TGM a jeho diskuse s teology v Hradci Králové

Panelová diskuse k 95. výročí rozpravy T.G. Masaryka s teology o náboženství se uskuteční 20.10. ve 14.00 hodin v Novém Adalbertinu.
Publikováno: 18. 10. 2001 19:00

Hradec Králové: Panelová diskuse k 95. výročí diskuse Tomáše G. Masaryka o náboženství, která se uskutečnila 23.10.1906 v Hradci Králové s místními teology, proběhne v sobotu 20. října od 14.00 hodin v Novém Adalbertinu.
Diskuse, pořádané královéhradeckým Diecézním teologickým institutem, se zúčastní historik PhDr. Jiří Kotyk, který představí svou studii věnovanou danému tématu, dále pak filozof a teolog doc.PhDr.ThDr. Karel Vrána a prof.PhDr. Petr Piťha. Úvodní pozdrav přednese arcibiskup Karel Otčenášek, nositel řádu TGM. Diskuse proběhne v rámci cyklu Teologie pro III. věk; je však otevřena širokému publiku.

Rozpravy, jejíž hlavní téma znělo "Náboženství a Bůh", se tehdy zúčastnilo na 500 posluchačů, mezi nimiž byli přítomni téměř všichni profesoři hradeckého semináře a mnoho kněží z města i okolí. Za katolickou stranu se diskuse zúčastnil ThDr. F. Reyl a prof. F. Šulc, za "pokrokáře" např. JUDr. T. Bartošek, redaktor Volné myšlenky. Hlavním řečníkem večera byl T.G. Masaryk, který svůj příspěvek později vydal v brožurce "Inteligence a náboženství".

Související články

Další aktuality

Konference o mládeži 2019: Mluvme jazykem současnosti

Tématem 23. konference o mládeži byla digitální evangelizace, která se uskutečnila ve dnech 5. – 6. prosince v Češkovicích na Blanensku. Účastníci debatovali o možnostech, inspiracích a představách evangelizačního působení v digitálním prostoru v ČR.
06.12.2019

Abeceda křesťanské víry - 7. díl E - Evangelium

Sedmým písmenem v abecedě je „E“, jako evangelium. Evangelium doslova znamená „dobrá zpráva“. A co je tedy ta dobrá zpráva? Více v zamyšlení generálního sekretáře ČBK P. Stanislava Přibyla ze série krátkých videí Abeceda křesťanské víry.
06.12.2019

Kardinál Michael Czerny: Téma migrace je pro mne osobní, prožili jsme to jako rodina

Papež František jmenoval v říjnu třináct nových kardinálů. Jedním z nich byl i brněnský rodák Michael Czerny, jehož rodina po roce 1948 emigrovala do Kanady, kde on posléze vstoupil k jezuitům. Od roku 2016 působí ve Vatikánu v Sekci pro migranty a uprchlíky Dikasteria pro integrální lidský rozvoj. Při příležitosti synody o Amazonii jsme požádali kardinála Czerného o rozhovor, který nyní přinášíme v českém překladu.
06.12.2019

Betlémské světlo 2019

Letošní cesta skautů pro Betlémské světlo do Vídně se uskuteční v sobotu 14. prosince 2019. V neděli 15. prosince 2019 v 9.00 hodin při mši v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně na Petrově předají skauti světlo z Betléma do rukou brněnského diecézního biskupa Vojtěcha Cikrleho.
06.12.2019

Film o biskupovi Vojtaššákovi v italské režii: Okysličení unavené víry Západu

Vojtaššák, dny barbarů - tak byl nazván nový dokumentárně-hraný film o spišském biskupovi Jánovi Vojtaššákovi. Snímek v režii italské autorské dvojice Alberta Di Giglia a Luigiho Beneschiho přiblížil publiku vatikánské filmotéky dramatické kapitoly pronásledování církve v Československu. “Je to svědectví okysličující stagnující a unavenou víru nás, obyvatel Západu,” říká Di Giglio.
04.12.2019