Dům na půli cesty v České Lípě

Litoměřický biskup Josef Koukl požehná v úterý 15.10. v České Lípě Dům Jonáš.
Publikováno: 14. 10. 2002 14:00

Česká Lípa: Dům je určen pro mladé lidi, kteří opouštějí dětské domovy, výchovné ústavy, SOS vesničky, pro matky s dětmi v tísni a pro krizovou pomoc. Litoměřický biskup Josef Koukl požehná Dům Jonáš v úterý 15.10. v 10.00 hodin.
Dům Jonáš sídlí v objektu bývalé Zvláštní školy v Dubické ulici 2189 v České Lípě.

Dům má kapacitu 8 pokojů pro 16 osob. Pokoje obsahují samostatnou malou kuchyňku. Na patře je společné hygienické příslušenství a také společná kuchyň a společenská místnost pro komunitní setkávání a pořádání přednášek a kurzů. Dále zde bude kancelář a služební místnost. Šest pracovníků se v domě bude střídat v nepřetržitém provozu. Ubytovací smlouva bude s klienty uzavírána na tři měsíce s možností prodloužení v naléhavých případech. Součástí smlouvy je placení nájemného.

Cílem projektu je pomoc mladým lidem ve věku 18 až 26 let, aby se dokázali zapojit do společnosti a stali se nezávislými na systému státní sociální podpory. Tito mladí lidé po dosažení 18 let opouštějí dětské domovy, SOS vesničky nebo výchovné ústavy.

Nabízená pomoc zahrnuje poskytování ubytování na časově omezenou dobu, asistenci při hledání zaměstnání a trvalého bydlení. Klienti budou vedeni k samostatnosti při řešení svých problémů. Také jejich životní styl bude v rámci možností přizpůsoben běžnému životu (samostatná příprava jídla, úklid, praní prádla). Vzdělávání a sebevzdělávání klientů bude zajištěno ve spolupráci s úřadem práce a také v rámci krátkodobých kurzů v oblastech sociálních dovedností, rozvoje charakteru, partnerství a rodičovství, ručních prací, vaření a kulturně estetické oblasti.

Farní charita Česká Lípa letos získala dotaci od Ministerstva práce a sociálních věcí ČR na vybudování Domu na půli cesty. Potřeba této sociální služby vyplynula z komunitního plánu Města Česká Lípa. V polovině června 2002 byla podepsána smlouva mezi Městem Česká Lípa a Farní charitou Česká Lípa o dlouhodobém pronájmu objektu bývalé zvláštní školy.

Kontakt: Dům na půli cesty Jonáš, Dubická ulice 2189, 470 01 Česká Lípa. Odpovědná osoba: Štěpánka Kecková; tel: 737 116 406; http://mujweb.cz/www/fcharita.

Související články

Další aktuality

Nedělní kázání (nejen) pro děti - 25. neděle v mezidobí

Nedělní kázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti ke 25. neděli v mezidobí.
19.09.2020

Papež František: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

“Je nezbytné, aby ve stále sekularizovanějším mediálním prostoru zazníval hlas církve a křesťanských intelektuálů, kteří jej obohacují o konstruktivní reflexi, vyznačují se kladným pohledem na lidi i události a odmítají předsudky”, oslovil dnes papež František redaktory belgického křesťanského týdeníku Tertio.
18.09.2020

Univerzitní titul z obýváku? Ano, už je to možné i v češtině!

Teologii čistě v online formě budete moci od letošního podzimu studovat na Univerzitě Palackého. A přitom nemusíte jezdit do Olomouce, kde univerzita sídlí. Bakalářem se totiž můžete stát, aniž byste do školy „chodili“. Dva roky příprav vyvrcholily během jarní karantény, která přípravu online programu urychlila. Teď virtuální náruč online univerzity čeká na své první studenty. Zájemci o nový program se mohou hlásit až do 18. října 2020. Výuka začne na konci října.
18.09.2020

Encyklika “Fratelli tutti” bude zveřejněna 4. října

V některých zemích probíhá diskuse o názvu nového papežského dokumentu – encyklice „Fratelli tutti“ – a jeho překladu do různých jazyků. Každá encyklika však v sobě nese univerzální poselství a přeje si promlouvat k srdci každého člověka, domnívá se ediční ředitel vatikánského Úřadu pro komunikaci, Andrea Tornielli. Text nové encykliky bude zveřejněn v neděli 4. října, na liturgickou památku sv. Františka z Assisi, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2020

Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.
18.09.2020