66. kongres FICEP

28. 04. 2003 Rubrika: Domácí
66. kongresu Mezinárodní federace katolických sportovních organizací FICEP, který proběhl ve dnech 24.-26.4. v Brně, se zúčastnil také olomoucký arcibiskup Jan Graubner a brněnský biskup Vojtěch Cikrle.

Brno: Kongres pořádala sportovní organizace Orel, která pozvala do moravské metropole více než 50 delegátů z 9 evropských zemí. Hlavní téma kongresu znělo "Respekt".

Své příspěvky během zahájení přednesli: brněnský biskup Vojtěch Cikrle, místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Kasal a dlouholetý děkan Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy Jan Karger. Přednášející se zabývali důležitostí respektu ve sportu i v životě společnosti a zdůraznili význam křesťanských a katolických sportovních organizací při formování mladých lidí.

Kromě jednání jednotlivých odborných komisí (sportovní, mládeže a pastorační) a prezidentů jednotlivých členských federací měli delegáti kongresu možnost navštívit poutní místa ve Křtinách a na Vranově u Brna. Jedním z vrcholů jednání kongresu bylo přijetí primátorem města Brna Petrem Duchoněm na Nové radnici v Brně.

Závěrečné generální shromáždění a mše se uskutečnily v orlovně v Telnici u Brna. Novým prezidentem FICEP byl na čtyřleté období zvolen Clément Schertzinger z Francie, generálním sekretářem Fritz Smoly z Rakouska. Starosta Orla Ladislav Šustr byl zvolen členem předsednictva FICEP. Slavnostní mši pro delegáty sjezdu celebroval olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

FICEP (Federation Internationale d´Education Physique et Sportive) - Mezinárodní federace katolických sportovních organizací - má v současné době 10 evropských a 2 mimoevropské členy. Její členské organizace mají celkem více než 4 miliony členů. Největší členskou organizací je italské Centro sportivo italiano (CSI). Českou republiku zastupuje v této federaci již od jejích počátků organizace Orel.

Kontakt: Ladislav Kotík, generální sekretář Orla; e-mail: ladislav.kotik@orel.cz.