Arménský katolikos Karekin II. zahájil návštěvu Rakouska

Katolikos Karekin II. zahájil 15.11. týdenní návštěvu Rakouska.
Publikováno: 16. 11. 2001 10:00

Vídeň (A)/KAP: Hlava Arménské církve katolikos Karekin II. zahájil včera odpoledne týdenní návštěvu Rakouska. Jeho hostitelem je vídeňský arcibiskup kardinál Christoph Schönborn. Karekin II. navštíví během svého pobytu také Salzburg, Gottweig a maďarský benediktinský klášter Pannonhalma.

Ze 3,3 milionů obyvatel Arménie se převážná většina hlásí k Arménské církvi. Kromě toho zde žijí ortodoxní a protestantští křesťané i malé arménsko-katolické společenství. Po vyvraždění Arménů Turky (1915-1922) vznikla arménská diaspora s více než milionem osob - především v USA, Francii a Argentině. Arménští křesťané se vyskytují ve větším počtu rovněž v Libanonu, Izraeli a na celém Blízkém východě.

Hlavním sídlem církve je Ječmiadzin v dnešní republice Arménie. Zde sídlící patriarcha má titul katolikos a je hlavou všech příslušníků Arménské církve po celém světě. S Armény, kteří se hlásí ke staroorientálním církvím, které se po koncilu v Chalkedonu (451) osamostatnily v důsledku sporných teologických otázek, vede Vatikán úspěšné ekumenické rozhovory.
Papež Jan Pavel II. navštívil Arménii letos v září.

Související články

Další aktuality

Pražská arcidiecéze vstupuje do nového roku s dvěma generálními vikáři

Od 17. ledna 2020 má pražská arcidiecéze dva generální vikáře. Pomocný biskup Mons. ThLic. Ing. Zdenek Wasserbauer, Th.D., se bude zaobírat kněžstvem, duchovním životem arcidiecéze, zdravotnictvím a posílením péče o farnosti. Mons. ThDr. Jan Balík, PhD., bude odpovídat za ekonomickou a hospodářskou činnost arcidiecéze a charitu.
17.01.2020

Programové tipy Radia Proglas na 4. týden 2020

V týdnu od 20. ledna se můžete těšit na premiérové Čtení na pokračování z knihy Radka Habáně Hádej, kdo se vrátil, nebo na speciální Myšlenky na den k týdnu modliteb za jednotu křesťanů.
17.01.2020

Open Doors: Každý osmý křesťan je pronásledovaný

260 milionů křesťanů bylo v minulém roce vystaveno nátlaku a násilí kvůli své víře. Píše o tom výroční zpráva evangelické nevládní organizace Open Doors.
17.01.2020

V americkém Texasu se bude konat děkovná mše za víru českých přistěhovalců

V kostele Svatého Cyrila a Metoděje v texaském městě Dubina (USA) bude celebrovat v pátek 14. února 2020 ve 14.00 hodin (den patroncinia kostela) mši svatou biskup Brendan Cahill z diecéze Victoria. K biskupovi se na mši připojí také kněží z České katolické nadace v Texasu - Czech Catholic Foundation of Texas (CCFT) a tři kněží z České republiky, kteří nyní působí v USA.
17.01.2020

Dokoledováno. Jubilejní Tříkrálová sbírka slibuje bohatý výnos. Děkujeme!

Papírové „tříkrálové“ koruny jsou složeny v skříních, královské pláště rozvěšeny na ramínka, alby vráceny do kostela. Letos je dokoledováno. Poslední tříkrálové koledníky s pokladničkami pro charitní Tříkrálovou sbírku bylo možné ještě tu a tam spatřit v pondělí a v úterý, teď už na obecních a městských úřadech probíhá rozpečeťování pokladniček a sčítání jejich obsahu. A dosavadní dílčí výsledky dávají tušit, že částka vybraná pro lidi v nouzi nejspíš překročí loňský rekord.
16.01.2020