Kardinál Sodano slaví pětasedmdesátiny

22. 11. 2002
Vatikánský státní sekretář kardinál Angelo Sodano oslaví své 75. narozeniny v sobotu 23.11.

Vatikán/KAP: Funkci státního sekretáře vykonává kardinál Sodano již 13. rok. V 75 letech dosáhl vatikánské důchodové hranice, považuje se však za pravděpodobné, že ho papež Jan Pavel II. ponechá ve funkci i po tomto termínu.

Angelo Sodano se narodil 23.11.1927 v Isola d´Asti v italském Piemontu jako druhé ze šesti dětí. Jeho otec Giovanni Sodano byl po tři volební období poslancem italského parlamentu. Po studiích, kněžském svěcení 23.9.1950 a devíti letech působení jako duchovní pro mládež v Asti, vstoupil Angelo Sodano v roce 1959 do služeb Svatého stolce. Absolvoval papežskou Diplomatickou akademii a pracoval jako sekretář nunciatur v Ekvádoru, Uruguayi a Chile. Od roku 1968 působil ve vatikánském Státním sekretariátu.

V roce 1977 ho papež Pavel VI. jmenoval biskupem a zároveň ho pověřil těžkou funkcí nuncia v Chile. Zde se mj. v období vojenské diktatury generála Pinocheta s úspěchem podílel na urovnání územního sporu mezi Chile a Argentinou.
Po jedenácti letech v Jižní Americe ho v roce 1988 povolal papež Jan Pavel II. do Vatikánu jako "ministra zahraničí". O dva roky později se stal nástupcem kardinála Agostina Casaroliho ve funkci vatikánského státního sekretáře. Členem kardinálského kolegia jmenoval Angela Sodana papež Jan Pavel II. 28.6.1991.