Na blahořečení mučedníka Trčky cestují do Říma i jeho neteře

Slavnostní beatifikace Metoděje Dominika Trčky a řeckokatolického biskupa Pavla Petra Gojdiče se 4.11. v Římě zúčastní stovky poutníků z České republiky a Slovenska.
Publikováno: 2. 11. 2001 15:00

Frýdlant nad Ostravicí: Na blahořečení frýdlantského rodáka Metoděje Dominka Trčky, který v roce 1959 zemřel v komunistickém vězení v Leopoldově, se do Říma vypraví autobus poutníků. Mezi těmi, kdo na náměstí před bazilikou sv. Petra budou přímými svědky beatifikace, budou i dvě neteře nového českého světce. V autobuse s poutníky, který vyráží v sobotu 3. listopadu v 6.00 hodin z Frýdlantu nad Ostravicí, bude cestovat na blahořečení svého strýce 87letá Růžena Majerová z Rožnova pod Radhoštěm a 90letá Marie Mikischová z Olomouce. Kromě poutníků z České republiky se do Říma vydají také 2,5 tisíce věřících z východního Slovenska, kde Trčka dlouhá léta působil.

Slavnostní ceremoniál blahořečení začíná v neděli 4.11. v 10.00 hodin mší, kterou bude celebrovat papež Jan Pavel II. Kromě Metoděje Dominika Trčky bude blahořečen také řeckokatolický biskup z Prešova Pavel Petr Gojdič, který stejně jako Trčka trpěl v komunistických vězeních.
České i slovenské poutníky také v Římě čeká soukromá audience u papeže. V pondělí 5.11. v poledne se Jan Pavel II. setká s věřícími v aule Pavla VI. Odpoledne bude v bazilice Santa Maria Maggiore děkovná řeckokatolická bohoslužba ve staroslověnštině. Metoděj Dominik Trčka působil na Slovensku jako misionář právě mezi katolíky východního obřadu.

Církev prohlásí Metoděje Dominika Trčku za blahoslaveného pro jeho příklad víry, kterou potvrdil mučednickou smrtí. V roce 1952 byl odsouzen ve svých 66 letech ke 12 letům žaláře. Z vězení se již ven nedostal. Když si na Vánoce roku 1958 zazpíval koledu, byl za trest umístěn na studenou samotku, kde se jeho zdravotní stav zhoršil. Následkem zanedbané léčby, kdy vedení věznice odmítlo nemocného převézt do nemocnice, zemřel 23.3.1959.

Související články

Další aktuality

Kardinál Czerny sloužil mši u oltáře sv. Václava ve vatikánské bazilice

Jako každý rok na slavnost sv. Václava oslavila národního patrona také česká komunita žijící v Římě. Bohoslužbu zorganizovali členové České papežské koleje Nepomucenum v čele rektorem, otcem Romanem Czudkem. Svého křestního patrona uctil také velvyslanec České republiky při Svatém stolci, Václav Kolaja, spolu s ostatními členy naší římské ambasády. Mši svatou sloužil kardinál Michael Czerny SI, kterého, jak známo, pojí s naší vlastí rodové kořeny.
28.09.2020

Ve Staré Boleslavi se konala Národní svatováclavská pouť

I přes přísná koronavirová opatření se dnes ve Staré Boleslavi konala Národní svatováclavská pouť. Hlavním celebrantem poutní bohoslužby byl pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka, kazatelem olomoucký arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK. Společně s nimi koncelebrovali čeští a moravští biskupové a řada kněží.
28.09.2020

Obrácení je milost, o kterou musíme neustále prosit

V neděli před polednem se na Svatopetrském náměstí sešlo několik set lidí, aby si v dešti vyslechli pravidelnou papežovu promluvu před mariánskou modlitbou Anděl Páně.
27.09.2020

Papež vyzval evropské církve k duchovnímu výkladu pandemie

Papež ve svém poselství pro účastníky plenárního zasedání Rady evropských biskupských konferencí, které se z důvodu pandemie koná 26.-27. října pouze online, ujistil biskupy o své duchovní podpoře.
25.09.2020

U příležitosti Dne české státnosti ocenil Senát biskupa Václava Malého

U příležitosti Dne české státnosti předal dnes předseda horní komory Parlamentu ČR Miloš Vystrčil stříbrné pamětní medaile. Mezi oceněnými byl i pražský pomocný biskup Václav Malý.
25.09.2020