Poslední rozloučení s katolickým aktivistou Augustinem Navrátilem

Pohřeb katolického aktivisty a otce 9 dětí, Augustina Navrátila, který zemřel 2.5. ve věku nedožitých 75 let, se uskuteční v kostele Všech Svatých v Hradisku u Kroměříže v pátek 9.5. od 15.00 hodin.
Publikováno: 7. 5. 2003 19:00

Kroměříž: Augustin Navrátil se narodil v roce 22.12.1928. Jako signatář Charty 77 a katolický aktivista byl pronásledován komunistickou státní mocí, která se ho snažila označit za duševně chorého a internovat v psychiatrickém zařízení.
V roce 1988 vytvořil Augustin Navrátil 31bodovou petici, v níž požadoval odluku státu od církve a obnovu náboženských svobod v zemi. Tuto petici tehdy podepsalo 600 tisíc lidí.

Augustin Navrátil zemřel ve věku nedožitých 75 let v pátek 2.5.2003. Jeho pohřeb se uskuteční v pátek 9.5. v kostele Všech Svatých v Hradisku u Kroměříže od 15.00 hodin.
Zádušní mši budou koncelebrovat olomoucký arcibiskup Jan Graubner, emeritní královéhradecký arcibiskup Karel Otčenášek a královéhradecký biskup Dominik Duka, který bude mít rovněž promluvu.

V příloze této zprávy najdete úryvek z knihy Heleny Havlíčkové "Dědictví", nazvaný Umíněnost Augustina Navrátila.

Související články

Další aktuality

Papež: Víra nás nabádá odporovat lhostejnosti

Dnes dopoledne pronesl Petrův nástupce pravidelnou katechezi, stále jen z knihovny Apoštolského paláce v přímém televizním přenosu. Druhou katechezi nového cyklu Uzdravit svět nazval papež František Víra a lidská důstojnost. V pozdravu adresovanému do Polska papež František připomněl 100. výročí "zázraku na Visle", tedy vítězství polské armády nad přesilou sovětských bolševiků u Varšavy.
12.08.2020

Poutní místo Mariahilf nad Zlatými Horami a kostel sv. Michaela Archanděla v Hrozové

Videopozvánka na poutní místo MariaHilf ve Zlatých Horách, které si 15. srpna 2020 připomene 25 let od posvěcení obnoveného chrámu.
12.08.2020

Slavnost Mariina Nanebevzetí bude v některých farnostech provázet i žehnání bylin a květin

Slavnost Nanebevzetí Panny Marie oslaví církev v sobotu 15. srpna. Na několika místech ostravsko-opavské diecéze proběhnou poutě, v Hrabyni či na Maria Hilf dokonce půjde o poutě hlavní. V některých farnostech bude součástí oslav tohoto velkého mariánského svátku i prastarý zvyk žehnání bylin a květin.
12.08.2020

Den Brna 2020

Pontifikální bohoslužbu v rámci letošních jubilejních oslav Dne Brna bude brněnský biskup Vojtěch Cikrle slavit v sobotu 15. srpna v 10.00 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Brně (u jezuitů). Po mši slavnostně požehaná sochu jezuitského kněze P. Martina Středy, který svými modlitbami provázel Brňany v bojích při ubránění města před švédskými vojsky v roce 1645. Vše bude živě přenášet Česká televize ČT 2.
12.08.2020

Charita pro Libanon: Peníze českých dárců pomohou v Bejrútu

Nedávná exploze v bejrútském přístavu způsobila obrovské škody, ovšem vzápětí vyvolala velkou vlnu solidarity na celém světě. Do pomoci se okamžitě zapojila místní Caritas Lebanon, která se na místě stará o raněné a poskytuje přístřeší. Tuto sesterskou organizaci podporuje také česká Charita – a prvních 10 tisíc eur (přibližně 262 tisíc Kč) z krizového fondu Charity Česká republika odešlo do Libanonu právě dnes. Charita Česká republika současně vyhlásila finanční sbírku, kam už přispěly desítky lidí z celé České republiky.
12.08.2020