Význam náboženské výchovy na Slovensku slábne

Podle průzkumu Trnavské univerzity nepovažuje většina dotázaných náboženskou výchovu za nejdůležitější.
Publikováno: 13. 11. 2001 23:00

Bratislava (SK)/TK KBS: Jak uvádí slovenský deník Pravda (12.11.), podpora veřejnosti pro náboženskou výchovu zeslábla, i když počet věřících se na Slovensku zvýšil. Vyplývá to z výsledků průzkumu Katedry sociologie Trnavské univerzity.

Rozvíjení víry u dětí si za svůj nejvyšší výchovný cíl klade jen 14 % dotázaných. Ostatní respondenti nepovažují náboženskou výchovu za nejdůležitější. Domnívají se, že dítě má právo na vlastní názor i v náboženských otázkách. I přes to 3/4 dotázaných chtějí, aby jejich děti byly v budoucnu věřící. Zůstává však otázkou, kdo a jakým způsobem má náboženský rozvoj dětí umožnit.

Pro velkou část dotázaných končí výchovná úloha rodičů nástupem dítěte do základní školy. Téměř 60 % respondentů přisuzuje rodičům spoluúčast na náboženské výchově až do skončení střední školy.
"Rodiče touží po tom, aby jejich děti víru praktikovaly, ale sami pro to často udělají velmi málo," konstatuje mluvčí Konference biskupů Slovenska P. Marián Gavenda.

Související články

Další aktuality

Pražská arcidiecéze vstupuje do nového roku s dvěma generálními vikáři

Od 17. ledna 2020 má pražská arcidiecéze dva generální vikáře. Pomocný biskup Mons. ThLic. Ing. Zdenek Wasserbauer, Th.D., se bude zaobírat kněžstvem, duchovním životem arcidiecéze, zdravotnictvím a posílením péče o farnosti. Mons. ThDr. Jan Balík, PhD., bude odpovídat za ekonomickou a hospodářskou činnost arcidiecéze a charitu.
17.01.2020

Programové tipy Radia Proglas na 4. týden 2020

V týdnu od 20. ledna se můžete těšit na premiérové Čtení na pokračování z knihy Radka Habáně Hádej, kdo se vrátil, nebo na speciální Myšlenky na den k týdnu modliteb za jednotu křesťanů.
17.01.2020

Open Doors: Každý osmý křesťan je pronásledovaný

260 milionů křesťanů bylo v minulém roce vystaveno nátlaku a násilí kvůli své víře. Píše o tom výroční zpráva evangelické nevládní organizace Open Doors.
17.01.2020

V americkém Texasu se bude konat děkovná mše za víru českých přistěhovalců

V kostele Svatého Cyrila a Metoděje v texaském městě Dubina (USA) bude celebrovat v pátek 14. února 2020 ve 14.00 hodin (den patroncinia kostela) mši svatou biskup Brendan Cahill z diecéze Victoria. K biskupovi se na mši připojí také kněží z České katolické nadace v Texasu - Czech Catholic Foundation of Texas (CCFT) a tři kněží z České republiky, kteří nyní působí v USA.
17.01.2020

Dokoledováno. Jubilejní Tříkrálová sbírka slibuje bohatý výnos. Děkujeme!

Papírové „tříkrálové“ koruny jsou složeny v skříních, královské pláště rozvěšeny na ramínka, alby vráceny do kostela. Letos je dokoledováno. Poslední tříkrálové koledníky s pokladničkami pro charitní Tříkrálovou sbírku bylo možné ještě tu a tam spatřit v pondělí a v úterý, teď už na obecních a městských úřadech probíhá rozpečeťování pokladniček a sčítání jejich obsahu. A dosavadní dílčí výsledky dávají tušit, že částka vybraná pro lidi v nouzi nejspíš překročí loňský rekord.
16.01.2020