Diecézní pouť na Chlumku u Luže

Pouť královéhradecké diecéze se uskuteční 7.7. na poutním místě Chlumek u Luže (vikariát Chrudim).
Publikováno: 3. 7. 2002 12:00

Chlumek u Luže: Slavnostnímu zahájení pouti v kostele Panny Marie Pomocnice křesťanů budou předcházet dvě mše (od 7.00 a 8.00 hodin) a přednáška P. Davida Boumy (od 9.00 hodin) na téma pouti "Panna Maria a Eucharistie". Hlavní poutní mši bude celebrovat královéhradecký biskup Dominik Duka od 10.00 hodin.
Současně bude probíhat program pro děti, jehož součástí bude mše, seznámení se s poutním místem a hry.

Odpolední program bude tvořen koncertem duchovní hudby, modlitbou růžence a svátostným požehnáním, kterým bude po 15. hodině pouť zakončena. Odpoledne se mohou zájemci zúčastnit putování na nedalekou zříceninu hradu Košumberk se zastaveními na motivy programu pouti. Na samotném hradu budou připraveny ukázky scénického šermu, dravé ptactvo, stánky s dobovými řemesly a výklad o historii hradu.

Významnou dominantu širokého okolí - poutní kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů, založila hraběnka Marie Maxmiliána Hieserlová, provdaná za Jindřicha Viléma Slavatu, pána na Košumberku. Jako svatební dar získala milostný obraz Panny Marie Pasovské, který časem získal oblibu u jejích poddaných, a proto pro něj hraběnka nechala vybudovat na Chlumku kapli. Později odkázala své jmění novému řádu jezuitů, kteří zde vybudovali vlastní rezidenci a v roce 1690 zahájili stavbu nového kostela. Tak vzniklo jedno z hlavních poutních míst královéhradecké diecéze. Hlavním autorem sochařské výzdoby chrámu je J.F. Pacák, žák Matyáše Brauna.

Související články

Další aktuality

Nedělní kázání (nejen) pro děti - 25. neděle v mezidobí

Nedělní kázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti ke 25. neděli v mezidobí.
19.09.2020

Papež František: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

“Je nezbytné, aby ve stále sekularizovanějším mediálním prostoru zazníval hlas církve a křesťanských intelektuálů, kteří jej obohacují o konstruktivní reflexi, vyznačují se kladným pohledem na lidi i události a odmítají předsudky”, oslovil dnes papež František redaktory belgického křesťanského týdeníku Tertio.
18.09.2020

Univerzitní titul z obýváku? Ano, už je to možné i v češtině!

Teologii čistě v online formě budete moci od letošního podzimu studovat na Univerzitě Palackého. A přitom nemusíte jezdit do Olomouce, kde univerzita sídlí. Bakalářem se totiž můžete stát, aniž byste do školy „chodili“. Dva roky příprav vyvrcholily během jarní karantény, která přípravu online programu urychlila. Teď virtuální náruč online univerzity čeká na své první studenty. Zájemci o nový program se mohou hlásit až do 18. října 2020. Výuka začne na konci října.
18.09.2020

Encyklika “Fratelli tutti” bude zveřejněna 4. října

V některých zemích probíhá diskuse o názvu nového papežského dokumentu – encyklice „Fratelli tutti“ – a jeho překladu do různých jazyků. Každá encyklika však v sobě nese univerzální poselství a přeje si promlouvat k srdci každého člověka, domnívá se ediční ředitel vatikánského Úřadu pro komunikaci, Andrea Tornielli. Text nové encykliky bude zveřejněn v neděli 4. října, na liturgickou památku sv. Františka z Assisi, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2020

Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.
18.09.2020