Harry Potter není náboženským problémem

04. 02. 2003
Jméno fiktivního čarodějnického učně zaznělo ve Vatikánu při včerejší tiskové konferenci k dokumentu "Ježíš Kristus, pramen živé vody. Křesťanská reflexe New Age" (viz související článek).

Vatikán/ZENIT: P. Peter Fleetwood ze sekretariátu Rady evropských biskupských konferencí (CCEE) odpověděl na dotazy novinářů prohlášením, že "pro katolíky není Harry Potter žádným problémem".

Anglický kněz, dřívější člen Papežské rady pro kulturu, dále uvedl, že v dětství každého člověka se vyskytovaly dobré víly, kouzelníci, andělé a čarodějnice, které neznamenají nic špatného, ale pomáhají dětem porozumět rozporům mezi dobrem a zlem.
P. Fleetwood rovněž označil J.K. Rowlingovou, autorku knih o Harrym Potterovi, za křesťanku. "Patrně není křesťankou podle představ každého biskupa, ale žije jako křesťanka a píše tak," řekl P. Fleetwood.

Včerejší vyjádření na adresu Harryho Pottera bylo prvním veřejným stanoviskem vatikánského tiskového úřadu. Tiskové konference se dále zúčastnili: předseda Papežské rady pro kulturu kardinál Paul Poupard a předseda Papežské rady pro mezináboženský dialog arcibiskup Michael Fitzgerald.