Kardinál Sodano slaví pětasedmdesátiny

Vatikánský státní sekretář kardinál Angelo Sodano oslaví své 75. narozeniny v sobotu 23.11.
Publikováno: 22. 11. 2002 17:00

Vatikán/KAP: Funkci státního sekretáře vykonává kardinál Sodano již 13. rok. V 75 letech dosáhl vatikánské důchodové hranice, považuje se však za pravděpodobné, že ho papež Jan Pavel II. ponechá ve funkci i po tomto termínu.

Angelo Sodano se narodil 23.11.1927 v Isola d´Asti v italském Piemontu jako druhé ze šesti dětí. Jeho otec Giovanni Sodano byl po tři volební období poslancem italského parlamentu. Po studiích, kněžském svěcení 23.9.1950 a devíti letech působení jako duchovní pro mládež v Asti, vstoupil Angelo Sodano v roce 1959 do služeb Svatého stolce. Absolvoval papežskou Diplomatickou akademii a pracoval jako sekretář nunciatur v Ekvádoru, Uruguayi a Chile. Od roku 1968 působil ve vatikánském Státním sekretariátu.

V roce 1977 ho papež Pavel VI. jmenoval biskupem a zároveň ho pověřil těžkou funkcí nuncia v Chile. Zde se mj. v období vojenské diktatury generála Pinocheta s úspěchem podílel na urovnání územního sporu mezi Chile a Argentinou.
Po jedenácti letech v Jižní Americe ho v roce 1988 povolal papež Jan Pavel II. do Vatikánu jako "ministra zahraničí". O dva roky později se stal nástupcem kardinála Agostina Casaroliho ve funkci vatikánského státního sekretáře. Členem kardinálského kolegia jmenoval Angela Sodana papež Jan Pavel II. 28.6.1991.

Další aktuality

Modlitba a mše za oběti střelby v Ostravě

ČBK vyzývá k modlitbám za oběti tragické události z dnešního rána ve Fakultní nemocnici v Ostravě a jejich rodiny.
10.12.2019

Nikdo nesmí na ulici umrznout. V Praze byla otevřena nová noclehárna pro lidi bez domova.

V Praze žijí bez domova čtyři tisíce lidí. Přespávají na ubytovnách, na gauči u přátel, ale také venku v parcích a opuštěných objektech. Když se ochladí, vyhledávají noclehárny. Jejich kapacita ale v zimních měsících nestačí. Aby lidé venku neumrzli, otevřela na začátku prosince Arcidiecézní charita Praha spolu s Armádou spásy krizovou noclehárnu v Praze-Michli. Bude fungovat až do konce března.
10.12.2019

Justitia et Pax Europa: Domorodé národy jsou živou výzvou k naději

Prohlášení Justitia et Pax Europa (Spravedlnost a mír) u příležitosti Dne lidských práv, 10. prosince 2019. Text přinášíme v plném překladu.
10.12.2019

Naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc prosinec 2019

Modleme se za to, abychom lépe chápali odezvu mladých lidí na podněty, které církev před ně klade.
10.12.2019

Papež jmenoval kardinála Tagleho prefektem Kongregace pro evangelizaci národů

Tiskové středisko Svatého stolce včera oznámilo jmenování nového prefekta Kongregace pro evangelizaci národů, latinsky tradičně nazývané propaganda fide, jakož i výměny velmistra rytířského řádu strážců svatého hrobu jeruzalémského.
09.12.2019