Prof. Halík bude ve Vídni přednášet o česko-rakouských vztazích

"Křesťanské církve a společný evropský dům" zní téma letošního Dne Katolické teologické fakulty ve Vídni.
Publikováno: 14. 10. 2002 19:00

Vídeň (A): Úvodní pozdrav u příležitosti letošního "Dies facultatis" přednese rakouský spolkový kancléř Wolfgang Schüssel.
Hlavní projev o úloze církví a univerzit v procesu evropské integrace pronese prof. Tomáš Halík, prezident České křesťanské akademie a jeden ze zakládajících členů Fóra pro česko-rakouský dialog. Očekává se, že se prof. Halík vyjádří i k aktuálním otázkám česko-rakouských vztahů.

T. Halík hovořil o duchovních a kulturních aspektech evropské integrace již dříve při různých příležitostech v řadě evropských zemí, naposledy koncem září letošního roku na setkání představitelů evropských univerzit na pařížské Sorbonně.

Program začíná v úterý 15.10. v 17.30 hodin úvodní bohoslužbou v kryptě vídeňského chrámu "Schottenkirche". V 19.00 hodin pak následují přednášky ve Velkém sále Vídeňské univerzity. Pozván je velký okruh zájemců, včetně rektora Vídeňské univerzity prof. Georga Wincklera, vídeňského arcibiskupa kardinála Christophera Schönborna a jeho předchůdce kardinála Franze Königa a řady významných představitelů rakouského politického, akademického a církevního života. Počítá se rovněž se širokým prostorem pro diskusi s přednášejícími.

Související články

Další aktuality

Nedělní kázání (nejen) pro děti - 25. neděle v mezidobí

Nedělní kázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti ke 25. neděli v mezidobí.
19.09.2020

Papež František: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

“Je nezbytné, aby ve stále sekularizovanějším mediálním prostoru zazníval hlas církve a křesťanských intelektuálů, kteří jej obohacují o konstruktivní reflexi, vyznačují se kladným pohledem na lidi i události a odmítají předsudky”, oslovil dnes papež František redaktory belgického křesťanského týdeníku Tertio.
18.09.2020

Univerzitní titul z obýváku? Ano, už je to možné i v češtině!

Teologii čistě v online formě budete moci od letošního podzimu studovat na Univerzitě Palackého. A přitom nemusíte jezdit do Olomouce, kde univerzita sídlí. Bakalářem se totiž můžete stát, aniž byste do školy „chodili“. Dva roky příprav vyvrcholily během jarní karantény, která přípravu online programu urychlila. Teď virtuální náruč online univerzity čeká na své první studenty. Zájemci o nový program se mohou hlásit až do 18. října 2020. Výuka začne na konci října.
18.09.2020

Encyklika “Fratelli tutti” bude zveřejněna 4. října

V některých zemích probíhá diskuse o názvu nového papežského dokumentu – encyklice „Fratelli tutti“ – a jeho překladu do různých jazyků. Každá encyklika však v sobě nese univerzální poselství a přeje si promlouvat k srdci každého člověka, domnívá se ediční ředitel vatikánského Úřadu pro komunikaci, Andrea Tornielli. Text nové encykliky bude zveřejněn v neděli 4. října, na liturgickou památku sv. Františka z Assisi, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2020

Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.
18.09.2020