Rok 2004 bude 'Svatým rokem' pro španělské poutní místo Santiago de Compostela, kde se podle tradice nachází hrob svatého apoštola Jakuba Staršího.
Santiago de Compostela (E)/KNA: Jakub Starší, který se tak nazývá pro rozlišení od apoštola Jakuba Mladšího, byl synem rybáře Zebedea a Salome. Jeho bratrem byl Jan, rovněž apoštol a autor jednoho z evangelií. Spolu s Petrem a Janem patřil Jakub ke Kristovým oblíbeným učedníkům. Pro jejich bouřlivý temperament dal Ježíš oběma bratřím Jakubovi a Janovi mnohoznačné přízvisko 'synové hromu'.
Podle jednoho podání hlásal Jakub Starší evangelium v Jeruzalémě a v Samařsku. Podle jiné verze odešel Jakub do Španělska a tam kázal. Kolem Velikonoc roku 44 zatkli apoštola vojáci Heroda Agrippy I. a sťali ho na příkaz krále mečem. Jakub byl prvním z Kristových apoštolů, který podstoupil mučednickou smrt.
Podání vypravuje, že mučedníkovy ostatky byly kolem roku 70 přeneseny na Sinaj, kde byl postaven klášter sv. Jakuba (dnes klášter sv. Kateřiny). Před Saracény byly Jakubovy ostatky zachráněny a v 8. století byly přeneseny do Španělska. K jejich uchování byl v Galicii postaven kostel sv. Jakuba, který byl vysvěcen 25.7.816. Z chrámu se stalo od 10. století slavné poutní místo Santiago (St. Jakob) de Compostela, které přitahovalo až do 15. století více poutníků než Řím a Jeruzalém.
K místu na severovýchodě Španělska vznikly četné poutní cesty, které jsou dodnes lemovány kláštery, kostely a kaplemi. V roce 1987 vyzvala Evropská rada k oživení svatojakubských poutí, jakožto celoevropského dědictví. Nejvyššího vrcholu dosáhly poutě dosud v roce 1999, kdy se do Santiaga vydalo pěšky, na koni a na kole 154.613 'skutečných' poutníků. Dohromady s ostatními 'poutníky', kteří použili moderních dopravních prostředků, přesáhl počet účastníků poutí v roce 1999 devět milionů lidí. Nejvíce byli zastoupeni Španělé, Francouzi, Němci a Američané. Avšak poutí do Santiaga se zúčastňují stále častěji i poutníci z České republiky.
Svaté roky se v Santiagu de Compostela slaví vždy, když 25.7. připadá na neděli. Svatý rok 2004 je již 118. od vzniku této tradice v roce 1122. Vrcholem jeho slavení bude velká mezinárodní dubnová pouť, která se uskuteční v souvislosti s přistoupením nových členských států k Evropské unii 1.5.2004. Příští 'Svaté roky' připadnou na léta 2010, 2021, 2027 a 2032.
Svatý rok 2004 bude slavnostně zahájen při bohoslužbě v santiagské katedrále dnes večer. Arcibiskup Julián Barrio Barrio bude asistovat rozbourání zdi, která uzavírá 'Svatou bránu' santiagského dómu. Tímto zvláštním vchodem budou pak po celý nastávající rok procházet poutníci, aby tak symbolizovali svoji touhu po očištění života, odpuštění a novém začátku. Brána bude opět zazděna na Silvestra roku 2004.