Letošní vánoční strom pro Vatikán pochází z Rumunska

Publikováno: 20. 12. 2001 19:00

Vatikán/VIS: 25 m vysoká a 6 tun vážící jedle, která letos pochází z Rumunska, byla 17.12. slavnostně osvětlena na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu za účasti rumunského presidenta Iona Iliesca. Papež Jan Pavel II. vyjádřil rumunskému prezidentovi svůj upřímný dík také za několik dalších menších stromů, které budou sloužit jako vánoční dekorace ve Vatikánu. Letošní vánoční strom pochází z oblasti hory Ceahlaul, která leží v samém srdci Transylvánie. Strom je spolu s betlémem umístěn na náměstí sv. Petra v blízkosti obelisku.

V průběhu slavnosti zmínil papež svou návštěvu Rumunska v květnu roku 1999, která se stala první návštěvou římského biskupa v pravoslavné zemi, a stala se tak bezprecedentním krokem v procesu sblížení mezi pravoslavnými křesťany a katolíky. Papež současně vyjádřil svou naději, že tato bývalá komunistická země může vytvářet most mezi kulturními a náboženskými tradicemi v Evropě, který podpoří mír a porozumění mezi lidmi.

Další aktuality

Školení online komunikace

Jednodenní školení je zaměřeno na praktické využití sociálních sítí v marketingu neziskových organizací. Po stručném úvodu do světa sociálních sítí se naučíte jak vytvořit kvalitní a efektivní příspěvek na Facebook, Instagram nebo Twitter, jak a kdy ho publikovat a jak ho dostat k co nejvíce uživatelům.
30.09.2020

Apoštolský list k 1600. výročí úmrtí svatého Jeronýma

Za „velkého učitele a otce církve, který položil bibli do středu svého života“ označil papež František v apoštolském listě svatého Jeronýma, jehož výročí smrti si dnes připomínáme.
30.09.2020

Papež: Laskavost je signálem Ježíšovy přítomnosti

Nádvoří sv. Damase hostilo dnes dopoledne generální audienci Petrova nástupce. Několik stovek lidí si vyslechlo závěrečnou část cyklu papežových katechezí Uzdravit svět. Papež také v závěru audience oznámil, že dnes vydal zvláštní apoštolský list o vztahu k Písmu svatému - Sacrae Scripturae affectus - u příležitosti 1600. výročí smrti svatého Jeronýma.
30.09.2020

Katolický týdeník: O „nebezpečné“ literatuře

Ve středu 7. října uplyne 60 let ode dne, kdy v sanitním voze u Vlčatína zemřel při převozu do třebíčské nemocnice básník Jan Zahradníček. Toto výročí je příležitostí připomenout si jeho tragický osud, ale i další literáty pronásledované nejen v 50. letech.
30.09.2020

Závěrečné poselství z plenárního zasedání CCEE

Na závěr plenárního zasedání Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), které se konalo 26.-27. září, vydali evropští biskupové krátké poselství určené nejen pro katolíky, ale pro všechny obyvatele Evropy:
29.09.2020