Fara v Zátoru u Krnova ožila mládeží

Projekt "Antiochie" zamířil letos do pohraniční oblasti Krnovska. Do obce Zátor, která se před sedmi lety "proslavila" rozsáhlými povodňovými škodami, přijíždějí mladí lidé, aby zde hlásali osobním příkladem a aktivitou svou křesťanskou víru.
Publikováno: 9. 8. 2004 17:00

Zátor: Desítky mladých katolíků tráví léto v Zátoru u Krnova. Přespávají na místní faře a během dne připravují program pro místní děti a mládež. Ve spolupráci s obcí nabízejí zdarma pomoc při letních pracích starším lidem. Vesnice byla letos zařazena do projektu "Antiochia", který se snaží probudit zájem o křesťanství v místech, kde lidé již do kostela téměř nechodí.

"Probíhá již třetí turnus. Mladí se střídají po čtrnácti dnech a snaží se organizovat program pro děti a chodí pomáhat starým lidem. Starostka jim poradila, kdo by jejich pomoc mohl potřebovat," řekl administrátor farnosti Marcel Krajzl, který dodal, že mladí lidé již dvakrát připravili divadelní představení v místní kulturním domě. "Vážím si toho, co tu dělají. Také lidé ve vesnici to přijímají velmi pozitivně. Baví se s nimi i lidé v hospodě," dodal kněz, který v Zátoru působí jeden rok a od září rozjíždí ve své farnosti diecézní volontariát. "Na aktivity Antiochie bude hned po prázdninách navazovat dobrovolná služba tří mladých lidí. Celý rok budou bydlet na faře a pomáhat právě s programem pro děti a mládež," upřesnil kněz.

Projekt "Antiochia" vznikl před třinácti lety jako reakce na pokles religiozity v České republice. S nápadem přišli studenti teologie olomouckého Arcibiskupského kněžského semináře a nadchli pro tuto prázdninovou misijní činnost další mládež. Název "Antiochie" vychází z Bible. Právě ve městě Antiochia byli Ježíšovi učedníci poprvé nazváni křesťany. Inspirováni zkušenostmi prvních křesťanů se mladí lidé snaží žít podle jejich vzoru a osobním příkladem hlásají evangelium v místech, kde se živá víra stala minulostí.

Související články

Další aktuality

Papež František: Bůh nám žehná i přes naše hříchy

Při pravidelné středeční audienci, opět vysílané z knihovny Apoštolského paláce, se papež František zamýšlel nad požehnáním jako nad zásadní dimenzi modlitby. Řekl, že odpovědí na Boží požehnání je také naše požehnání vyjádřené modlitbou, chválami, adorací a díky.
02.12.2020

Život v modlitbě - úmysl Světové sítě modlitby s papežem

Světová síť modlitby s papežem zveřejnila modlitební úmysl na měsíc prosinec, který vybízí k životu v modlitbě. Papež František jej komentuje v krátkém videozáznamu:
02.12.2020

Abeceda křesťanské víry P. Stanislava Přibyla - 12. díl I - Ikona

Dalším písmenem v abecedě je písmeno I jako ikona. Ikona je náboženský obraz zobrazující Ježíše Krista, Pannu Marii, světce nebo anděly. Ikona bývá nazývána oknem do nebe a používá symbolická vyjádření, která jsou daná barvami a tvary. Více v zamyšlení generálního sekretáře ČBK P. Stanislava Přibyla ze série krátkých videí Abeceda křesťanské víry.
02.12.2020

Katolický týdeník: Aby finance sloužily životu

„Jdi a oprav můj dům!“ Papež svolal mladé ekonomy, aby se inspirovali příkladem sv. Františka z Assisi.
01.12.2020

Na Velehradě se modlí za uzdravení arcibiskupa Graubnera, každý se může připojit

K modlitbě růžence za ukončení pandemie koronaviru a zvláště za uzdravení arcibiskupa Jana Graubnera, který byl kvůli nemoci covid-19 hospitalizován, se od úterý 1. prosince vždy ve 20.00 scházejí věřící na Velehradě. Přidat se ovšem může kdokoli – v myšlenkách a modlitbě ze svého domova, ale také prostřednictvím živého vysílání na YouTube kanálu Farnost Velehrad.
01.12.2020