Vánoční strom pro Vatikán

Tradiční vánoční strom na náměstí sv. Petra ve Vatikánu, který bude vztyčen zítra, pochází letos ze severní Itálie.
Publikováno: 11. 12. 2003 20:00

Vatikán/VIS: 110 let starý strom o výšce 30 metrů pochází ze severoitalského regionu Valle D?Aosta. Bude stát vedle obrovského betléma (jesliček), který je v těchto chvílích na Svatopetrském náměstí instalován. Vánoční dar pro Svatého otce tvoří ještě dalších 20 menších stromů, které budou sloužit ve Vatikánu jako vánoční dekorace. Papež Jan Pavel II. trávil svou letní dovolenou v této části severní Itálie již sedmkrát.

Symbolické předání vánočního daru Svatému otci se uskuteční ve středu 17.12. při veřejné audienci, které se mj. zúčastní 300 delegátů z Valle D?Aosta. Jeden ze zmíněných menších stromů bude ozdoben a postaven na pódiu v audienční hale Pavla VI. Pod ním bude rozložen dřevěný ručně vyrobený betlém, který loni stál v horním chrámu sv. Františka v Assisi.
Velký strom na Svatopetrském náměstí slavnostně rozsvítí tentýž den odpoledne guvernér Vatikánského státu kardinál Edmund Szoka společně se zástupci Valle D?Aosta. Ceremoniál doprovodí folklórní skupiny a pěvecké sbory z oblasti, odkud letošní vánoční strom pochází.

Jubilejní rok 2000 přivítal ve Vatikánu vánoční smrk z České republiky. Byl pokácen v Beskydech v prosinci 1999 a po železnici přepraven do Říma. Od loňského října je pařez, který po něm v Beskydech zbyl, upraven jako památník a zařazen do naučné stezky.

Další aktuality

Papež vyzval k hledání mírového řešení pro Libyi

Svatopetrské náměstí zalité sluncem dnes v poledne zarámovalo shromáždění asi třiceti tisíc poutníků, kteří se sešli k modlitbě s papežem.
19.01.2020

Papež: Pohostinnost je ekumenická ctnost

Helsinský luteránský biskup Teemu Laajasalo vedl finskou ekumenickou delegaci, která dnes navštívila papeže Františka, a v níž byly kromě finské evangelicko-luteránské a pravoslavné církve zastoupeni též římští katolíci. Každoroční audience, jejíž tradice se datuje rokem 1985, předznamenala Týden modliteb za jednotu křesťanů, který začíná v sobotu. Finské náboženské představitele při jejich ekumenické pouti do Vatikánu doprovází chlapecký sbor Cantores Minores z helsinské katedrály.
18.01.2020

V Římě začal bohatý program Týdne modliteb za jednotu křesťanů

Dneškem začíná Týden modliteb za jednotu křesťanů, který vyvrcholí svátkem Obrácení sv. Pavla, 25. ledna. Ve Věčném městě se ekumenické akce konají zejména v bazilice sv. Pavla za hradbami, ale také na jiných místech. Duchovní a liturgické podněty na tento rok připravili křesťané na Maltě.
18.01.2020

Pražská arcidiecéze vstupuje do nového roku s dvěma generálními vikáři

Od 17. ledna 2020 má pražská arcidiecéze dva generální vikáře. Pomocný biskup Mons. ThLic. Ing. Zdenek Wasserbauer, Th.D., se bude zaobírat kněžstvem, duchovním životem arcidiecéze, zdravotnictvím a posílením péče o farnosti. Mons. ThDr. Jan Balík, PhD., bude odpovídat za ekonomickou a hospodářskou činnost arcidiecéze a charitu.
17.01.2020

Programové tipy Radia Proglas na 4. týden 2020

V týdnu od 20. ledna se můžete těšit na premiérové Čtení na pokračování z knihy Radka Habáně Hádej, kdo se vrátil, nebo na speciální Myšlenky na den k týdnu modliteb za jednotu křesťanů.
17.01.2020