Význam náboženské výchovy na Slovensku slábne

Podle průzkumu Trnavské univerzity nepovažuje většina dotázaných náboženskou výchovu za nejdůležitější.
Publikováno: 13. 11. 2001 23:00

Bratislava (SK)/TK KBS: Jak uvádí slovenský deník Pravda (12.11.), podpora veřejnosti pro náboženskou výchovu zeslábla, i když počet věřících se na Slovensku zvýšil. Vyplývá to z výsledků průzkumu Katedry sociologie Trnavské univerzity.

Rozvíjení víry u dětí si za svůj nejvyšší výchovný cíl klade jen 14 % dotázaných. Ostatní respondenti nepovažují náboženskou výchovu za nejdůležitější. Domnívají se, že dítě má právo na vlastní názor i v náboženských otázkách. I přes to 3/4 dotázaných chtějí, aby jejich děti byly v budoucnu věřící. Zůstává však otázkou, kdo a jakým způsobem má náboženský rozvoj dětí umožnit.

Pro velkou část dotázaných končí výchovná úloha rodičů nástupem dítěte do základní školy. Téměř 60 % respondentů přisuzuje rodičům spoluúčast na náboženské výchově až do skončení střední školy.
"Rodiče touží po tom, aby jejich děti víru praktikovaly, ale sami pro to často udělají velmi málo," konstatuje mluvčí Konference biskupů Slovenska P. Marián Gavenda.

Související články

Další aktuality

Tajemné Turínské plátno se ukáže během Velikonoc

Turínské plátno, ve kterém bylo, jak věříme, zabaleno Kristovo tělo, když jej sňali z kříže, se v sobotu ukáže na virtuální výstavě. Mimořádné představení plátna má povzbudit věřící po celém světě v modlitbě za ukončení pandemie koronaviru, napsala agentura Reuters. Turínský arcibiskup Nosiglia uvedl, že se bude před plátnem modlit od 17:00, a vyzval věřící, aby se připojili z domova.
08.04.2020

Papež: Jak prožít Velikonoce doma? S křížem a evangeliem.

Předvelikonoční středeční katechezi pronesl papež v knihovně Apoštolského paláce. Její téma bylo jako každý rok ve Svatém týdnu věnováno nadcházející slavnosti Velikonoc. Připomněl, že „nám Velikonoce připomínají, že Bůh může všechno v dobré obrátit.“
08.04.2020

Papež ustavil fond pro misijní oblasti postižené koronavirem

Papež František se opětovně snaží zmírnit hospodářský dopad nynější situace na nejchudší státy. V rámci Papežských misijních děl proto zřídil krizový fond a vložil do něj základní částku 750 tisíc dolarů. Cílem je pomoci zemím a společenstvím, které zasáhla nákaza koronavirem, a to prostřednictvím církevních institucí.
08.04.2020

Úřad pro laiky, rodinu a život: Neopouštějme seniory!

Nejstarší generace platí za nynější pandemie nejvyšší cenu, a proto právě toto pokolení, které nás uvedlo do života, církev ubezpečuje o mateřské přítomnosti, blízkosti a duchovní útěše, čteme v dnešním poselství, jež vatikánský Úřad pro laiky, rodinu a život adresoval seniorům.
08.04.2020

Počty každoročně pokřtěných se v ČR mění jen málo, tradiční křty dospělých o Velikonocích budou muset letos počkat.

Počet nových pokřtěných katolíků se každoročně v ČR příliš nemění. V roce 2019 to bylo 15.151 dětí do 1 roku, 3.643 starších dětí a 1.138 dospělých, tedy necelých 20 tisíc nově pokřtěných v katolické církvi, což je o ca 900 osob méně než za rok 2018. Od roku 2010 jsou každoroční počty nově pokřtěných katolíků v ČR obdobné, s pravidelnými přírůstky do katolické církve výrazněji nezahýbaly v posledních letech žádné vnější politicko-sociální události jako například migrační krize nebo povodně.
08.04.2020