Český salesián členem hlavní rady kongregace

Nová generální rada kongregace salesiánů je od 8.4.2002 kompletní. Členem hlavní rady se stal také český salesián P. Václav Klement, misionář v Jižní Koreji.
Publikováno: 10. 4. 2002 21:00

Řím (I)-Praha: Hlavní rada kongregace salesiánů je od pondělí 8.4. kompletní. Ze 14členného týmu tvoří polovinu nově zvolení rádci. Nejstaršími členy jsou Don Luc van Looy a Don Albert van Hecke (61), nejmladším je Don Václav Klement (43). Podle národnosti jsou vedle Mexičana Dona Pascuala Chàveze, hlavního představeného, 3 Španělé a 3 Italové, 2 členy jsou zastoupeni Brazilci, Belgičané a Indové, 1 je Ekvádorec a 1 Čech.

Don Václav Klement byl zvolen za nového člena hlavní rady jako regionál pro Asii-východ (Asie východně od Indie) a Austrálii. Ve svých 43 letech je nejmladším členem hlavní rady.
Václav Klement se narodil 7.10.1958 v Brně - Židenicích. Vystudoval Gymnázium kpt. Jaroše v Brně. Protože nebyl pro svůj aktivní život v církvi a židenické farnosti a pro práci s mládeží dvakrát přijat ke studiu bohosloví, absolvoval dvouletou základní vojenskou službu a vystudoval jazykovou školu. Na Cyrilometodějskou bohosloveckou fakultu v Litoměřicích nastoupil v roce 1980. Toužil však po práci v misiích. V létě 1984 tajně emigroval se svým bratrem Michalem z Jugoslávie do Itálie. V Římě dokončil svá teologická studia a 26.5.1986 byl papežem Janem Pavlem II. vysvěcen na kněze.
Na základě svého přání odejít do misií byl téhož roku vyslán do Jižní Koreje, což se mu podařilo až po překonání určitých těžkostí, způsobených nedůvěrou korejských úřadů k občanu socialistického Československa. Působil v salesiánských kolejích v Soulu a v Kwangju, byl ředitelem v Soulu v Daerim Dong a v současnosti je korejským provinciálem.

Bližší informace o 25. generální kapitule salesiánů nabízí internetová adresa www.sdb.cz/kapitula.

Související články

Další aktuality

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019

Katolický týdeník: Světec, který spojuje národy

Novým blahoslaveným, který má blízko k naší zemi, je od neděle 15. září P. Richard Henkes. Beatifikace se konala v německém Limburku a přijeli na ni i poutníci z Česka či Polska.
18.09.2019

Začíná soudní řízení v kauze sexuálního zneužívání ve vatikánském malém semináři

Promotor spravedlnosti vatikánského tribunálu usnesením ze dne 16. a 17. září nařídil, aby byla postoupena soudu obžaloba ze sexuálního zneužívání, jehož se měl před rokem 2012 ve vatikánském malém semináři sv. Pia X. dopustit o. Gabriele Martinelli, a obžalobu z napomáhání trestnému činu, která se týká rektora téhož ministrantského semináře, o. Enrica Radice, sdělilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2019

Naživo s Indy o tom, jak čeští dárci mění životy chudých indických dětí

Tento týden přijede do východních Čech indický koordinátor charitního projektu Adopce na dálku® P. Patrick Edward Pinto z oblasti Bangalore. O životě dětí z nejchudších indických rodin, kterým čeští dárci pomáhají získat vzdělání, bude vyprávět studentům na školách v Hradci Králové (20. 9.) a na Pardubicku (18., 19. a 23. 9.). Živé besedy pro veřejnost se uskuteční v Poličce (18. 9.), v Novém Městě nad Metují (20. 9.), v Kutné Hoře (21. 9.), v Dobrušce a v Rychnově (22. 9.) i v dalších městech. Ve čtvrtek 19. září se P. Pinto ještě setká s radním Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavlem Šotolou a s řediteli Charit.
17.09.2019

Mše svatá zahájí proces blahořečení Adolfa Kajpra

Dnes uplynulo přesně 60 let od smrti P. Adolfa Kajpra SJ (1902–1959). Při příležitosti tohoto výročí a zahájení diecézní fáze procesu jeho blahořečení se bude slavit mše svatá v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí. Začne v neděli 22. září v 9 hodin a hlavním celebrantem bude pražský arcibiskup Dominik Duka OP. V závěru bohoslužby budou ostatky Božího služebníka Adolfa Kajpra uloženy v kostele.
17.09.2019