Nový kostel v Ostravě - Krásném Poli

Po více než 60 letech plánů se 20.10. splní věřícím v městském obvodu Ostrava - Krásné Pole sen o novém kostele.
Publikováno: 19. 10. 2001 21:00

Ostrava: Kostel, který si svépomocí vybudovali věřící v Krásném Poli v průběhu šesti let, vysvětí v sobotu 20. října v 15.00 hodin ostravsko-opavský biskup František Lobkowicz. Nová víceúčelová církevní stavba, kterou projektoval ostravský architekt Richard Špaček, nabízí kromě prostoru k bohoslužbám také místnosti pro setkávání věřících. Městský obvod s více než 200 tisíci obyvateli se dočkal kostela po více než 60 letech úsilí místních věřících.

"V roce 1933 vznikla Jednota sv. Václava, která si dala za cíl postavit v Krásném Poli kostel," uvedl starosta sdružení Radim Výtisk, který dodal, že ze stavby sešlo celkem třikrát. "První iniciativu pohřbila 2. světová válka a v letech 1953 a 1968 politické poměry," uvedl Výtisk. O kostele, který je zasvěcen sv. Hedvice, se začalo hovořit znovu až v roce 1993, kdy byl položen základní kámen. "Stavěli jsme jej 6 let svépomocí. Všechny zednické, tesařské a jiné odborné práce jsme si udělali sami. Neměli jsme žádného hlavního dodavatele," dodal starosta sdružení. Přestože zatím nejsou sečteny všechny výdaje spojené se stavbou, interiérem a vybavením budovy, náklady nepřesáhnou - právě díky brigádníkům - 5 milionů korun.

Starosta městského obvodu Josef Homola soudí, že kostel je zpestřením života občanů Krásného Pole. "Chápu jej jako jednu z občanských vybaveností městského obvodu Krásné Pole se specifickým charakterem," řekl starosta Homola. Vedení obce se na stavbě kromě dodání dlažby podílelo také zprostředkováním dělníků na veřejně prospěšné práce a sháněním sponzorů.

Kostel, který spadá pod farnost Ostrava-Poruba, pojme až 200 věřících. Výzdobu keramickým reliéfem, který znázorňuje patronku kostela sv. Hedviku Slezskou, vytvořila ostravská výtvarnice Kateřina Gavlasová. Ve zvonici již rok visí a vyzvánějí 3 zvony, které budou od zítřka pravidelně dvakrát týdně svolávat věřící na bohoslužby. "Mše zde budou vždy v neděli a v pátek," uvedl porubský farář P. Josef Gazda, který se bude v Krásném Poli střídat s kaplany.

Související články

Další aktuality

Programové tipy Radia Proglas na 43. týden 2019

V týdnu od 21. října se můžete těšit na pořad věnovaný poutnímu místu Zlatice v Podkrkonoší nebo rozhovor s novinářem Josefem Pazderkou.
18.10.2019

Apoštolský vikář Aleppa: Turci napadli region s mučednickou minulostí

Mučednickou minulost regionu na turecko-syrské hranici připomíná také apoštolský vikář Aleppa Georges Abou Kazen. Jak říká v rozhovoru pro Vatican News, Kurdové nejsou jedinou obětí tureckého útoku.
18.10.2019

John Henry Newman: Světec pro dnešní dobu

Papež František v neděli 13. října v Římě svatořečil Johna Henryho Newmana (1801–1890). Nový světec prožil téměř celé 19. století, první polovinu svého života jako anglikán a druhou polovinu jako katolík. Byl knězem, oblíbeným kazatelem, spisovatelem a význačným teologem obou církví. Ačkoli žil už před delší dobou, stále má dnešním lidem co říct, jak to dosvědčuje také následujících devět oblastí, které nastínil Jack Valero, koordinátor Výboru pro Newmanovu kanonizaci zodpovědný za tisk a média.
18.10.2019

Beatifikační proces Chiary Lubichové postupuje do Vatikánu

Beatifikační proces zakladatelky hnutí fokokoláre Chiary Lubichové vstupuje do druhého stupně. V neděli 10. listopadu bude v katedrále sv. Petra ve Frascati u Říma zakončena diecézní fáze procesu. Pokračovat bude ve Vatikánu, na Kongregaci pro svatořečení.
17.10.2019

Justitia et Pax: Žít společně v Evropě - poučení ze Slovenska

Zveřejňujeme text závěrečného prohlášení mezinárodní Konference evropských komisí pro spravedlnost a mír, které se konalo 11. – 14. října 2019 v Bratislavě.
17.10.2019