Gorbačov navštívil papeže

Michaila Gorbačova, exprezidenta bývalého Sovětského svazu, přijal v sobotu papež Jan Pavel II. k soukromé audienci.
Publikováno: 21. 10. 2002 19:00

Vatikán/KNA: Bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov se v sobotu 19.10. setkal s papežem Janem Pavlem II. k osobnímu rozhovoru. Diskuse se týkala především otázek spojených s procesem sjednocení Evropy a aktuální situace ve světě. Michail Gorbačov opakovaně připomněl zásadní přínos papeže Jana Pavla II. pro normalizaci vztahů mezi Západem a Východem.
Na počátku osobního srdečného přátelství mezi papežem a bývalým sovětským prezidentem byla historická návštěva Michaila Gorbačova ve Vatikánu, která v roce 1989 znamenala zlom v dosavadních rusko-vatikánských vztazích.

Michail Gorbačov přicestoval do Říma, aby se zde zúčastnil v pořadí již 3. světové konference nositelů Nobelovy ceny míru. Gorbačov obdržel tuto cenu v roce 1990 jako ocenění významného podílu tohoto státníka na ukončení studené války a jeho vize společného evropského domu, kterou ve svém politickém působení prosazoval.

Další aktuality

Apel pro Evropu k situaci na Ukrajině

Předsednictvo Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), oslovuje biskupy evropského kontinentu v tomto dramatickém okamžiku napětí kolem Ukrajiny, chce vyjádřit svou blízkost církvím na Ukrajině a všem jejím lidem. Vyzývá mezinárodní společenství, aby zemi nabídlo svou podporu v souvislosti s nebezpečím ruské vojenské ofenzívy.
22.01.2022

Nový zpravodajský web pod hlavičkou Cirkev.cz

ČBK spustila 21. ledna 2022 zkušební verzi nového zpravodajského webu zpravy.cirkev.cz, který nabídne více zpráv a článků z církevního prostředí, a to nejen z oficiálních zdrojů ČBK a diecézí, ale i z dalších církevních médií a zdrojů doma a ve světě. Zpravodajství o dění v církvi se dnešním dnem z webu cirkev.cz nově přesouvá jen na tento web.
21.01.2022

Únorové číslo časopisu IN! - dívčí svět

Únor je čas, kdy našim čtenářkám začínají jarní prázdniny. A co by to bylo za prázdniny bez zajímavých, poučných a vtipných článků v IN!?
21.01.2022

130. plenární zasedání se uskuteční v Praze

Ve dnech 25. - 26. ledna 2022 se v prostorách Arcibiskupství pražského uskuteční 130. plenární zasedání ČBK. V pondělí odpoledne bude samotnému jednání předcházet pracovní setkání členů ČBK s vyššími řeholními představenými a ekumenická bohoslužba, které bude od 18.00 hodin v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích předsedat arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK.
20.01.2022

Další krok k prohlášení sv. Ireneje z Lyonu učitelem církve

Kardinál Marcello Semeraro, prefekt Kongregace pro svatořečení, přednesl papeži návrh na započtení sv. Ireneje z Lyonu mezi učitele církve. Během téže audience František rovněž schválil vydání tří dekretů o heroických ctnostech.
20.01.2022