Arménský katolikos Karekin II. zahájil návštěvu Rakouska

Katolikos Karekin II. zahájil 15.11. týdenní návštěvu Rakouska.
Publikováno: 16. 11. 2001 10:00

Vídeň (A)/KAP: Hlava Arménské církve katolikos Karekin II. zahájil včera odpoledne týdenní návštěvu Rakouska. Jeho hostitelem je vídeňský arcibiskup kardinál Christoph Schönborn. Karekin II. navštíví během svého pobytu také Salzburg, Gottweig a maďarský benediktinský klášter Pannonhalma.

Ze 3,3 milionů obyvatel Arménie se převážná většina hlásí k Arménské církvi. Kromě toho zde žijí ortodoxní a protestantští křesťané i malé arménsko-katolické společenství. Po vyvraždění Arménů Turky (1915-1922) vznikla arménská diaspora s více než milionem osob - především v USA, Francii a Argentině. Arménští křesťané se vyskytují ve větším počtu rovněž v Libanonu, Izraeli a na celém Blízkém východě.

Hlavním sídlem církve je Ječmiadzin v dnešní republice Arménie. Zde sídlící patriarcha má titul katolikos a je hlavou všech příslušníků Arménské církve po celém světě. S Armény, kteří se hlásí ke staroorientálním církvím, které se po koncilu v Chalkedonu (451) osamostatnily v důsledku sporných teologických otázek, vede Vatikán úspěšné ekumenické rozhovory.
Papež Jan Pavel II. navštívil Arménii letos v září.

Související články

Další aktuality

Dobré umírání může přinést pokoj

Místnost plná přátel, děti, vnoučata, pes. Vzpomínky, smích, slzy a objetí, vůně jídla i otevřené víno. A uprostřed na lůžku odcházející stará paní, kvůli které tu všichni jsou. Tak může vypadat umírání, po kterém nezůstane pocit dluhu.
14.08.2020

Jubilejní pouť k Paladiu města Brna

V rámci letošních oslav Dne Brna bude 15. srpna v 18.00 hodin slavit pontifikální bohoslužbu v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně u obrazu Panny Marie Svatotomské, Paladia města Brna, brněnský pomocný biskup Pavel Konzbul.
14.08.2020

Biskup Martin David oslaví významné životní jubileum

Apoštolský administrátor ostravsko-opavské diecéze biskup Martin David oslaví zítra, na slavnost Nanebevzetí Panny Marie, významné životní jubileum - 50 let.
14.08.2020

Brněnské Zahrady pod Petrovem - místo odpočinku

Díky evropské dotaci byly obnoveny Zahrady pod Petrovem, které jsou součástí areálu katedrály sv. Petra a Pavla. Realizací projektu vznikl unikátní prostor nejen pro odpočinek, ale i pro pořádání kulturních a společenských akcí.
13.08.2020

Jen modlitba a dialog může odvrátit občanskou válku, říká arcibiskup Minska

Po prezidentských volbách v Bělorusku, mimochodem snad jediné zemi, jejíž občané nebyli podrobeni všeobecné koronavirové karanténě, propukly pouliční protesty neuznávající zvolení Alexandra Lukašenka. Demonstrace provází násilí a jedna osoba přitom přišla o život. Představitelka opozice Svjatlana Cichanouská opustila zemi a odešla do sousední Litvy, odkud vybízí k ukončení demonstrací. Mnoho demonstrantů bylo zatčeno. Vatikánský rozhlas se obrátil telefonicky na arcibiskupa Tadeusze Kondrusiewicze v hlavním městě Minsk, aby jej požádal o stanovisko:
13.08.2020