Oprava nečtinského kostela spojila dva národy

Rekonstrukci kostela v Nečtinech završil 7.11. děkovnou bohoslužbou biskup František Radkovský. Rozsáhlé opravy organizovalo a financovalo nezvykle velké množství organizací a spolků z české i německé strany.
Publikováno: 8. 11. 2001 19:00

Nečtiny: Na opravy kostela v Nečtinech nedaleko Manětína přispěl kromě místní římskokatolické farnosti, státních institucí, obce i jednotlivců také Českoněmecký fond budoucnosti a několik organizací německých rodáků. V této nevelké západočeské vesnici žila do odsunu po 2. světové válce početná německá menšina.
"S myšlenkou začít s opravou kostela přišel před třemi lety starosta Jiří Křemenák. Byl vyhotoven projekt, přeložil jsem ho do němčiny a stal jsem se jeho koordinátorem," vypráví o počátcích renovace Richard Šulko, jeden z potomků nečtinských německých obyvatel.

Za úspěch při opravách kostela vděčí místní obyvatelé nejen živým kontaktům s odsunutými rodáky a Českoněmeckým fondem budoucnosti, ale i vlastní činnosti. Díky jejich snaze dostal při zahájení rekonstrukce církví již dříve staticky zajištěný, odvodněný a zastřešený kostel také nová okna, okapy, fasády a osvětlení. Věžní hodiny nechali opravit trapisté, kteří pobývají na tamní faře, odkud organizují dostavbu svého kláštera v Novém Dvoře.

V Nečtinech funguje už deset let místní organizace Svazu Němců regionu Chebsko, čítající 50 členů. Svou činností se snaží sbližovat oba národy, které dříve žily společně, a které oddělil až poválečný vývoj. Německá menšina je při nedělních bohoslužbách dodnes stále zastoupená.
"Už pět let se při bohoslužbách čte druhé čtení německy a evangelium dvojjazyčně, také otčenáš se modlíme česky i německy a jedna mešní píseň se vždycky zpívá v němčině," vypráví o nečtinských zvyklostech R. Šulko.

Související články

Další aktuality

Nedělní kázání (nejen) pro děti - 25. neděle v mezidobí

Nedělní kázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti ke 25. neděli v mezidobí.
19.09.2020

Papež František: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

“Je nezbytné, aby ve stále sekularizovanějším mediálním prostoru zazníval hlas církve a křesťanských intelektuálů, kteří jej obohacují o konstruktivní reflexi, vyznačují se kladným pohledem na lidi i události a odmítají předsudky”, oslovil dnes papež František redaktory belgického křesťanského týdeníku Tertio.
18.09.2020

Univerzitní titul z obýváku? Ano, už je to možné i v češtině!

Teologii čistě v online formě budete moci od letošního podzimu studovat na Univerzitě Palackého. A přitom nemusíte jezdit do Olomouce, kde univerzita sídlí. Bakalářem se totiž můžete stát, aniž byste do školy „chodili“. Dva roky příprav vyvrcholily během jarní karantény, která přípravu online programu urychlila. Teď virtuální náruč online univerzity čeká na své první studenty. Zájemci o nový program se mohou hlásit až do 18. října 2020. Výuka začne na konci října.
18.09.2020

Encyklika “Fratelli tutti” bude zveřejněna 4. října

V některých zemích probíhá diskuse o názvu nového papežského dokumentu – encyklice „Fratelli tutti“ – a jeho překladu do různých jazyků. Každá encyklika však v sobě nese univerzální poselství a přeje si promlouvat k srdci každého člověka, domnívá se ediční ředitel vatikánského Úřadu pro komunikaci, Andrea Tornielli. Text nové encykliky bude zveřejněn v neděli 4. října, na liturgickou památku sv. Františka z Assisi, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2020

Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.
18.09.2020