Čínský premiér usiluje o ještě větší náboženský útlak

Premiér Zhu Rongji požaduje důslednější kontrolu nad všemi náboženskými skupinami, které by mohly představovat hrozbu pro čínskou komunistickou stranu.
Publikováno: 8. 3. 2002 18:00

Peking (Čína)/ZENIT: Den poté, co USA kritizovaly zvýšenou intenzitu náboženského útlaku v Číně, premiér Zhu vystoupil se svým požadavkem zvýšeného dohledu nad náboženskými skupinami a jejich plného včlenění do socialistické společnosti. Čínský premiér současně obhajoval potlačení činnosti takových skupin, jakou je např. Falun Gong, která v roce 1999 zorganizovala tisícovou demonstraci před sídlem pekingské vlády.

"Musíme pokračovat v boji s Falun Gong a jí podobnými skupinami," prohlásil premiér před 3 tisíci poslanců při zasedání čínského parlamentu. Pekingské diplomatické zdroje komentují výroky svého premiéra jako znovupotvrzení postoje, který zaručuje svobodu všem náboženským skupinám, které se podřizují přímé kontrole komunistické strany, současně však také potlačení všech skupin, které pro komunistickou Čínu představují nebezpečí.

Americký prezident George W. Bush při své poslední návštěvě Číny opakovaně vyzýval Peking k dodržování náboženské svobody. Současně naléhal na čínského prezidenta Jiang Zemina, aby obnovil diplomatické rozhovory s Vatikánem a tibetským dalajlámou.

Související články

Další aktuality

Svatý otec: Dialog s Bohem je milost naší víry

Při pravidelné středeční audienci hovořil papež František o tom, že díky Ježíši a modlitbě máme přístup k Nejsvětější Trojici. Pokračoval tak ve svém cyklu katechezí věnovaných právě tématu modlitby, přičemž tento týden se zaměřil na vztah mezi modlitbou a Trojicí.
03.03.2021

Abeceda křesťanské víry P. Stanislava Přibyla - 14. díl K - Kříž

Dalším písmenem v abecedě je písmeno K jako Kříž. Kříž je znamením utrpení Ježíše Krista. Původně byl kříž především krutý popravčí nástroj, ale tím, že Ježíš přijal smrt na kříži a vstal z mrtvých, se kříž stal znamením naší spásy. Více v zamyšlení generálního sekretáře ČBK P. Stanislava Přibyla ze série krátkých videí Abeceda křesťanské víry.
03.03.2021

Papež František: Zpověď promlouvá o nekonečném Božím milosrdenství

Vatikánská nadace „Celosvětové sítě modlitby s papežem“ zveřejnila březnové videoposelství, kterým papež František doprovází evangelizační úmysl na tento měsíc. Tentokrát se věnuje svátosti smíření a František v něm vyzdvihuje radost, která pramení z tohoto setkání s Božím soucitem a láskou.
03.03.2021

Katolický týdeník: Texaský biskup Čechoameričan

Nového pomocného biskupa s českými kořeny dostala arcidiecéze San Antonio v Texasu. Je jím církevní právník a dosavadní generální vikář diecéze Victoria GARY JANAK. Krátce po svém jmenování poskytl Katolickému týdeníku rozhovor.
03.03.2021

Výzvy REACT EU už v březnu

Dne 26. února 2021 schválil Monitorovací výbor Integrovaného regionální operačního programu harmonogram výzev na rok 2021, obsahující výzvy REACT EU a hodnotící kritéria pro výzvy REACT EU.
02.03.2021