Zemřel kardinál Kuharič

Kardinál Franjo Kuharic (83), emeritní záhřebský arcibiskup, dnes ráno zemřel.
Publikováno: 11. 3. 2002 19:00

Záhřeb (Chorvatsko): "Kardinál Kuharič patřil mezi přední zastánce svobody a cti chorvatského lidu v době komunistické nadvlády i v nedávné minulosti," napsal v soustrastném telegramu adresovaném chorvatskému primasovi, dnešnímu záhřebskému arcibiskupovi Josipu Bozanicovi, papež Jan Pavel II.

Kardinál Franjo Kuharič by se 15. dubna dožil 83 let. Bývalý komunistický režim Titovy Jugoslávie označoval kardinála Kuhariče za "provokatéra a nepřítele lidu".
Kardinál se často neohroženě zastával náboženské svobody a lidských práv. Ostře vystupoval proti násilné ateistické výchově na školách.
Rovněž v době balkánské války (1991-95) vyzýval tehdejší chorvatský primas k respektování lidské důstojnosti a práv člověka. Od mezinárodních organizací neúnavně žádal pomoc při zastavení agrese proti lidu své země.

Franjo Kuharič se narodil jako 13. dítě selské rodiny v chorvatské Pribici. Roku 1945 byl vysvěcen na kněze a v roce 1964 na biskupa. V roce 1970 stanul v čele záhřebské arcidiecéze. Roku 1983 jej papež Jan Pavel II. jmenoval kardinálem. Po vzniku samostatného chorvatského státu v roce 1993 se Kuharič stává prvním předsedou nově vzniklé Chorvatské biskupské konference. V roce 1997 odešel z aktivní služby a na jeho místo byl jmenován nynější primas Josip Bozanič.

Pohřeb zesnulého arcibiskupa se koná v záhřebské katedrále ve čtvrtek 14.3. v 11.00 hodin.

Související články

Další aktuality

Svatý otec: Dialog s Bohem je milost naší víry

Při pravidelné středeční audienci hovořil papež František o tom, že díky Ježíši a modlitbě máme přístup k Nejsvětější Trojici. Pokračoval tak ve svém cyklu katechezí věnovaných právě tématu modlitby, přičemž tento týden se zaměřil na vztah mezi modlitbou a Trojicí.
03.03.2021

Abeceda křesťanské víry P. Stanislava Přibyla - 14. díl K - Kříž

Dalším písmenem v abecedě je písmeno K jako Kříž. Kříž je znamením utrpení Ježíše Krista. Původně byl kříž především krutý popravčí nástroj, ale tím, že Ježíš přijal smrt na kříži a vstal z mrtvých, se kříž stal znamením naší spásy. Více v zamyšlení generálního sekretáře ČBK P. Stanislava Přibyla ze série krátkých videí Abeceda křesťanské víry.
03.03.2021

Papež František: Zpověď promlouvá o nekonečném Božím milosrdenství

Vatikánská nadace „Celosvětové sítě modlitby s papežem“ zveřejnila březnové videoposelství, kterým papež František doprovází evangelizační úmysl na tento měsíc. Tentokrát se věnuje svátosti smíření a František v něm vyzdvihuje radost, která pramení z tohoto setkání s Božím soucitem a láskou.
03.03.2021

Katolický týdeník: Texaský biskup Čechoameričan

Nového pomocného biskupa s českými kořeny dostala arcidiecéze San Antonio v Texasu. Je jím církevní právník a dosavadní generální vikář diecéze Victoria GARY JANAK. Krátce po svém jmenování poskytl Katolickému týdeníku rozhovor.
03.03.2021

Výzvy REACT EU už v březnu

Dne 26. února 2021 schválil Monitorovací výbor Integrovaného regionální operačního programu harmonogram výzev na rok 2021, obsahující výzvy REACT EU a hodnotící kritéria pro výzvy REACT EU.
02.03.2021