Mezinárodní setkání chlapců a děvčat v Římě

Hnutí "Chlapci a děvčata za jednotu", které je součástí Díla Mariina (Hnutí fokoláre), pořádá každých pět let mezinárodní setkání (Superkongres) s cílem podpořit ideu sjednoceného světa. Zatím poslední setkání proběhlo v Římě ve dnech 25.- 26.5.
Publikováno: 27. 5. 2002 21:00

Řím (I): Letošní Superkongres, na který odcestovalo také 120 účastníků z celé ČR se konal v Římě 25.-26.5. V kontextu tragických událostí z loňského 11. září byl na tomto setkání položen zvláštní důraz na mezináboženský dialog.

Sobotní program Superkongresu probíhal v jedné z římských sportovních hal, ve které se shromáždilo přes 9 tisíc děvčat a chlapců ze všech kontinentů. Největší akcent v programu, který mladí připravili ve formě muzikálu, byl kladen na aktuální problémy dneška. Ve velké míře zazněly také osobní zkušenosti a svědectví mladých lidí. Svou účastí podpořila Superkongres i zakladatelka Hnutí fokoláre Chiara Lubichová.

V neděli se účastníci setkání odebrali k římskému Koloseu, kde se k nim na pozvání římského primátora Waltera Veltroniho připojili žáci římských škol. Na tomto rozšířeném fóru poté hovořili mladí zástupci buddhistické, hinduistické, muslimské a židovské víry.
Kardinál Francis Arinze přečetl poselství papeže.
Při příležitosti tohoto setkání byl také vyhlášen projekt "Schoolmates", jehož cílem je napomoci k zpřístupnění školního vzdělání mladým lidem na celém světě.

Související články

Další aktuality

Nedělní kázání (nejen) pro děti - 25. neděle v mezidobí

Nedělní kázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti ke 25. neděli v mezidobí.
19.09.2020

Papež František: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

“Je nezbytné, aby ve stále sekularizovanějším mediálním prostoru zazníval hlas církve a křesťanských intelektuálů, kteří jej obohacují o konstruktivní reflexi, vyznačují se kladným pohledem na lidi i události a odmítají předsudky”, oslovil dnes papež František redaktory belgického křesťanského týdeníku Tertio.
18.09.2020

Univerzitní titul z obýváku? Ano, už je to možné i v češtině!

Teologii čistě v online formě budete moci od letošního podzimu studovat na Univerzitě Palackého. A přitom nemusíte jezdit do Olomouce, kde univerzita sídlí. Bakalářem se totiž můžete stát, aniž byste do školy „chodili“. Dva roky příprav vyvrcholily během jarní karantény, která přípravu online programu urychlila. Teď virtuální náruč online univerzity čeká na své první studenty. Zájemci o nový program se mohou hlásit až do 18. října 2020. Výuka začne na konci října.
18.09.2020

Encyklika “Fratelli tutti” bude zveřejněna 4. října

V některých zemích probíhá diskuse o názvu nového papežského dokumentu – encyklice „Fratelli tutti“ – a jeho překladu do různých jazyků. Každá encyklika však v sobě nese univerzální poselství a přeje si promlouvat k srdci každého člověka, domnívá se ediční ředitel vatikánského Úřadu pro komunikaci, Andrea Tornielli. Text nové encykliky bude zveřejněn v neděli 4. října, na liturgickou památku sv. Františka z Assisi, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2020

Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.
18.09.2020