Význam náboženské výchovy na Slovensku slábne

Podle průzkumu Trnavské univerzity nepovažuje většina dotázaných náboženskou výchovu za nejdůležitější.
Publikováno: 13. 11. 2001 23:00

Bratislava (SK)/TK KBS: Jak uvádí slovenský deník Pravda (12.11.), podpora veřejnosti pro náboženskou výchovu zeslábla, i když počet věřících se na Slovensku zvýšil. Vyplývá to z výsledků průzkumu Katedry sociologie Trnavské univerzity.

Rozvíjení víry u dětí si za svůj nejvyšší výchovný cíl klade jen 14 % dotázaných. Ostatní respondenti nepovažují náboženskou výchovu za nejdůležitější. Domnívají se, že dítě má právo na vlastní názor i v náboženských otázkách. I přes to 3/4 dotázaných chtějí, aby jejich děti byly v budoucnu věřící. Zůstává však otázkou, kdo a jakým způsobem má náboženský rozvoj dětí umožnit.

Pro velkou část dotázaných končí výchovná úloha rodičů nástupem dítěte do základní školy. Téměř 60 % respondentů přisuzuje rodičům spoluúčast na náboženské výchově až do skončení střední školy.
"Rodiče touží po tom, aby jejich děti víru praktikovaly, ale sami pro to často udělají velmi málo," konstatuje mluvčí Konference biskupů Slovenska P. Marián Gavenda.

Související články

Další aktuality

Papež na kanonizační mši: Nechť jsou noví svatí vlídným světlem v šeru světa

Papež František dnes na svatopetrském náměstí celebroval mši, při které bylo kanonizováno 5 nových svatých. Jsou jimi kardinál John Newman a 3 řeholnice a 1 terciářka - Giuseppina Vanniniová, Marie Tereza Chiramel Mankidiyanová, Dulce Lopes Pontesová a Markéta Baysová. Ve své homilii papež reflektoval „pouť víry“ podle evangelia sv. Lukáše.
13.10.2019

Noví světci: Markéta Baysová - “svatá od vedle”

Poslední z pěti nových světců je švýcarská františkánská terciářka Markéta Baysová, která žila v 19. století. Tato aktivní zasvěcená laička pracovala jako švadlena a katechetka, chudé nazývala Božími vyvolenými a byla jim láskyplnou přítelkyní.
12.10.2019

Kanonizace Johna Newmana - rozhovor s mediálním koordinátorem Jackem Valerou

Přinášíme vám překlad rozhovoru s mediálním koordinátorem kanonizačního procesu Johna Henry Newmana, kterým je zakladatel mediální sítě Catholic Voices Jack Valero.
12.10.2019

Účastníci synody o Amazonii: Utvářet církev s domorodou tváří

Dnes se uzavřel první týden synody o Amazonii. Během sobotního dopoledne její účastníci projednávali zejména témata spojené s pastorační praxí v tomto regionu. Před novináře pak předstoupili sestra Zully Riosa Rojas Quispe z Peru, ekvádorský biskup Rafael Cob Garcia, brazilský jáhen Francisco Andrade de Lima a brazilský biskup Adriano Ciocca Vasino.
12.10.2019

Účastníci synody o Amazonii: Musíme se posunout od pastoračních návštěv k pastorační přítomnosti

Pátým dnem pokračovala zvláštní biskupská synoda o Amazonii ve Vatikánu. Shromáždění biskupů dnes probíralo témata týkající se prosazování integrální ekologie v panamazonském regionu a situace původních obyvatel a v neposlední řadě se zabývalo úskalími pastorační činnosti v této oblasti. Před novináře pak předstoupili čtyři účastníci synody, mezi nimi mexický arcibiskup Carlos Aguiar Retes, brazilští arcibiskupové Pedro Brito Guimarâes a Joaquín Pertíñez Fernández a sestra Birgit Weilerová z kongregace Suore Missionarie Mediche.
11.10.2019