Vánoční strom pro Vatikán

Tradiční vánoční strom na náměstí sv. Petra ve Vatikánu, který bude vztyčen zítra, pochází letos ze severní Itálie.
Publikováno: 11. 12. 2003 20:00

Vatikán/VIS: 110 let starý strom o výšce 30 metrů pochází ze severoitalského regionu Valle D?Aosta. Bude stát vedle obrovského betléma (jesliček), který je v těchto chvílích na Svatopetrském náměstí instalován. Vánoční dar pro Svatého otce tvoří ještě dalších 20 menších stromů, které budou sloužit ve Vatikánu jako vánoční dekorace. Papež Jan Pavel II. trávil svou letní dovolenou v této části severní Itálie již sedmkrát.

Symbolické předání vánočního daru Svatému otci se uskuteční ve středu 17.12. při veřejné audienci, které se mj. zúčastní 300 delegátů z Valle D?Aosta. Jeden ze zmíněných menších stromů bude ozdoben a postaven na pódiu v audienční hale Pavla VI. Pod ním bude rozložen dřevěný ručně vyrobený betlém, který loni stál v horním chrámu sv. Františka v Assisi.
Velký strom na Svatopetrském náměstí slavnostně rozsvítí tentýž den odpoledne guvernér Vatikánského státu kardinál Edmund Szoka společně se zástupci Valle D?Aosta. Ceremoniál doprovodí folklórní skupiny a pěvecké sbory z oblasti, odkud letošní vánoční strom pochází.

Jubilejní rok 2000 přivítal ve Vatikánu vánoční smrk z České republiky. Byl pokácen v Beskydech v prosinci 1999 a po železnici přepraven do Říma. Od loňského října je pařez, který po něm v Beskydech zbyl, upraven jako památník a zařazen do naučné stezky.

Další aktuality

Papež František poslal církvi v Libanonu finanční dar 250 tisíc eur

Svatý otec poslal prostřednictvím Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji počáteční pomoc libanonské církvi ve výši 250 tisíc eur. Dar je určen pro potřeby místní církve a je výrazem pozornosti a otcovské blízkosti Svatého otce vůči postiženému lidu, který se nachází ve vážných obtížích.
07.08.2020

Obnovujeme živobytí na severu Iráku

Charita Česká republika spustila v březnu 2020 nový projekt, jehož cílem je podpora živobytí zranitelných rodin jak v městských, tak venkovských částech provincie Ninive na severu Iráku. Soustředíme se na komunity kolem měst Karakoš, Karemlaš a Bartella 30 minut jihovýchodně od Mosulu a 50 minut severozápadně od Erbílu.
07.08.2020

Papež: Užití atomovové energie k válečným cílům je nemorální

Papež František v poselství, adresovaném prefektovi hirošimské prefektury Hidehikovi Juzakimu, pozdravil účastníky včerejšího vzpomínkového aktu, který se uskutečnil u příležitosti pětasedmdesátého výročí svržení atomové bomby na toto japonské město. Římský biskup se v listě srdečně obrací zejména k obětem, které bombardování přežily a jimž se v japonštině říká „hibakuša“.
07.08.2020

Křest udělovaný pozměněnými svátostnými formulemi je neplatný

Kongregace pro nauku víry dnes zveřejnila věroučnou nótu o slovech, kterými se udílí svátost křtu, a záporně odpověděla na dotaz, zda je platný křest udělený slovy: „My tě křtíme ve jménu Otce i Syna i Ducha Svatého“; zároveň prohlásila, že v případě této změněné formulace je třeba křest vykonat správně znovu. Svatý otec František přijal toto rozhodnutí letos 8. června a nařídil jej zveřejnit.
06.08.2020

Maronitský patriarcha prosí o pomoc

Libanonský kardinál Béchara Boutros Raï požádal mezinárodní společenství o pomoc raněnému Libanonu. V textu nazvaném „Výzva ke státům světa“ volá po vytvoření zvláštního fondu pro Libanon pod záštitou OSN. Maronitský patriarcha zdůrazňuje, že hlavní město Libanonu je zničeno a v důsledku dvou obrovských explozí vypadá, jako by se jím přehnala válka. Stovky rodin naráz přišly o dům.
06.08.2020