Fara v Zátoru u Krnova ožila mládeží

09. 08. 2004 Rubrika: Domácí
Projekt "Antiochie" zamířil letos do pohraniční oblasti Krnovska. Do obce Zátor, která se před sedmi lety "proslavila" rozsáhlými povodňovými škodami, přijíždějí mladí lidé, aby zde hlásali osobním příkladem a aktivitou svou křesťanskou víru.

Zátor: Desítky mladých katolíků tráví léto v Zátoru u Krnova. Přespávají na místní faře a během dne připravují program pro místní děti a mládež. Ve spolupráci s obcí nabízejí zdarma pomoc při letních pracích starším lidem. Vesnice byla letos zařazena do projektu "Antiochia", který se snaží probudit zájem o křesťanství v místech, kde lidé již do kostela téměř nechodí.

"Probíhá již třetí turnus. Mladí se střídají po čtrnácti dnech a snaží se organizovat program pro děti a chodí pomáhat starým lidem. Starostka jim poradila, kdo by jejich pomoc mohl potřebovat," řekl administrátor farnosti Marcel Krajzl, který dodal, že mladí lidé již dvakrát připravili divadelní představení v místní kulturním domě. "Vážím si toho, co tu dělají. Také lidé ve vesnici to přijímají velmi pozitivně. Baví se s nimi i lidé v hospodě," dodal kněz, který v Zátoru působí jeden rok a od září rozjíždí ve své farnosti diecézní volontariát. "Na aktivity Antiochie bude hned po prázdninách navazovat dobrovolná služba tří mladých lidí. Celý rok budou bydlet na faře a pomáhat právě s programem pro děti a mládež," upřesnil kněz.

Projekt "Antiochia" vznikl před třinácti lety jako reakce na pokles religiozity v České republice. S nápadem přišli studenti teologie olomouckého Arcibiskupského kněžského semináře a nadchli pro tuto prázdninovou misijní činnost další mládež. Název "Antiochie" vychází z Bible. Právě ve městě Antiochia byli Ježíšovi učedníci poprvé nazváni křesťany. Inspirováni zkušenostmi prvních křesťanů se mladí lidé snaží žít podle jejich vzoru a osobním příkladem hlásají evangelium v místech, kde se živá víra stala minulostí.