V Indii roste počet katolíků

Katolická církev v Indii zaznamenává zřetelný rozvoj - navzdory rostoucímu náboženskému fundamentalismu v zemi. Vyplývá to z výroční zprávy Indické biskupské konference.
Publikováno: 13. 3. 2002 19:00

Jalandhar (Indie)/KNA: Během uplynulých dvou let bylo v Indii jmenováno 17 nových katolických biskupů. Indická hierarchie zahrnuje nyní 25 arcibiskupů, 115 biskupů, 2 pomocné biskupy, 13 světících biskupů a 2 diecézní administrátory.

Uvnitř církve lze zaznamenat silný vzestup aktivit, řekl generální sekretář biskupské konference (BK) arcibiskup Oswald Gracias z Agry pro asijskou katolickou zpravodajskou agenturu Ucanews. Arcibiskup připomněl, že poslední plenární zasedání se konalo za pochmurných okolností, kdy byly podnikány řady útoků na křesťanská zařízení a spolupracovníky církve. Mezitím však tento trend polevil a církev má více svobody. BK byla kladně hodnocena i vládou a stala se prakticky mluvčím křesťanského společenství v Indii, zdůraznil arcibiskup Gracias.

S ohledem na současné snahy hinduistických fundamentalistů učinit z Indie teokratický národ hinduistů vyzval arcibiskup Indy, aby odsoudili takový "nesprávný nacionalismus" extrémistických sil. Indie musí zůstat multietnickým a multireligiozním státem.

Související články

Další aktuality

Varšavská konference otevřela cesty spolupráce do budoucna

Ve Varšavě skončila mezinárodní konference o ochraně nezletilých. Podle jednoho z členů organizačního výboru P. Żaka SJ její průběh předčil všechna očekávání. Vyplynuly z ní reálné naděje na spolupráci mezi středoevropskými a východoevropskými církvemi v boji proti sexuálnímu zneužívání nezletilých duchovními. Konferenci uspořádala Papežská komise pro ochranu nezletilých ve spolupráci s polskou biskupskou konferencí a za podpory polské Nadace sv. Josefa.
24.09.2021

Poslední rozloučení s biskupem Esterkou

24. září 2021 v 9.30 hodin proběhlo poslední rozloučení s brněnským emeritním pomocným biskupem Mons. ThDr. Petrem Esterkou, který zemřel po dlouhé nemoci v Kalifornii 10. srpna 2021. Mši svaté v brněnské katedrále sv. Petra a Pavla předsedal apoštolský nuncius v České republice Mons. Charles Daniel Balvo za účasti brněnského diecézního biskupa Vojtěcha Cikrleho. Za Českou biskupskou konferenci se bohoslužby účatnil P. Stanislav Přibyl, generální sekretář ČBK. Připojujeme také pozdrav biskupa americké diecéze Orange v Kalifornii, Kevina W. Vanna, J.C.D, ve kterém vzpomíná na zesnulého biskupa.
24.09.2021

Už vím - Proč Pán Ježíš chce, abychom si ubližovali?

Přinášíme další video v rámci pořadu P. Romana Vlka s názvem "UŽ VÍM", ve kterém odpovídá na otázky dětí.
24.09.2021

O prvním říjnovém víkendu Uherský Brod ožije Růžencovou poutí

Tradiční pouť k Panně Marii Růžencové se v Uherském Brodě uskuteční o víkendu 2. a 3. října 2021. Na programu je kromě řady mší svatých také modlitební bdění pro mládež nebo krojované procesí. Celebrantem hlavní mše svaté v neděli dopoledne bude provinciál dominikánů v ČR P. Lukáš Fošum OP a kazatelem P. Gerard Timoner OP generální představený dominikánského řádu.
24.09.2021

Díky finanční podpoře České biskupské konference získalo 117 iráckých domácností zdroj obživy

Válka v Iráku skončila již před několik lety, velké množství Iráčanů se však stále potýká s následky mnohaletého konfliktu, především ztrátou domova a zdrojů obživy. Řada z nich přišla ve válce takřka o všechno a stojí před nelehkou výzvou, jak zajistit obnovu svých hospodářství, podnikání a živobytí. Stejně náročná je situace i pro navrátilce do válkou zpustošené oblasti Ninive, centra iráckých křesťanů. Česká biskupská konference vloni věnovala na obnovu této oblasti 15 milionů korun, díky nimž se podařilo pomoci 117 iráckým domácnostem zajistit trvalý zdroj obživy.
24.09.2021