Kardinál Vlk obdržel mezinárodní cenu

Kardinál Miloslav Vlk obdržel minulý pátek mezinárodní cenu Evropského města Zhořelce (Görlitz/Zgorzelec).
Publikováno: 29. 10. 2001 20:00

Zhořelec (D/PL): Pražský arcibiskup kardinál Miloslav Vlk obdržel v pátek 26. října mezinárodní cenu města Zhořelce "Brückepreis 2001". Důvodem pro toto ocenění je, podle výboru pro udílení ceny, kardinálův přínos k budování mostů mezi evropskými národy i mezi náboženskými, politickými a sociálními skupinami v bývalém Československu a v dnešní České republice.

Výbor pro udílení ceny vysoce hodnotí zvláště ekumenické zásluhy Miloslava Vlka, které mají nemalý podíl na posílení přátelských a bratrských vztahů mezi křesťany různých tradic. V této souvislosti je především zmiňována Ekumenická charta, kterou kardinál Vlk jako předseda Rady evropských biskupských konferencí (CCEE) podepsal spolu s předsedou Konference evropských církví (KEK) metropolitou Jeremie 22.4.2001 ve Štrasburku. Ekumenická charta je výsledkem výborné spolupráce mezi evropskými křesťanskými církvemi.

Prezident výboru Willi Xylander ocenil Vlkovu více než třicetiletou veřejnou činnost zaměřenou na stavění mostů mezi lidmi. Xylander řekl: "Již jako kněz se Miloslav Vlk nasazoval za porozumění mezi katolíky a protestanty i za dobré vzájemné vztahy křesťanů a nekřesťanů. Kardinál Vlk je zároveň živým příkladem budování kvalitních vztahů mezi Čechy, Němci a Poláky." V této souvislosti bylo rovněž pozitivně hodnoceno osmileté působení kardinála Vlka v čele CCEE (1993-2001) na poli sbližování evropských národů.

Zvláštní pozornost byla rovněž věnována úloze kardinála Vlka na poli česko-německých vztahů (dokumenty biskupských konferencí Československa a Německa o vzájemném smíření obou národů, dopis biskupských konferencí k 50. výročí skončení Druhé světové války, dopis Miloslava Vlka, jako českobudějovického biskupa, odsunutým rodákům).

Udílení ceny se konalo v pátek večer v budově bývalé zhořelecké synagogy. Slavnostní řeč (laudatio) pronesl Joachim Gauck, dlouholetý federální komisař Úřadu pro dokumentaci záznamů tajné služby bývalého východního Německa. Kardinál Miloslav Vlk je v pořadí šestou osobností, které byla mezinárodní cena Evropského města Zhořelce udělena. V minulých letech cenu obdrželi:
1993 hraběnka Dönhoffová (vydavatelka týdeníku "Die Zeit")
1995 Adam Michnik (šéfredaktor časopisu "Gazeta wyborcza")
1998 Jiří Gruša (velvyslanec ČR v Rakousku)
1999 Freya von Moltke (vdova po Helmuthu Jamesovi von Moltke)
2000 Arno Lustiger (německo-polsko-židovský spisovatel).

Text proslovu kardinála Vlka je v němčině k dispozici na tiskovém středisku ČBK.

Související články

Další aktuality

Nedělní kázání (nejen) pro děti - 25. neděle v mezidobí

Nedělní kázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti ke 25. neděli v mezidobí.
19.09.2020

Papež František: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

“Je nezbytné, aby ve stále sekularizovanějším mediálním prostoru zazníval hlas církve a křesťanských intelektuálů, kteří jej obohacují o konstruktivní reflexi, vyznačují se kladným pohledem na lidi i události a odmítají předsudky”, oslovil dnes papež František redaktory belgického křesťanského týdeníku Tertio.
18.09.2020

Univerzitní titul z obýváku? Ano, už je to možné i v češtině!

Teologii čistě v online formě budete moci od letošního podzimu studovat na Univerzitě Palackého. A přitom nemusíte jezdit do Olomouce, kde univerzita sídlí. Bakalářem se totiž můžete stát, aniž byste do školy „chodili“. Dva roky příprav vyvrcholily během jarní karantény, která přípravu online programu urychlila. Teď virtuální náruč online univerzity čeká na své první studenty. Zájemci o nový program se mohou hlásit až do 18. října 2020. Výuka začne na konci října.
18.09.2020

Encyklika “Fratelli tutti” bude zveřejněna 4. října

V některých zemích probíhá diskuse o názvu nového papežského dokumentu – encyklice „Fratelli tutti“ – a jeho překladu do různých jazyků. Každá encyklika však v sobě nese univerzální poselství a přeje si promlouvat k srdci každého člověka, domnívá se ediční ředitel vatikánského Úřadu pro komunikaci, Andrea Tornielli. Text nové encykliky bude zveřejněn v neděli 4. října, na liturgickou památku sv. Františka z Assisi, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2020

Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.
18.09.2020