Fara v Zátoru u Krnova ožila mládeží

Projekt "Antiochie" zamířil letos do pohraniční oblasti Krnovska. Do obce Zátor, která se před sedmi lety "proslavila" rozsáhlými povodňovými škodami, přijíždějí mladí lidé, aby zde hlásali osobním příkladem a aktivitou svou křesťanskou víru.
Publikováno: 9. 8. 2004 19:00

Zátor: Desítky mladých katolíků tráví léto v Zátoru u Krnova. Přespávají na místní faře a během dne připravují program pro místní děti a mládež. Ve spolupráci s obcí nabízejí zdarma pomoc při letních pracích starším lidem. Vesnice byla letos zařazena do projektu "Antiochia", který se snaží probudit zájem o křesťanství v místech, kde lidé již do kostela téměř nechodí.

"Probíhá již třetí turnus. Mladí se střídají po čtrnácti dnech a snaží se organizovat program pro děti a chodí pomáhat starým lidem. Starostka jim poradila, kdo by jejich pomoc mohl potřebovat," řekl administrátor farnosti Marcel Krajzl, který dodal, že mladí lidé již dvakrát připravili divadelní představení v místní kulturním domě. "Vážím si toho, co tu dělají. Také lidé ve vesnici to přijímají velmi pozitivně. Baví se s nimi i lidé v hospodě," dodal kněz, který v Zátoru působí jeden rok a od září rozjíždí ve své farnosti diecézní volontariát. "Na aktivity Antiochie bude hned po prázdninách navazovat dobrovolná služba tří mladých lidí. Celý rok budou bydlet na faře a pomáhat právě s programem pro děti a mládež," upřesnil kněz.

Projekt "Antiochia" vznikl před třinácti lety jako reakce na pokles religiozity v České republice. S nápadem přišli studenti teologie olomouckého Arcibiskupského kněžského semináře a nadchli pro tuto prázdninovou misijní činnost další mládež. Název "Antiochie" vychází z Bible. Právě ve městě Antiochia byli Ježíšovi učedníci poprvé nazváni křesťany. Inspirováni zkušenostmi prvních křesťanů se mladí lidé snaží žít podle jejich vzoru a osobním příkladem hlásají evangelium v místech, kde se živá víra stala minulostí.

Související články

Další aktuality

Katolický týdeník: Chraň své srdce

Slýcháváme řadu dobrých rad, jak předcházet infarktu a dalším srdečním onemocněním úpravou jídelníčku či sportem, ale jak často bereme ohled na svá srdce ve významu duchovním? Je to přitom výzva právě pro blížící se postní dobu.
18.02.2020

Říčany hostí ME kněží ve futsalu

Více než 250 kněží z celé Evropy ode dneška bojuje v Říčanech o titul futsalového evropského šampiona. Turnaj, jehož se účastní 18 týmů, vyvrcholí ve čtvrtek.
18.02.2020

Zkušenosti Arcidiecézní charity pomáhají magistrátu zabydlet nově uvolněné sociální byty

Invalidní důchodkyně paní Valerie bydlela patnáct let na ubytovnách. Nyní má od města pronajatý sociální byt a v něm skutečný domov. Sociální pracovníci Arcidiecézní charity jí pomohli sehnat pohovku, židle i ledničku, protože potřebuje držet dietu a ráda si vaří.
18.02.2020

Začala obnova mariánského sloupu

Od pondělního rána probíhají na pražském Staroměstském náměstí práce na obnově mariánského sloupu. Podle sochaře Petra Váni by replika barokního díla Jana Jiřího Bendla měla být veřejnosti slavnostně představena 15. září.
17.02.2020

Kardinál Schönborn o exhortaci Querida Amazonia: Papež vybízí k širšímu pohledu

„František opět dokázal zklamat všechny ty, kdo očekávali černobílou odpověď. Znovu se snaží pozvednout, rozšířit a prohloubit perspektivu, aby překonal konflikt mezi dvěma krajními pozicemi,“ říká kardinál Christoph Schönborn v komentáři k postsynodální apoštolské exhortaci Querida Amazonia.
14.02.2020