Životní jubileum Mons. Karla Fořta

"Otec Karel" se dožívá 80ti let.
Publikováno: 9. 11. 2001 11:00

Mnichov (D): Oslava 80. narozenin Mons. Karla Fořta, nestora české duchovní služby v Německu, známého jako "otec Karel", se uskuteční v mnichovském chrámu sv. Štěpána (Thalkirchnerstr. 11) v neděli 11. listopadu při bohoslužbě od 10.15 hodin. Mši bude celebrovat Mons. Fořt, kázání pronese prelát Pavel Kučera, delegát české duchovní služby, a slavnost obohatí zpěvem sbor z Plzně - sv. Jan Nepomucký - se sbormistrem Ing. Antonínem Švehlou.
Po bohoslužbě následuje program a pohoštění v sále Velehradu (Kreuzstr. 16).

Karel Fořt se narodil v roce 1921 v rodině četnického důstojníka v Rožmitále pod Třemšínem. Za války absolvoval Jirsíkovo gymnázium v Českých Budějovicích. V této době poznal nacistické vězení, do kterého se dostal pro svou skautskou činnost. Teologická studia mu narušilo totální nasazení v Linci (známý ročník 21). Na kněze byl vysvěcen 27.6.1948 v českobudějovickém semináři.
Jako kaplan působil ve Vimperku, odkud spravoval řadu šumavských farností. V mimořádné situaci, která nastala bezprávným postavením nebo vysídlením šumavských Němců a příchodem nového obyvatelstva - často duchovně vykořeněného, hledal nové cesty liturgie a pastorace, kterými v mnohém předběhl dobu. V červenci r. 1950 ho vnitropolitická situace donutila k emigraci. Tehdejší biskup alžírského města Constantine, pozdější kardinál Duval, ho přijal do své diecéze. Působil jako kaplan katedrály v městě Bonne, které bylo kdysi sídlem sv. Augustina, ve výlučně francouzském prostředí.
Od r. 1956 žije v Mnichově, kde se jako spolupracovník Mons.Dr. Alexandra Heidlera nejprve věnoval péči o české krajany. V r. 1965 byl jmenován vedoucím duchovní služby pro Čechy v Západním Německu, po rezignaci Dr. Heidlera. Od r. 1980 po něm převzal náboženské vysílání Radia Svobodná Evropa v Mnichově, kde pracoval až do přesunu této stanice do Prahy. V současnosti stále vypomáhá v krajanské farnosti v Mnichově.

Související články

Další aktuality

Pražská arcidiecéze vstupuje do nového roku s dvěma generálními vikáři

Od 17. ledna 2020 má pražská arcidiecéze dva generální vikáře. Pomocný biskup Mons. ThLic. Ing. Zdenek Wasserbauer, Th.D., se bude zaobírat kněžstvem, duchovním životem arcidiecéze, zdravotnictvím a posílením péče o farnosti. Mons. ThDr. Jan Balík, PhD., bude odpovídat za ekonomickou a hospodářskou činnost arcidiecéze a charitu.
17.01.2020

Programové tipy Radia Proglas na 4. týden 2020

V týdnu od 20. ledna se můžete těšit na premiérové Čtení na pokračování z knihy Radka Habáně Hádej, kdo se vrátil, nebo na speciální Myšlenky na den k týdnu modliteb za jednotu křesťanů.
17.01.2020

Open Doors: Každý osmý křesťan je pronásledovaný

260 milionů křesťanů bylo v minulém roce vystaveno nátlaku a násilí kvůli své víře. Píše o tom výroční zpráva evangelické nevládní organizace Open Doors.
17.01.2020

V americkém Texasu se bude konat děkovná mše za víru českých přistěhovalců

V kostele Svatého Cyrila a Metoděje v texaském městě Dubina (USA) bude celebrovat v pátek 14. února 2020 ve 14.00 hodin (den patroncinia kostela) mši svatou biskup Brendan Cahill z diecéze Victoria. K biskupovi se na mši připojí také kněží z České katolické nadace v Texasu - Czech Catholic Foundation of Texas (CCFT) a tři kněží z České republiky, kteří nyní působí v USA.
17.01.2020

Dokoledováno. Jubilejní Tříkrálová sbírka slibuje bohatý výnos. Děkujeme!

Papírové „tříkrálové“ koruny jsou složeny v skříních, královské pláště rozvěšeny na ramínka, alby vráceny do kostela. Letos je dokoledováno. Poslední tříkrálové koledníky s pokladničkami pro charitní Tříkrálovou sbírku bylo možné ještě tu a tam spatřit v pondělí a v úterý, teď už na obecních a městských úřadech probíhá rozpečeťování pokladniček a sčítání jejich obsahu. A dosavadní dílčí výsledky dávají tušit, že částka vybraná pro lidi v nouzi nejspíš překročí loňský rekord.
16.01.2020