Mons. Karel Simandl rezignoval na svou funkci v ČBK

Dosavadní generální sekretář České biskupské konference (ČBK) Mons. ThDr. Karel Simandl (49) rezignoval na svou funkci. Prozatímním vedením sekretariátu ČBK byl od 25.10.2004 pověřen tiskový mluvčí ČBK P. Mgr. Daniel Herman (41).
Publikováno: 25. 10. 2004 17:00

Praha: Mons. ThDr. Karel Simandl složil svou funkci formou dopisu adresovaného předsedovi ČBK, olomouckému arcibiskupovi Janu Graubnerovi, který rezignaci přijal. Důvodem tohoto kroku je Simandlova spolupráce se Státní bezpečností (StB) v 70. a 80. letech minulého století.

Biskupové se již v minulém roce tímto problémem zabývali. Poté, co se Simandlovo jméno objevilo na seznamech spolupracovníků StB, dal svou funkci k dispozici předsednictvu ČBK. Na základě tehdy dostupných informací biskupové celou záležitost zvážili a došli k názoru, že není nutné, aby generální sekretář rezignoval.

V průběhu letošního roku však vyšly najevo nové okolnosti, na jejichž základě došlo k přehodnocení situace, výzvě k abdikaci a k jejímu přijetí.

Související články

Další aktuality

Kéž vás uchvátí a vede Mariin příklad, napsal papež mladým do Medžugorje

Papež František zaslal list účastníkům festivalu mládeže (Mladifest) v Medžugorje. Toto setkání se koná každoročně ve dnech 1. – 6. srpna za účasti několika desítek tisíc lidí z více než stovky zemí. Letošní 31. ročník však probíhá za sanitárních restrikcí, tedy s podstatně menší účastí a hlavně po internetu. Nicméně, vůbec poprvé mu věnoval pozornost Petrův nástupce, který zaslal učastníkům zvláštní list prostřednictvím apoštolského nuncia v Bosně a Hercegovině, mons. Luigi Pezzuta, který jej přečetl během zahajovací ceremonie v sobotu v podvečer (1.8.).
03.08.2020

Biskup Bergoglio a eucharistický zázrak v Buenos Aires

Papež František ještě jako buenosaireský biskup schválil vědecké přešetření domnělého eucharistického zázraku, k němuž došlo v letech 1992-1996 a který bývá označován za „eucharistický zázrak z Buenos Aires“. Již jako kardinál pak vícekrát navštívil kostel Nejsvětější Panny Marie v centru argentinského hlavního města, který uchovává znamení tohoto divu, a vedl tam eucharistickou adoraci.
03.08.2020

Papež: Soucit je důvěra v prozřetelnou Otcovu lásku

Před dnešním polednem dorazila na Svatopetrské náměstí asi tisícovka lidí, aby si vyslechla pravidelnou promluvu Petrova nástupce, pomodlila se spolu s ním a dostala apoštolské požehnání. Papež František komentoval evangelium (Mt 14,13-21), které bylo čteno při mši svaté tuto, v pořadí již 18. neděli liturgického mezidobí, a podává Ježíšovo zázračné rozmnožení chlebů a ryb.
02.08.2020

Videokázání otce Romana Vlka (nejen) pro děti - 18. neděle v mezidobí

Videokázání otce Romana Vlka (nejen) pro děti na 18. neděle v mezidobí má název S ním to dáš.
01.08.2020

Zamyšlení Vlastimila Kročila, biskupa českobudějovického, o kněžství

„Kněžství tak pro křesťana není pouhý úřad nebo funkce, ale jde o podstatu, bytostně přítomnou v duši člověka. Obvykle se tato skutečnost vyjadřuje slovy nezrušitelné znamení, které je do duše vtisknuto přijetím svátosti," uvádí českobudějovický biskup Vlastimil Kročil ve svém zamyšlení nad významem svátosti řádu církve (jáhenství, kněžství a biskupství) v souvislosti s blížící se liturgickou památkou sv. Jana Marie Vianney, svatého faráře arského, kterou si budeme připomínat 4. srpna.
31.07.2020