Sestry Dobrého Pastýře oslavily výročí zakladatele

Zakladatel řádu, jehož členky žijí a působí již deset let také v Ostravě, se narodil před 400 lety.
Publikováno: 15. 11. 2001 10:00

Ostrava: Sestry Dobrého Pastýře, které založil francouzský lidový misionář Jan Eudes (1601-1680), a které v současnosti působí na mnoha místech světa, si 14.11. připomněly 400 let od narození tohoto světce. V ostravské katedrále při této příležitosti celebroval včera navečer mši generální vikář ostravsko-opavské diecéze P. František Kufa.

Jan Eudes zástupům svých posluchačů neúnavně hlásal Boha jako milujícího Otce. Toho Boha, který se k nám přiblížil v osobě Ježíše Krista zcela lidsky, a dokonce ještě za nás obětoval svůj život. "Nikdo nemá větší lásku, než ten, kdo svůj život obětuje za své přátele," řekl Ježíš svým učedníkům. Otvírat srdce člověka Boží lásce, v tom vyčerpával Jan Eudes všechny své síly. Jansenistům, kteří se třásli ve strachu před Bohem, kladl jako protiklad symbol srdce - znamení Boží lásky. Každý, i ten, pro něhož společnost neměla nic nazbyt, měl pochopit: Bůh tě miluje.
Církev vidí v Janu Eudesovi průkopníka liturgického uctívání Ježíšova srdce.

Související články

Další aktuality

Papež na kanonizační mši: Nechť jsou noví svatí vlídným světlem v šeru světa

Papež František dnes na svatopetrském náměstí celebroval mši, při které bylo kanonizováno 5 nových svatých. Jsou jimi kardinál John Newman a 3 řeholnice a 1 terciářka - Giuseppina Vanniniová, Marie Tereza Chiramel Mankidiyanová, Dulce Lopes Pontesová a Markéta Baysová. Ve své homilii papež reflektoval „pouť víry“ podle evangelia sv. Lukáše.
13.10.2019

Noví světci: Markéta Baysová - “svatá od vedle”

Poslední z pěti nových světců je švýcarská františkánská terciářka Markéta Baysová, která žila v 19. století. Tato aktivní zasvěcená laička pracovala jako švadlena a katechetka, chudé nazývala Božími vyvolenými a byla jim láskyplnou přítelkyní.
12.10.2019

Kanonizace Johna Newmana - rozhovor s mediálním koordinátorem Jackem Valerou

Přinášíme vám překlad rozhovoru s mediálním koordinátorem kanonizačního procesu Johna Henry Newmana, kterým je zakladatel mediální sítě Catholic Voices Jack Valero.
12.10.2019

Účastníci synody o Amazonii: Utvářet církev s domorodou tváří

Dnes se uzavřel první týden synody o Amazonii. Během sobotního dopoledne její účastníci projednávali zejména témata spojené s pastorační praxí v tomto regionu. Před novináře pak předstoupili sestra Zully Riosa Rojas Quispe z Peru, ekvádorský biskup Rafael Cob Garcia, brazilský jáhen Francisco Andrade de Lima a brazilský biskup Adriano Ciocca Vasino.
12.10.2019

Účastníci synody o Amazonii: Musíme se posunout od pastoračních návštěv k pastorační přítomnosti

Pátým dnem pokračovala zvláštní biskupská synoda o Amazonii ve Vatikánu. Shromáždění biskupů dnes probíralo témata týkající se prosazování integrální ekologie v panamazonském regionu a situace původních obyvatel a v neposlední řadě se zabývalo úskalími pastorační činnosti v této oblasti. Před novináře pak předstoupili čtyři účastníci synody, mezi nimi mexický arcibiskup Carlos Aguiar Retes, brazilští arcibiskupové Pedro Brito Guimarâes a Joaquín Pertíñez Fernández a sestra Birgit Weilerová z kongregace Suore Missionarie Mediche.
11.10.2019