Fara v Zátoru u Krnova ožila mládeží

Projekt "Antiochie" zamířil letos do pohraniční oblasti Krnovska. Do obce Zátor, která se před sedmi lety "proslavila" rozsáhlými povodňovými škodami, přijíždějí mladí lidé, aby zde hlásali osobním příkladem a aktivitou svou křesťanskou víru.
Publikováno: 9. 8. 2004 17:00

Zátor: Desítky mladých katolíků tráví léto v Zátoru u Krnova. Přespávají na místní faře a během dne připravují program pro místní děti a mládež. Ve spolupráci s obcí nabízejí zdarma pomoc při letních pracích starším lidem. Vesnice byla letos zařazena do projektu "Antiochia", který se snaží probudit zájem o křesťanství v místech, kde lidé již do kostela téměř nechodí.

"Probíhá již třetí turnus. Mladí se střídají po čtrnácti dnech a snaží se organizovat program pro děti a chodí pomáhat starým lidem. Starostka jim poradila, kdo by jejich pomoc mohl potřebovat," řekl administrátor farnosti Marcel Krajzl, který dodal, že mladí lidé již dvakrát připravili divadelní představení v místní kulturním domě. "Vážím si toho, co tu dělají. Také lidé ve vesnici to přijímají velmi pozitivně. Baví se s nimi i lidé v hospodě," dodal kněz, který v Zátoru působí jeden rok a od září rozjíždí ve své farnosti diecézní volontariát. "Na aktivity Antiochie bude hned po prázdninách navazovat dobrovolná služba tří mladých lidí. Celý rok budou bydlet na faře a pomáhat právě s programem pro děti a mládež," upřesnil kněz.

Projekt "Antiochia" vznikl před třinácti lety jako reakce na pokles religiozity v České republice. S nápadem přišli studenti teologie olomouckého Arcibiskupského kněžského semináře a nadchli pro tuto prázdninovou misijní činnost další mládež. Název "Antiochie" vychází z Bible. Právě ve městě Antiochia byli Ježíšovi učedníci poprvé nazváni křesťany. Inspirováni zkušenostmi prvních křesťanů se mladí lidé snaží žít podle jejich vzoru a osobním příkladem hlásají evangelium v místech, kde se živá víra stala minulostí.

Související články

Další aktuality

Úmysl Apoštolátu modlitby na měsíc říjen 2022

Modleme se, aby církev, věrná evangeliu a odvážná při jeho ohlašování, byla místem solidarity, bratrství a otevřenosti a stále více žila v atmosféře synodality.
03.10.2022

Homilie arcibiskupa Jana Graubnera z poutní mše svaté ve Staré Boleslavi

Přinášíme homilii pražského arcibiskupa a předsedy ČBK Mons. Jana Graubnera, kterou pronesl 28. září při příležitosti svátku svatého Václava během poutní mše svaté ve Staré Boleslavi.
29.09.2022

Ve Staré Boleslavi si lidé připomněli poutní mší svatého Václava

Ve Staré Boleslavi na Mariánském náměstí si dnes lidé poutní mší, kterou vyvrcholila Národní svatováclavská pouť, připomněli odkaz českého patrona svatého Václava. Nedaleko kostela, kde byl před 1087 lety kníže zavražděn, se mše v silném vytrvalém dešti účastnily stovky lidí schovaných pod deštníky a v pláštěnkách. Bohoslužbu sloužil pražský arcibiskup Jan Graubner, koncelebrovali apoštolský nuncius arcibiskup Jude Thaddeus Okolo, čeští a moravští biskupové a řada kněží.
29.09.2022

Červená středa 2022 – postavme se za svou víru!

Budovy nasvícené na červeno, lidé se svíčkami v ulicích, všichni propojení modlitbou či jinou připomínkou za ty, kteří trpí ve světě pro svou víru. Více než 130 farností, sborů a synagog se v loňském roce zapojilo k mezinárodní iniciativě Červená středa, která se v České republice letos pořádá již pátým rokem, a to 23. listopadu 2022.
28.09.2022

Před 13 lety navštívil Českou republiku Benedikt XVI.

Ve dnech 26. - 28. září 2009 navštívil Českou republiku papež Benedikt XVI. při své 13. apoštolské cestě. Zavítal sem jako teprve druhý papež v historii.
27.09.2022