Životní jubileum Mons. Karla Fořta

"Otec Karel" se dožívá 80ti let.
Publikováno: 9. 11. 2001 11:00

Mnichov (D): Oslava 80. narozenin Mons. Karla Fořta, nestora české duchovní služby v Německu, známého jako "otec Karel", se uskuteční v mnichovském chrámu sv. Štěpána (Thalkirchnerstr. 11) v neděli 11. listopadu při bohoslužbě od 10.15 hodin. Mši bude celebrovat Mons. Fořt, kázání pronese prelát Pavel Kučera, delegát české duchovní služby, a slavnost obohatí zpěvem sbor z Plzně - sv. Jan Nepomucký - se sbormistrem Ing. Antonínem Švehlou.
Po bohoslužbě následuje program a pohoštění v sále Velehradu (Kreuzstr. 16).

Karel Fořt se narodil v roce 1921 v rodině četnického důstojníka v Rožmitále pod Třemšínem. Za války absolvoval Jirsíkovo gymnázium v Českých Budějovicích. V této době poznal nacistické vězení, do kterého se dostal pro svou skautskou činnost. Teologická studia mu narušilo totální nasazení v Linci (známý ročník 21). Na kněze byl vysvěcen 27.6.1948 v českobudějovickém semináři.
Jako kaplan působil ve Vimperku, odkud spravoval řadu šumavských farností. V mimořádné situaci, která nastala bezprávným postavením nebo vysídlením šumavských Němců a příchodem nového obyvatelstva - často duchovně vykořeněného, hledal nové cesty liturgie a pastorace, kterými v mnohém předběhl dobu. V červenci r. 1950 ho vnitropolitická situace donutila k emigraci. Tehdejší biskup alžírského města Constantine, pozdější kardinál Duval, ho přijal do své diecéze. Působil jako kaplan katedrály v městě Bonne, které bylo kdysi sídlem sv. Augustina, ve výlučně francouzském prostředí.
Od r. 1956 žije v Mnichově, kde se jako spolupracovník Mons.Dr. Alexandra Heidlera nejprve věnoval péči o české krajany. V r. 1965 byl jmenován vedoucím duchovní služby pro Čechy v Západním Německu, po rezignaci Dr. Heidlera. Od r. 1980 po něm převzal náboženské vysílání Radia Svobodná Evropa v Mnichově, kde pracoval až do přesunu této stanice do Prahy. V současnosti stále vypomáhá v krajanské farnosti v Mnichově.

Související články

Další aktuality

Dobré umírání může přinést pokoj

Místnost plná přátel, děti, vnoučata, pes. Vzpomínky, smích, slzy a objetí, vůně jídla i otevřené víno. A uprostřed na lůžku odcházející stará paní, kvůli které tu všichni jsou. Tak může vypadat umírání, po kterém nezůstane pocit dluhu.
14.08.2020

Jubilejní pouť k Paladiu města Brna

V rámci letošních oslav Dne Brna bude 15. srpna v 18.00 hodin slavit pontifikální bohoslužbu v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně u obrazu Panny Marie Svatotomské, Paladia města Brna, brněnský pomocný biskup Pavel Konzbul.
14.08.2020

Biskup Martin David oslaví významné životní jubileum

Apoštolský administrátor ostravsko-opavské diecéze biskup Martin David oslaví zítra, na slavnost Nanebevzetí Panny Marie, významné životní jubileum - 50 let.
14.08.2020

Brněnské Zahrady pod Petrovem - místo odpočinku

Díky evropské dotaci byly obnoveny Zahrady pod Petrovem, které jsou součástí areálu katedrály sv. Petra a Pavla. Realizací projektu vznikl unikátní prostor nejen pro odpočinek, ale i pro pořádání kulturních a společenských akcí.
13.08.2020

Jen modlitba a dialog může odvrátit občanskou válku, říká arcibiskup Minska

Po prezidentských volbách v Bělorusku, mimochodem snad jediné zemi, jejíž občané nebyli podrobeni všeobecné koronavirové karanténě, propukly pouliční protesty neuznávající zvolení Alexandra Lukašenka. Demonstrace provází násilí a jedna osoba přitom přišla o život. Představitelka opozice Svjatlana Cichanouská opustila zemi a odešla do sousední Litvy, odkud vybízí k ukončení demonstrací. Mnoho demonstrantů bylo zatčeno. Vatikánský rozhlas se obrátil telefonicky na arcibiskupa Tadeusze Kondrusiewicze v hlavním městě Minsk, aby jej požádal o stanovisko:
13.08.2020