma znělo "Náboženství a Bůh", se tehdy zúčastnilo na 500 posluchačů, mezi nimiž byli přítomni téměř všichni profesoři hradeckého semináře a mnoho kněží z města i okolí. Za katolickou stranu se diskuse zúčastnil ThDr. F. Reyl a prof. F. Šulc, za "pokrokáře" např. JUDr. T. Bartošek, redaktor Volné myšlenky. Hlavním řečníkem večera byl T.G. Masaryk, který svůj příspěvek později vydal v brožurce "Inteligence a náboženství".

Související články

Další aktuality

Programové tipy Radia Proglas na 43. týden 2019

V týdnu od 21. října se můžete těšit na pořad věnovaný poutnímu místu Zlatice v Podkrkonoší nebo rozhovor s novinářem Josefem Pazderkou.
18.10.2019

Apoštolský vikář Aleppa: Turci napadli region s mučednickou minulostí

Mučednickou minulost regionu na turecko-syrské hranici připomíná také apoštolský vikář Aleppa Georges Abou Kazen. Jak říká v rozhovoru pro Vatican News, Kurdové nejsou jedinou obětí tureckého útoku.
18.10.2019

John Henry Newman: Světec pro dnešní dobu

Papež František v neděli 13. října v Římě svatořečil Johna Henryho Newmana (1801–1890). Nový světec prožil téměř celé 19. století, první polovinu svého života jako anglikán a druhou polovinu jako katolík. Byl knězem, oblíbeným kazatelem, spisovatelem a význačným teologem obou církví. Ačkoli žil už před delší dobou, stále má dnešním lidem co říct, jak to dosvědčuje také následujících devět oblastí, které nastínil Jack Valero, koordinátor Výboru pro Newmanovu kanonizaci zodpovědný za tisk a média.
18.10.2019

Beatifikační proces Chiary Lubichové postupuje do Vatikánu

Beatifikační proces zakladatelky hnutí fokokoláre Chiary Lubichové vstupuje do druhého stupně. V neděli 10. listopadu bude v katedrále sv. Petra ve Frascati u Říma zakončena diecézní fáze procesu. Pokračovat bude ve Vatikánu, na Kongregaci pro svatořečení.
17.10.2019

Justitia et Pax: Žít společně v Evropě - poučení ze Slovenska

Zveřejňujeme text závěrečného prohlášení mezinárodní Konference evropských komisí pro spravedlnost a mír, které se konalo 11. – 14. října 2019 v Bratislavě.
17.10.2019