Svatomartinské setkání dětí na Vyšehradě

Setkání dětí a lampiónový průvod na Vyšehradě se již tradičně koná 11.11. Možná přijede i sv. Martin...
Publikováno: 8. 11. 2001 15:00

Praha: Svatomartinské setkání a lampiónový průvod dětí se koná letos počtvrté v neděli 11. listopadu na královském Vyšehradě. V 17.00 hodin přivítají účastníky skauti z 31. oddílu střediska "Lux" u rotundy sv. Martina na Vyšehradě. Odtud vyjde lampiónový průvod, který bude po hradbách putovat až do parku u vyšehradské baziliky. Na cestičkách u Myslbekových soch budou děti se svými průvodci očekávat příjezd "sv. Martina na bílém koni". Zde se pak odehraje známá scéna z jeho života s rozetnutým pláštěm, kterým obdaroval žebráka (viz životopis v příloze). Celá akce probíhá ve spolupráci 31. skautského oddílu střediska "Lux" a Vyšehradské kapituly.

V 16.00 hodin se v rotundě sv. Martina koná rovněž poutní mše, kterou bude celebrovat tiskový mluvčí České biskupské konference, vyšehradský kanovník P. Daniel Herman.

Rotunda pochází z doby kolem roku 1000 a je jedinou zachovanou stavbou z raně středověkého období na Vyšehradě. V době husitských válek byla roku 1420 vypleněna, v období třicetileté války sloužila za prachárnu a obnovena byla až v roce 1719. Za Josefa II. byla opět zrušena a bylo v ní skladiště. Teprve roku 1878 byla definitivně obnovena jako bohoslužebný prostor a vnitřní zařízení dostalo svou dnešní podobu.

Související články

Další aktuality

Nedělní kázání (nejen) pro děti - 25. neděle v mezidobí

Nedělní kázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti ke 25. neděli v mezidobí.
19.09.2020

Papež František: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

“Je nezbytné, aby ve stále sekularizovanějším mediálním prostoru zazníval hlas církve a křesťanských intelektuálů, kteří jej obohacují o konstruktivní reflexi, vyznačují se kladným pohledem na lidi i události a odmítají předsudky”, oslovil dnes papež František redaktory belgického křesťanského týdeníku Tertio.
18.09.2020

Univerzitní titul z obýváku? Ano, už je to možné i v češtině!

Teologii čistě v online formě budete moci od letošního podzimu studovat na Univerzitě Palackého. A přitom nemusíte jezdit do Olomouce, kde univerzita sídlí. Bakalářem se totiž můžete stát, aniž byste do školy „chodili“. Dva roky příprav vyvrcholily během jarní karantény, která přípravu online programu urychlila. Teď virtuální náruč online univerzity čeká na své první studenty. Zájemci o nový program se mohou hlásit až do 18. října 2020. Výuka začne na konci října.
18.09.2020

Encyklika “Fratelli tutti” bude zveřejněna 4. října

V některých zemích probíhá diskuse o názvu nového papežského dokumentu – encyklice „Fratelli tutti“ – a jeho překladu do různých jazyků. Každá encyklika však v sobě nese univerzální poselství a přeje si promlouvat k srdci každého člověka, domnívá se ediční ředitel vatikánského Úřadu pro komunikaci, Andrea Tornielli. Text nové encykliky bude zveřejněn v neděli 4. října, na liturgickou památku sv. Františka z Assisi, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2020

Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.
18.09.2020